Sıcaklardan şeker gibi eridiğimiz şu günlerde iyi oyun gelmeyişiyle birlikte kötü yapımlara (biraz erken bir yaklaşım oldu ama neyse) mahkum oluyoruz. Ama üzülmeyin az kaldı Eylül ayına, piyasa coşacak. Hemen oyunumuzun incelemesine geçmek istiyorum.

Kısaca konudan bahsedelim. İnsanların ruhları yerine şeytani ruhlar herkesi ele geçirmesi ile zombiye dönüşen insanların etrafa dehşet saçması ile gelişen olaylar gibi oldukça klişe bir konuyla karşı karşıyayız. Yeter be dediğinizi duyar gibiyim. Size hak veriyorum ama sıkılmadılar kardeşim ne yapalım. Gerçi iyi bir oyun olmuş olsa zombilerle savaşmak çok hoşuma giderdi.

Hellforces hakkında ilk olarak söyleyeceğim şey, aceleye gelmiş bir oyun olduğu. Yani sanki daha bitmemiş bir oyun izlenimini yarattı bende. Neden derseniz bir ton bug mevcut oyunda. Öyle yamayla da düzelecek gibi değil. Eğer öyle düzeltmeye çalışırlarsa bu oyuna ayırdıkları zamanı yamaya da ayırmak zorundalar. Aceleye gelmesinin en büyük nedeni ise piyasayı yıkacak kadar kaliteli oyunların çıkmasına ramak kalması. O nedenle elemanlar herhalde "abi süper oyunlar çıkıyor biz de şu oyunu bir an önce piyasaya sürüp küpümüzü dolduralım" demişlerdir.

Oyun hakkında olumlu bir şey söylemek istiyorum ama elimi nereye atsam kuruyor. Şöyle ki, grafikler güzel desem olmuyor, silah yelpazesi geniş desem seslendirmeler berbat. Kaplamalar özensiz. Hele karakter animasyonları felaket. Zombiler üzerinize buz pateni yaparmışcasına geliyor. Yahu insan bir yürüme efekti yapar. Hadi onu da geçtim, ya zombileri saf dışı bırakmak için kafasından vurmanız gerekir. Gerek filmlerden gerekse oyunlarda gördüğümüz budur. Ama birader bu oyunda kafasını patlattığınız zombi üzerinize gelmeye devam ediyor. Kafasını tutturamazsanız bir şarjörün tamamını zombinin vücuduna boşaltmanız gerekiyor ki ölsün. O bakımdan birçok yerde (özellikle ilk bölümlerde) kurşun arar buluyorsunuz kendinizi.

Silah yelpazesinin geniş olduğunu söylemiştim. Yaklaşık 20'ye yakın silahınız var, ama bunlar gruplanmış şekilde. Yani menzilsiz silahlarından 4 tane var. Aynı şekilde tabanca ve smg'lerde de böyle. Yani hepsinin türü farklı değil. En son bulduğunuz silahlar normal olarak en güçlü silahınız oluyor. Silahlar hakkında son olarak söyleyeceğim, ses efektlerinin çok kötü olduğudur.

Grafikler ve mekan tasarımları kesinlikle özensiz ve yeterince detaylandırılmamış. Bir de bu haritaların yükleme süreleri uyku getirecek denli uzun olması başka bir olay. Karşınıza düşman karakteri olarak zombiden farklı olarak silahlı elemanlar da çıkıyor. Ama tahmin edeceğiniz gibi yapay zekadan eser yok. Multiplayer desteği de var oyunumuzun, şaşırtıcı bir gelişme (!). Artık kim oynar bilemem.

Arkadaşlar Hellforces hakkında güzel şeyler yazmak isterdim ama inanın yok. Grafikler kötü, animasyonlar berbat, sesler felaket ve oynanış tam bir eziyet. Bir de bunlar yetmezmiş gibi oyunun istediği sistem özellikleri insana pes dedirtiyor.

Kusura bakmayın bu oyun hakkında daha fazla bir şey yazamayacağım. Tek söyleyeceğim bu oyundan uzak durmanız. Verdiğiniz paraya yazık olur. Daha iyi oyunlarda tekrar birlikte olmak dileğiyle.