Yakın zamanda vizyona girecek (girmiş) filmi ile Harry Potter çılgınlığı tüm dünyada devam ediyor arkadaşlar. Yeni filmde artık little Harry büyümüş ve ergenlik çağına adım atmış. Sesi bile kalınlaşmış. Ama bu büyü yapmasını engellememiş. Filmin diğer bölümleri tehlikeye girmiş gözükse de, yine de yapımcılar bu konuda rahat. Beni tek üzen şey, geçtiğimiz günlerde Hogwarts'ın baş öğretmenlerinden Dumbledore'un ölmesi. O yaşlı adamı çok sevmiştim ben. Gandalf bir, o ikiydi yani. Neyse artık, "rest in piece" diyorum. Bu bahsedeceğim yeni oyun da tamamen filme paralel olarak gidiyor, aynı zamanda da diğer oyunun kaldığı yerden devam ediyor. Neden? Çünkü film de diğer filmin kaldığı yerden devam ediyordu.

Öncelikle belirtmek isterim ki bu oyunu oynamak için en iyi zaman filmi izledikten sonradır. Çünkü oyunu oynadığınız zaman filmde olan biteni öğreneceksiniz ve sinemada zevk almadan izleyeceksiniz. (Umarım bu yazı filmden önce yayınlanır eheh). Oyunda fazla bir yenilik yok teknolojik anlamda ama konu ve karakterler olarak birhayli geliştirilmiş. Artık dolaşmamız gereken dolu mekan var. Sırlar odası, karanlık orman, okulun değişik ve daha önce hiç görülmemiş bölümleri. Oyuna yeni karakterler de eklenmiş, eskileri de aynen yerlerinde duruyorlar. Büyümüş haldeler tabi. Artık karakter ilişkileri bir üst düzeye taşınmış. Daha çok muhabbete dalabiliyoruz elemanlarla. Ayrıca artık Harry 2. sınıf olduğu için, daha güçlü büyüler öğrenebiliyor. Bu da daha zorlu müsabakalar anlamına geliyor. Daha zor bulmacalardan bahsetmeye bile gerek yok değil mi? Quidditch turnuvası için de yeni bir sezon başlıyor ve tahmin edeceğiniz üzere, artık daha zorlu olaylar oluyor bu spor oyununda. Fazla detaylı bahsetmiyorum ki filmin ve oyunun zevkini kaçırmamak için.

Kontrollerde herhangi bir değişiklik olmamış. Yine aynı sistem kullanılmış. Kamera kontrolleri, tuşlar falan hep aynı. Bu aslında iyi olmuş çünkü diğer oyunda fazla bir sorun olmuyordu. Bu oyunda korunmaması için bir sebep göremiyorum ben. Ama grafiklerin de aynen korunmasına biraz üzüldüm. Geliştirilmeleri gerekirdi. En yüksek detaylarda oynansa bile, özellikle ara demolarda çok salak görünüyor grafikler. Özellikle de hareketli karakterler bir garip. Oyun esnasında normaller ama ara demolarda sanırım çözünürlük düşüyor. Neden bilmiyorum. Ayrıca duvarlarda ve düz zeminlerdeki şekiller diğer oyundan daha düşük çözünürlükte olmuşlar. Çok bulanık görünüyorlar, bu da rahatsız edici birşey bana göre. Ama oyun esnasında karakterler güzel çizilmiş. Surat ifadeleri iyi, ama saçları iyi değil. Özellikle şu saçlarını yalatan sarışın kaka oğlan, iğrenç derecede modellenmiş. Ona da bu yakışırdı zaten :)

Filmdeki seslendirmeler oyuna aynen aktarılmışlar. İngiliz aksanı ve orjinal ses tonları ile sanki filmin içindeymiş gibi hissedebilirsiniz kendinizi. Ben hissetmedim ama yine de söyliyim dedim :) Müzikler de aynen filmde duyduğumuz müzikler. Hem de çalmaları gereken yerlerde çalıyorlar. O yüzden zaten filmden sonra oynayın bu oyunu diye ısrar ediyorum. Filmin tıpa tıp aynısı işte :)

P3 800Mhz bir sistem ile 128RAM ve 32Mb TNT ile rahatça oynanabilecek bir oyun bu. Oldukça da eğlenceli olduğundan, büyük, küçük, genç, yaşlı herkese tavsiye ediyorum. İncelemek uğruna oyunu yarıladım ama olsun, artık filmden de hiç zevk almayacağım. Ne yapalım. Maksat oyuncuların en taze şekilde oyun incelemelerine ulaşması. Ay ay ay :)