Öncelikle belirteyim ki açıklamada belirttiğim "evet, kötü oyun olur.. ama bu kadar mı olur" lafını gayet ciddi olarak söylüyorum. Yani bunca yıllık oyuncuyum, nerdeyse SSK vatana hizmetten maaş bağlayacak, oynadığım tüm oyunlar içinde şu ana kadar gördüğüm en kötüsü buydu.. Kesinlikle zirveye oynuyor. Oyun o kadar kötü ki, devlete müebbet ağır hapis cezasını kaldırıp yerine "günde üç saat hard truck 2 oynama" cezasını getirmesini öneriyorum, ki bu lafı söyleyen bir hukukçu adayıdır, belirteyim..

Aslında bu tür oyunlar yazarların "tezgah altında kötü günler için" tuttukları oyunlardır, yani yazacak hiçbir şey kalmaz, elde avuçta ne var diye çekmeceyi şöyle bir karıştırırsınız, elinize kimbilir ne zaman oraya sokuşturduğunuz bir oyun geçer, du bakalım şunu bir deneyelim diye oturup oynarsınız. Bazen şaşırtıcı sonuçlar da olur, adı sanı duyulmadık bir firmadan şahane bir oyun çıkması gibi. Ama genelde sonuç hüsrandır, netekim bunda da öyle oldu hatta oyunu oynamaya çabaladığım 10 dakika boyunca ömrümden rahat bir dört beş sene gitmiştir.. Yani sizin anlayacağınız biz galiba salağız, hiçbir maddi karşılık beklemeden ve almadan oturup bu tür abuk sabuk oyunlarla kendimize ve kompüterimize işkence etmek hoşumuza gidiyor..

Oyunu bir Rus firması yapmış. Aslında hayret etmemek elde değil, oyun ne kadar kötü olursa olsun, demek ki ekonomik durumu bizden de kötü olan bir ülkede birileri çıkıp bir oyun yapıyor ve bunu dünyaya pazarlayabiliyor. Biz halen chat ortamlarında "slm, nbr, asl, karı var mı orda?" gibi saçmalıklarla uğraştığımızdan böyle şeyleri kafaya takmamamız normal tabii, eloğlu yapsın biz oynayalım.. Yani bunları sırf geyik olsun diye söylemiyorum arkadaşlar, gerçekten bir Rus firmasının bu kadar kötü de olsa bir oyun yapabilmesine rağmen bizden ses soluk çıkmamasına bozuluyorum, hatta bu konuda tez bile yazmam mümkün ve fakat kim takar Yalova editörünü, en iyisi oyuna geri döneyim..

Döneyim de ortalıkta oyuna benzer bir şey yok.. Şimdi siz bir kamyon şoförüsünüz.. Amacınız bir yükü belli bir noktadan bir diğerine götürmek, bunu ne kadar çabuk yaparsanız o kadar çok para kazanıyor, kamyonunuza yeni parçalar taktırabiliyorsunuz. Bu arada yol üzerindeki mayınlar, saldıran arabalar gibi şeylerle uğraşmanız gerekiyor, piyasada rakip firmalar da mevcut. Yükünüz tamamen tahrip olursa oyun da bitiyor.. Herşey bundan ibaret ve ilk bakışta "o kadar da kötü olamaz canım" izlenimini veriyor ama sabırlı olun.. Öncelikle belirteyim ki, oyun gördüğüm en kötü grafiklere sahip. Vakti zamanında Lotus diye bir oyun vardı, Amiga'da mıydı C64'te mi hatırlamıyorum, inanın onun grafikleri bile bu oyundan güzeldi.. Kokpit görünümü iğrenç ve mide bulandırıcı, arazi grafikleri inek pisliği gibi duruyor, ağaçlar iki boyutlu resimlerden ibaret, binalar üzerine pencere olduğunu zannettiğim delikler yapıştırılmış karton kutulara benziyor. Görüş açısı yol hariç herşeyi görebileceğiniz bir şekilde ayarlanmış, ilk bakışta hız tümseği zannettiğim şeyin mayın olduğunu patladıktan sonra anlayabildim mesela.. Kamyonu kesinlikle kontrol edemiyorsunuz. Yolun bir şeridine geçip oradan devam etmeniz mümkün değil çünkü her nasılsa kamyonunuz tek bir şeride sığamıyor, hatta aslına bakarsanız yola da sığmıyor, zira yol Kızılşakşak kasabasının yolundan bile daha küçük.. Yükü aldıktan sonra nereye gideceğiniz feci halde belirsiz, yol tabelaları fazla yardımcı olmuyor, yanlış bir yola saparsanız da geri dönene kadar zaten zamanınız doluyor. Ha bu arada ilk defa bunda bir oyunun "kenarından düştüğümü" belirteyim.. Hiçbir oyunun grafik motoru sonsuz değildir, belli bir yerden sonra görünmez engellere takılırsınız veya Motocros Madness'ta olduğu gibi esprili bir şekilde on kilometre geriye uçarsınız ama bunda öyle bir şey yok, girmemem gereken bir yola girdiğimi uzay boşluğunu andırır simsiyah bir şeyin içine düşünce anladım ve ilk anda durum uzay simülasyonu gibi gelse de, bunun map yapmaya bir hafta önce başlamış acemilerin bile yapmayacağı bir hata olduğunu farkettim, oyun bitmişti!

Gerçekten de bitti.. Aslına bakarsanız sırf bu kadar kötü olduğu için bile alınması gereken bir oyun, belki yıllar sonra bir "kült oyun" falan olur.. Bir nevi "Dünyayı Kurtaran Adam" bu da, sadece bulunduğu mevki farklı.. Kısacası bırakın uzak durmayı, kazara bir yerde görürseniz derhal kaçın!