Efendim yine gayet ilginç bir oyunla huzurlarınızdayım.. Şimdi oyun.. Aslında bırakın oyunu falan.. Yarım saat önce kız arkadaşımın araması gerekiyodu hala aramadı.. Beş on dakkaya kadar arar heralde, yazı birden kesilirse şaşırmayın..

Şimdi oyun Heavy Metal evreninde geçiyor efendim.. Çizgiroman manyağı olanlarınız bilirler, bu gavur illerinde gayet popüler olan bir çizgi roman. Fantastik bir dünyada geçiyor, tek farkı ortalıkta elfler, cüceler ve troller yok.. Onun yerine Adonis gibi erkekler, Afrodit gibi kadınlar, bi de tuhaf ucubeler var. Şiddet dozu gayet yüksek olduğundan ve hafiften de erotik esintiler taşıdığından, ecnebi memleketlerde 16 yaşından küçüklere yasak. Gerçi Televole, muhtelif Haber Bültenleri ve Pokémon'la büyümüş bir nesile şiddet ve cinsellik bişey yapmaz, bence okumanızda bi sakınca yok.. Neyse, oyunun geçtiği mekan bir çizgi romandan geliyor yani. Çizgi romandaki baş karakterlerden birinin ismi de Julie Strain, tangadan başka bişey giymediği için de gayet popüler bir karakter. Dolayısıyla oyunda kontrol edeceğiniz kahraman da o. Aslına bakarsanız Julie Strain de gerçek bir kadın, yani hakkaten var öyle biri. Hatta oyundaki seslendirmeyi de bizzat kendisi yapmış. Etiyle kemiğiyle ve başka yerleriyle gayet gerçek yani.. Hatta kendine ait bir web sitesi bile var ama adresini verirsem Nejat kafamı kırar.. Biraz ***** bir içeriğe sahip çünkü. Hem zaten kredi kartı olmadan bişey göstermiyor, heveslenmeyin (nerden mi biliyorum? Hiiiç..)

Meraklandınız di mi? Nasıl oyunmuş bu falan diyosunuzdur.. Bu yazının devamını okutmak için kullandığım bir pazarlama taktiği arkadaşlar, aslında oyun 2D bir adventure.. Hah hah.. Şaka şaka.. O diil de kız hala aramadı.. Neyse, dur bakalım..

Şimdiye kadar ne öğrendik arkadaşlar? Oyunun geçtiği mekan bir çizgi romandan alınma, baş kahramanın ismi Julie Strain ve web sitesi kredi kartı istiyor. Bu temel bilgilerle donandıktan sonra, oyunun konusuna geçebiliriz: Julie bir başka galaksideki kötü lordlarla giriştiği mücadeleden galip çıkmış ve vatanı olan Eden gezegenine dönmüştür. Bundan sonra tek isteği bahçesiyle tarlasıyla uğraşmak, köyünden dışarı çıkmamak ve en kısa zamanda evlenip iki çocuk sahibi olmak, her gün "Aydın Havası" programını izleyip çekirdek çitlemektir. Fakat bunlar gerçekleşse ortada oyun kalmayacağından ve Julie'yi kilolu bir şekilde görmek hiçbirimizin hoşuna gitmeyeceğinden, "kötülüğün güçleri" gelip Julie'yi bulur, bu sefer Eden gezegeni tehdit altındadır. Tehdidi yapan da "gezegen yiyici" olarak adlandırılan bir yaratıktır, aklıma nedense Fantastic Four'daki Galactus geldi.. Gezegende başka kimse kalmamış olacak ki, Julie mücadeleye tek başına girişmeye karar verir "ve olaylar gelişir.." Ne bekliyordunuz, derinliği olan bir konu mu? Maalesef yok, yapımcılar "hangi giysiyle Julie'yi daha seksi gösteririz?" problemine fazlaca daldıklarından, konuyu biraz boşlamışlar. Ama kimin umrunda? Julie gayet seksi, gayet güzel dövüşüyor (hatta eminim ki tek eliyle on tane Lara Croft'u devirir) ve gayet güzel grafikler var.. Bir oyundan başka ne beklersiniz ki? (Lütfen mail atıp "şunu beklerim" demeyin, bu bir şakaydı)

Evet, konu böyle.. Çok kötü anlattığımdan büyük ihtimalle bişey anlamadınız ama en azından bir fikriniz olmuştur. Bu incelemede Lara Croft'la Julie Strain'i karşılaştırmak zorunlu olduğundan, bu işi hemen yapalım: Öncelikle Julie'nin kontrolleri çok ama çok daha basit ve kolay. Dört oyundan beri aynı embesil kontrolleri değiştirmeyen Core Design'ın bu oyundan öğrenmesi gereken çok şey var diye düşünüyorum. Julie hiç nazlanmadan ve size zorluk çıkartmadan en temel hareketleri kendi kendine yapıyor: bir duvarın önüne gittiğinizde kendiliğinden tırmanma pozisyonuna geçiyor, sıçradığınız zaman diğer taraftaki uca kendiliğinden tutunuyor ve gerekli düğmelere kendi kendine basıyor. Tek problem dövüş sisteminde, ilk başta oldukça karışık geliyor. Ancak oyunun kendine has bir sistemi var ve alışmanız uzun zaman almıyor, şöyle ki, iki elinize de farklı silahlar alıp ikisini de aynı anda kullanabiliyorsunuz. Bu oldukça karışık bir inventory ve savaşın kızıştığı anlarda istediğiniz silahı bulana kadar artarda tuşlara basmanız demek (ki bulana kadar genellikle ölüyorsunuz) ama dediğim gibi, bu durum oyunun dövüş sistemiyle ilgili ve alıştıktan sonra o kadar da kötü gelmiyor. Fizik (dış görünüm, seksilik, ***us terminus) açısından da Julie Lara'yı açık farkla geçer.