Anne ben büyüyünce Superman olacağım! Bu cümleyi küçükken herkes söylemiştir. Tam benim küçük olduğum zamanlar, bu tarz süper kahramanlar etrafta cirit atıyorlardı. Ben de hemen hemen hepsine imrenirdim. Bir yenisini gördüğümde hemen onun gibi olmak istediğimi haykırırdım ama nafile. Uçmayı denedim olmadı, zıpladım ama bu sefer konamadım :) Lazer atamadım, frizbi tutamadım. Baktım ki olacak gibi değil, beklemeye koyuldum. Taa ki içinde bulunduğumuz bu yıla kadar. Tamam, gerçek hayatta süper kahraman falan olamıyorum bunu anladım. Ama artık sanal alemde de bu işi yapabilmek için bana yardım edecek oyunlar var.

İlk oyun Freedom Force harikaydı. Eğlenceliydi. Grafikleri detaysız ama renkliydi. Eksikliklerini bu tarz şeylerle kapatıyordu. Bu yazımda o oyundan bahsetmeyeceğim ama o oyunun en yakın akrabasından bahsedeceğim. Bu da Hero X. Aynen Freedom Force gibi bir oyun olduğundan ve ondan sonra çıktığından, ister istemez onunla karşılaştırmak zorunda kalacağım. Aynen Tomb Raider'dan sonra çıkan 3rd person görünüşlü oyunların, Tomb Raider tarzı diye adlandırılmaları gibi.

Daha önce söylemiş miydim, oyunumuz aynen Freedom Force'a benziyor :) Yine izometrik görüntüler, özelliklerini bizim belirleyebildiğimiz bir süper kahraman, kurtarmamız ve yardım etmemiz gereken insanlar. Ortam tamamen bir süper kahraman için hazırlanmış. Her köşede birisi başını belaya sokuyor. Rahat durmayan insanları da kurtarmak bize düşüyor. Aslında bu oyunun Freedom Force'dan sonra çıkması kötü oldu. Çünkü onun kadar iyi bir oyun olmadığından, onun gölgesinde kalacaktır. Çok kalitesiz bir oyun değil ve bu türde fazla oyun yok ama dediğim gibi, çıta çoktan yükseltildi. Bu oyun da çıtayı geçebilmiş değil. Ama yine de oynanamaz bir oyun da değil.

Oyunun konusu klişe. Her oyunda olduğu gibi, sağdan soldan gelen belalardan kurtulmamız gereken görevlerimiz oluyor. Bu görevleri ana üssümüze gidip şeften öğreniyoruz. Sonra gidip işimizi yapıyoruz. Oyun kamera açıları izometrik. Eski bir kamera açısı ama oyunu bozmuyor aslında. Eski olsa da, oyun için yeterli olması yeterli :) Arayüz konusunda da fazla söze gerek yok, kafa karıştıran şeyler yok etrafta. Herkes 1 saat içinde oyuna tamamen hakim olacaktır; oynanabilirliği kolay, alışmak kolay. Görevler de fazla zor değil. Bu da oyunun ömrünü kısalaştırıyor. Aynı zamanda oyun tekrar oynanabilir bir oyun değil. Zaten ip üstünde yürüyen bir oyun olduğundan, bir kere oynayanın tekrar bir şans tanıyacağınızı sanmıyorum.

Oyunun menüleri klasik zaten. Yine bahsetmekten kaçınıyorum. Oyuna başlarken kahramanımızın özelliklerni belirliyoruz. Bölümlere başlarken seçeceğimiz özelliklerimiz, o bölüm için bize yardım edebiliyor. Bu nedenle bunu yaparken dikkatli olmamız mantıklı olacaktır. Oyunda öyle fazla şaşırtıcı süper özellikler yok. Uçmak bile yok. Bunu neden atladılar bilmiyorum ama uçmayan bir süper kahraman, görmeyen bir hakeme benzer. Bu büyük bir eksiklik bence. Oyunda süper güçlerin yanı sıra, yumruk atarak da saldırabiliyoruz. Bu bence daha hızlı bir saldırı şekli olduğundan, bunu daha çok tercih ettim. Ama diğer güçleri de tercih ederek eğlenmek güzel olabilir. Aynı zamanda oyunda sağda solda bulunan ıvır zıvırları etrafa saçabiliyorsunuz. Kutuları düşmanın kafasında kırabiliyorsunuz, sopaları veya demirleri bile kullanabiliyorsunuz. Bu da oyuna değişik bir hava vermiş.

Oyunun kolay oynanabildiğinden bahsetmiştim. Mouse kontrolü açısından bir sorun yok. Ama hoşuma gitmeyen bir olay, süper güçlerimizi süre sınırlamasıyla kullanmak. Bu bence saçma. Bir gücü seçtiğimiz zaman, zaman geri saymaya başlıyor ve o süre içinde ne yapacaksak yapmamız gerekiyor. Süre bittiğinde birşey yapamıyoruz ve süper kahraman karizmamız da sayaçla birlikte resetleniyor. Bu sinir bozucu bir özellik. Bir süper kahraman her zaman süper kahramandır. Her an her saniye güçlerini kullanmalıdır. Yapımcılar süre sınırlaması koyarak ne düşündüler bilmiyorum ama öğrenme imkanım olursa, bunu asla kaçırmayacağım. Oyunda geri kalan olaylar hep alışılmış gibi. Kısa bir oynanış olmasından dolayı, daha sıkılamadan oyun bitiverebiliyor. Bu da aslında güzel birşey. Oyun kötü veya sıkıcı ise, kısa zamanda biter ve daha oyuncuya sıkılma vakti tanımadan herşey sonuçlanmış olur.