Biraz değişik bir konu işlemeye çalışılmış. Klasikliğin dışına çıkmak için iki tane tanrı konmuş oyuna. İşte iyi ve kötüyü bu iki tanrı kontrol ediyor. Biz tanrı rolündeyiz ama bişeyimiz eksik değil mi? Black&White'ta bir tane hayvan seçiyorduk. Bakalım burada ne olacak?

Yolda karamsar karamsar giden adamın tepesine birden konuyoruz. "öhöm ben tanrıyım seni de peygamberim olarak seçiyorum" diyoruz. Ama bu biraz hızlı olmuş olacak ki adam ben peygamber olmam olamam, anlamam, evde çocuklar aç vs... sayıyor. Ama biz bir tanrıyız ve bir iki sytle şimşeği çakıveriyoruz adamın kafasına ve adam elinde asası yaşlı bir peygambere dönüşüyor. İşte oyun burda başlıyor...

Başta bizim gibi bazı playerların tutorial oynama gibi gereksiz bir işi esgeçeceğimiz düşünülerek oyunun başına temel bir kaç işlevi öğretmek için bir bölüm koymuşlar. Bu bölüm oyunda sık kullanacağımız mucize bir kaç büyülü güç gibi şeyleri içeriyor. Mucize dedik de kızıl denizi yardırsalardı keşke :)

Evet dinimize insanları bağlamak için biraz mucize gerekli. Bir kaç kutsal söz ve asamız bu işi hallediyor ve insanların dikkatini ve beğenisini kazanıyoruz. Tepelerinde hangi dine daha yakın ve hangi dine mensup oldukları yazıyor. Eğer bizden yanaysa vazgeçilmez misyonerlik görevi geliyor. (Mırıldanmalara dikkat edin :)) Evet insanlar bizim dinimizi seçiyor fakat sonra? Sonrası ise...

Sonrası ise diğer dine mensup insanları bizim dinimize geçirmeye çalışıyoruz. Bu bazen birazcık savaşmamızı gerektiriyor ama olsun, dinimiz herşeyden önemli deyip sürüyoruz savaşçılara dönüştürdüğümüz insanları karşı tarafın üstüne.

Oyun buradan sonra daha fazla gelişmiyor. Peasentlara iş belirleyip (warrior, builder vs...) oyunu çekici hale getirmeye çalışmışlar. Ama oyunun asıl teması hızlı tıklamaya gelip dayandığında bir çekiciliği kalmıyor. Diğer taraftan oyuna renk katan birkaç unsur var bunları es geçmeyelim. Bunlar Black&White'tan esinlenmiş gibi geldi bana. İnsanları kutsamak veya onların üstünde sel, deprem, hastalık vs... götürüp onlarla uğraşmak "zevkli!" olabiliyor.

Son olarak eklemek gerekirse, grafikler 2D olarak durumu kurtarıyor. Seslerde fena değil ama kontroller birazcık canınızı sıkabilir. Birkaç efekt eksikliği de kendini hissettiriyor. Fakat oyuna genel bir bakış yaptığımızda gene de çok kötü olmadığını görüyoruz.

Bunların sonunda oyun geçen 5-6 saati fark ettirmiyor. Ayıldığınızda "aslında kötü oyun değil, AMA" demekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Çok sıkıldıysanız ve Black&White'ı özlediyseniz Heaven and Hell bir alternatif olabilir. Alınıp oynanabilir bir oyun.