Öncelikle bu yazıyı çok geciktirdiğim için (elimde olmayan sebeplerle) herkesten özür dilemek istiyorum. Bu yazının başına gelenler başka bir yazının daha başına gelmiş midir acaba; çok merak ediyorum. Yazı, önce başka bir arkadaştaydı; o yazısını yollamayınca ben yazacaktım... Yazımı tamamladıktan sonra tam yollama aşamasına geldiğimde, anakartımı yaktım ve tam 1 ayı bilgisayarsız geçirdim. Nihayet bilgisayarım geldi ve ben de bu yazıyı yeni baştan yazıyorum. Umarım elimde olmayan bu gecikmeden dolayı beni mazur görürsünüz...

Neyse, biz oyunumuza bakalım şimdi. Bildiğiniz gibi HoMaM III çıktığı zaman büyük ölçüde beğenilmiş ve başına oturanları uzun süre esir etmişti (Daha 2 ay öncesine kadar hala oynuyordum HoMaM III'ü :)). Daha sonra, yaz aylarının sonuna doğru oyunun 4. versiyonu hakkında haberler gelmeye başlamış ve biz fanatik Heroes'cular, heyecanla oyunu beklemeye başlamıştık. Bakalım Heroes IV beklediğimize değmiş mi?

Açıkçası, oyunu kurarken büyük bir heyecan içerisindeydim. Heroes III'ü defalarca bitirmiş olmama rağmen, yine de oyuna doyamamıştım. Kafamda soru işaretleriyle beklerken, yükleme bitti ve oyunu çalıştırdım. Oyun klasik bir 3DO demosuyla karşıladı beni (Tabi daha sonra başka demo olmaması beni hayal kırıklığına uğrattı; o ayrı). Heroes III'ün genişleme paketi Armageddon's Blade'den bildiğimiz güçlü kılıç ile, Armageddon's Blade'e benzer güçte bir kılıç olan Sword Of Frost'un çarpışmasının, tüm gezegenin felaketi olduğunu görüyoruz. Ardından büyücüler başka boyutlara portallar açıp, insanları gönderiyorlar. Buralar, daha insan elinin değmediği yemyeşil, cennet gibi yerler. Böylece oyunumuz bu demoyla açılış yapıyor; ve bir daha demo göremiyoruz maalesef

Demonun ardından tabi ki ana menü ile karşılaşıyoruz. Hemen oyunun campaign bölümlerini merak edip campaign'e dalıyoruz :) Bu arada campaign demişken, şunu söylemeden duramayacağım: Eskiden oyunu oynarken bazı yazılar çıkardı ve genelde çoğumuz bunları okumadan atlardık. Ama Heroes IV'ün arka plan hikayesi tam anlamıyla MÜKEMMEL!! Oyunun atmosferine çok büyük katkısı var arada çıkan yazıların. O yüzden mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Bir de eski oyunlarda verilen questler çok önemli değildi; çoğu zaman katılmadan geçerdik. Ama bu sefer questler çok daha değişik ve bu questlere katılmak çok daha zevkli. Mesela hemen bir örnek vererek olayı bağlayayım. İlk campaign'in ilk görevinde, gittiğiniz bir kulübede yaşlı bir adam, bir Dwarven Hammer'la oynuyor. Kahramanımız -Lysander, ona bu silahı ne yapacağını sorduğunda, Black Dragon'ların ailesini öldürdüğünü ve onlardan intikam almak için yemin ettiğini öğreniyoruz. Bunun üzerine Lysander "eğer Dragon'ları öldürürsem o Hammer'ı bana verir misin?" diye sorunca questimiz başlamış oluyor! :) Black Dragon'ları öldürüp tekrar o kulübeye gelince adamın önüne Dragon'lardan birinin kafasını atıyoruz. Adamın gözleri doluyor ve Dwarven Hammer'ı bize veriyor. (Çok acıklı bir hikaye :')) Tabi Dwarven Hammer'ın da gayet güçlü bir item olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Oyun, bu ve bunun gibi bir sürü quest ve hikayelerle sizi kendine bağlıyor. Hikayenin sonunu merak ettiğim için 4-5 saat kafamı kaldırmadan oynadığımı biliyorum ben -ki bu zaman dilimi içinde genelde oyundan sıkılır başka oyunlara geçerim. Heroes IV, bunu tam da Baldur's Gate 2'ye baştan başladığım bir zamanda yaparak büyük bir rekor kırdı :))

Neyse, şimdi siz oyundaki diğer yenilikleri merak ediyorsunuz; o yüzden ben vakit kaybetmeden diğer yeniliklere geçeyim.

Oyunda savaşların çok değiştiğini göreceksiniz. Savaşlar artık 3D olarak oynanıyor ve Hero'lar da artık süs gibi savaş alanında durup yalnızca büyü yapmıyorlar. Artık Hero'ların da belli bir HitPoint'i (hasar gücü) var ve bu özelliklerini level atladıkça geliştiriyorlar. Oyunda toplam 6 tane kale çeşidi var. Haven (eski castle diyebiliriz), necropolis, academy (eski tower), asylum (eski dungeon & inferno karışımı), preserve (eski rampart) ve stronghold. Tabi ki oyuna yeni bir sürü birim eklenmiş ve eski birimlerin hepsi gözden geçirilmiş. Ayrıca artık bir kalede bulunan bütün yaratıkları yapmanız mümkün değil. 1. level yaratıklar dışında karşınıza çıkan diğer leveldaki yaratıklar arasından seçim yapmalısınız. Yani, örneğin Haven kalesini aldığınızda Ballista Works (Balista) ve Guardhouse (Pikeman) arasında seçim yapmanız gerekecek. Guardhouse yaptığınızı varsayarsak; o kalede artık hiçbir şekilde Ballista Works yapamayacaksınız. Bu da tabi ki çeşitliliği arttıran bir etken. Ama yine de aynı kaleden bir tane daha aldığınız zaman, çoğunlukla diğer yaratık türünü yapmaktansa, daha önceki yaratıklardan yapıp üretim sayısını çoğaltmak çok daha akıllıca bir taktik. Ayrıca artık bir orduda birden fazla Hero da bulundurabiliyorsunuz. Hatta, isterseniz savaşa yalnızca Hero'larla da girebilirsiniz; ama bu şekilde level atlamanız zorlaşır. Çünkü aldığınız experince'lar bütün Hero'larınız arasında ortak paylaştırılıyor.