Homeworld oyununu seviyordunuz değil mi? Zamanında 3D RTS'lere değişik bir tad getirmişti. Birçok kişi tarafından sevilmişti, ben de dahil. Madem o oyunu seviyorsunuz, o zaman alın bakalım size Hegemonia. Aynı tarzda bir oyun. Bilimkurgu havasında geçen, sağlam bir strateji. Yapımcı Digital Reality, Imperium Galactica'dan da tanınan, işini iyi yapan kişilerden oluşuyor. Bu nedenle oyunu aldığımda, için rahat olarak eve gittim. Bu tarz strateji oyunları kafa yormayı gerektirir. Benim de şu sıralar hiç kafa yormaya halim yok, ama yine de bu oyunun büyülü dünyasında kendime yer buldum. Siz de zaman kaybetmeden bulun derim ben.

Sırası gelmişken hemen konudan bahsedelim. 2104 yılında geçiyor oyun. Neden böyle antiyuvarlak bir rakam verilmiş bilmiyorum. Konuyu komplike göstermek için galiba. Ama yetmemiş. Yıllar ilerledikçe, teknoloji de peşinden gitmiş. Artık uzay yolculuğu ve kolonileştirme işlerinde süper gelişmeler sağlanmış. İnsanoğlu Mars'ta falan yaşamaya başlamış. Koloni Organizasyonu ve Dünya Hükümeti olmak üzere, iki tane süpe güç meydana gelmiş sistemi kontrol eden. Sistem derken, güneş sisteminden bahsediyorum :) Tabi bunlar bölgeler falan paylaşmışlar, derken birisi araya ne soktuysa artık, tartışmalar başlamış. Tartışma şiddetlendikçe, taraflar zaman kaybetmeden savaşa girişmişler. Mars kuvvetleri ile Dünya kuvvetleri birbirlerini yemeye başlamışlar. Mars kuvvetleri teknoloji yönünden diğerlerinden üstünken, dünya birlikleri ise teknik yönünden üstün. Birbirlerini bir şekilde dengeliyorlar yani. Mekanlar ve taraflar farklı olsa da, amaçları aynı: tüm sistemi ele geçirmek ve kontrolünü başkasına kaptırmamak.

Mars veya Dünya kuvvetlerinden birini seçerek oyuna başlıyorsunuz. Oyundaki ana ünite tabi ki insan. Ama değişik formlarda ünitelere rastlamak da mümkün. Mesela insan formundan çıkmış (aşmış), kadim bir ırk da kontrol edilebilir birimler arasında. Bunların süper güçlü, dehşet varlıklar olmasını beklemiştim ben ama diğerlerinden pek bir farklarını göremedim. Kadimlik karizması, isimde kalıyormuş sadece. Yani böyle isimleri ve görünüşleri deli kişiler göreceksiniz ama iş aksiyona geldiğinde, herşeyi yüzlerine gözlerine bulaştıracaklar. O nedenle stratejilerinizi iyi belirleyin. Postu deldirmeyin anlamında söylüyorum.

Ayrıca oyunda hero sınıfından karakterler de var. Bunlar bildiğiniz özelliklerdeler. Yani güçleri diğerlerinden daha fazla. Bulundukları ortamı şenlendiriyorlar. Birlikte bulundukları birliklerin morallerini yüseltiyorlar. Üretimi bile artırıyorlar. Ayrıca savaştıkça karakterlerinizin deneyimleri artıyor. Ne kadar büyük bir gemi indirirlerse, o kadar deneyim artıyor ve ileride çok deneyimli askerler oluyorlar :) Ah, ne kötü bir cümle oldu bu böyle.