PlayStatıon 3 için özel olarak yapılan oyunlardan en önemlisi kuşkusuz Heavenly Sword'dur. Tüm oyun severler, yıllardır hakkında makaleler, röportajlar, resimler ve videolar yayınlanan oyunu çok uzun zamandır bekliyordu. Geçenlerde yayınlanan demosu ile büyük sükse yapan oyun sonunda piyasaya çıktı. Bize de bu harika oyunu inceleme şansı doğdu. İsterseniz hep beraber Heavenly Sword'un görkemli dünyasına adım atalım.

Uğruna ölünecek bir kılıç

Heavenly Sword, uğrunda çok insanın öldüğü, çok güçlü ve cennete ait olduğuna inanılan kutsal bir kılıçtır. Kılıcı koruyan klanın inancına göre bir gün liderin bir çocuğu olacak ve kılıçı kullanarak onları yönetecek ve cenneten barışı getirecektir. Kılıç tüm o gücünün yanı sıra bir de lanet taşımaktadır. Kılıçı kullanacak kişi ölecektir. Fakat halk, klanın liderinin Nariko adında bir kız çocuğu olduğunda, efsanenin gerçekleşmeyeceğine kendilerini inandırırlar. Kızıl, uzun saçlarıyla güzel ve cesur yürekli Nariko savaşçı olarak büyür ve klan ile birlikte kılıçı korumak için savaşır. Kılıçı elde etmek için önüne gelen her şeyi ve herkesi yok eden Kral Bohan, Nariko'nun babasını yakalayıp esir alınca, Nariko hayatının en önemli kararını alarak Heavenly Sword'u kınından çıkarır, babası ve halkı için savaşmaya başlar.

Oyunun başındaki demoda Nariko'nun bir savaş alanının ortasında, kılıç elinde yere düşüşü ve yerde kıvranışını izliyoruz. Nariko içindeki hisleri anlatırken beş gün öncesine dönüyoruz ve oyuna başlıyoruz. Oyun boyunca Nariko'nun bu beş gün boyunca yaşadıklarını, kılıçla olan bağını ve hem kendi hayatının hem de kılıçın anlamını çözmesine tanık oluyoruz. Nariko, babası ve kral Bohan dışında başka önemli bir karakter ise Kai adındaki genç kız. Kai dramatik bir geçmişe sahip, Nariko'nun kardeşi gibi sevdiği, kedi gibi çevik fakat biraz farklı bir kız. Oyunda yöneteceğimiz karakter senaryoya bağlı olarak, bölümlere göre Nariko veya Kai olarak değişiyor. Asıl kahramanımız güzel kızımız Nariko olsa da, oyunda sıklıkla Kai'yi de yöneteceğimiz için İkisini de ayrı ayrı tanıtacağım.

Kızıl saçlı, güzel ve cesur savaşçı; Nariko

Nariko güzelliği ile olduğu kadar cesur ve acımasız bir savaşçı olması ile ön plana çıkıyor. Nariko'nun savaşçı ruhu ve duygusal dünyasının çarpışmasına sıklıkla seyirci kaldığımız Heavenly Sword'da, kahramanımızın destansı güzelliği ve dramatik öyküsü başarı ile sunuluyor. Oyunu oynadıkça Nariko ve bu güçlü kılıç arasındaki bağı daha yakından görmüş oluyoruz. Tabii ki bu güzel birleşimin sonucunda ortaya harika savaş sahneleri çıkıyor.

Nariko'yu oyunun genelinde Heavenly Sword ile yönetiyoruz. Kılıç üç değişik stil ile kullanılabiliyor. Speed Stance, Range Stance(L1'e basılı tutarak) ve Power Stance(R1'e basılı tutarak). Bu üç stilde de kare ve üçgen tuşları ile saldırı yapabiliyoruz. Her stilin kendine özgü komboları var. Bunları oyunun içindeki Combo List'de görebilirsiniz. İşin en güzel yanı stiller arası değişimi anında yapabiliyoruz. Örnek olarak, bir atağa Speed Stance ile başlayıp Power Stance ile son verebiliyoruz. Oyunun kombat sistemi bu bakımdan çok doyurucu ve güzel. Oyunda savunma ve zıplama tuşu yok. İlk başlarda ilginç gelse ve yadırgasanız da alışınca ne kadar isabetli bir karar aldıklarının farkına varıyorsunuz. Bir zıplama tuşu yok ama karakterimiz kombolar sırasında bol bol zıplıyor, taklalar atıyor ve hatta özel hava kombolarına çıkabiliyor. Daha önce de dediğim gibi oyunun kombat sistemi gerçekten başarılı. Savunma yapmak için hiç bir tuşa basmamanız yeterli. Fakat bu noktada saldırı ve savunma seviyelerini açıklamak gerekiyor.