Hiç beklemediğim bir anda, hiç adını sanını duymadığım bir oyunla karşılaştım. İnternette öylece gezerken bir forumda oyundan bahsedildiğini duydum. Sitesine girdim, resimleri güzel gözüküyordu. 120mb'lık dosyayı indirmeye karar verdim ve birkaç saatlik oynayışımın ardından iyi ki de indirmişim dedim.

Helbreath, online bir oyun. Atası Ultima Online ile birçok konuda benzerlik gösteriyor. Bazı konularda üstün ama bana göre çoğunlukla geri kalıyor. www.hamachiturk.com adresli sitesinden ücretsiz olarak oyunu indirebilirsiniz. Aynı şekilde ücretsiz olarak bir hesap açtırmanız da mümkün. Beta versiyonunu denemek için ilginç bir yöntem. Bence çoğu online oyunun yaptığı gibi belli bir kullanıcı sayısı kabul etmelilerdi. Sınırsız olduğu için bazen sunucularda aşırı lag ve çökmelerle karşılaşabiliyorsunuz.

Oyunu yapan Siementech, üç dil desteği ile oyunu tasarlamış. Japonca, Korece ve İngilizce. İngilizce, International diye geçiyor. Bu yüzden oyunda bazı yerlerde Japonca yazılar görmeniz mümkün. Ayrıca karakterler, menülerdeki resimler falan hep Japon karakterler. Yani oyunumuz Japon-Kore oyunu. Helbreath, Ultima Online'a çok benzediği için bu yazıda daha çok birbirleriyle karşılaştıracağım.

Helbreath, seviye atlama tabanlı bir oyun. Oyunun başlarında amacınız karakterinizin seviyesini yükseltmek. Seviye atlamak için tecrübe puanına ihtiyacınız var. Bunu da yaratık öldürerek kazanabiliyorsunuz. Her seviye atlayışınızda belli bir puan kazanıyorsunuz ve bunu karakterinizin strength, dexterity, intelligence gibi özelliklerine yatırıyorsunuz. Her RPG'de olduğu gibi strength savaşçılar, intelligence da büyücüler için önemli.

Dikkat ettiyseniz seviye atladığınızda yeteneklerinize puan vermekten bahsetmedim. İşte oyunun UO ile benzeşen bir noktası burada ortaya çıkıyor. Yetenekleriniz (kılıç kullanma, ok atma, büyücülük vs.) kullandıkça kendiliğinden gelişiyor. Yani, sürekli kılıç kullanarak savaştığınızda kılıç kullanma yeteneğiniz artıyor. UO'dan alışık olduğumuz bir stil.

Bunun dışında karakteriniz seviye atladığında bir miktar para kazanıyorsunuz. Ayrıca, diğer bir para kazanma yöntemi ise yaratıklardan veya oyunculardan düşen paraları toplamak, veya madencilik gibi olaylar.

Karakterinizi istediğiniz gibi giydirmek elinizde. İster zırhlarla kuşatabilir, ister cüppe, ister pantolon giydirebilirsiniz. Bunları şehirlerdeki dükkanlardan edinmeniz mümkün.