Dünyayı kurtarmak için çeşitli büyülü eşyaları toplamak bir çok oyunda karşımıza çıkan bir konu. Yola çıkılır, çeşitli yaratıklar turn based veya real time olarak dövülür, arada birkaç kişiye yardım edilir, sonuçta büyük kötü adam pataklanır; Klasik bir senaryo.

Klasik senaryolar mükemmel bir şekilde işlenmedikçe, yeni şeyler katılmadıkça ortaya çıkan yapıt vasatın üzerinde olamaz. Ne yazık ki çok sevdiğim Heroes serisinin son halkası olan The Gathering Storm bu vasat yapımlar arasında yer alıyor. Peki neden böyle oluyor?

Önce konuya bakalım; "Hexis isimli kötü büyücü doğanın dengesini bozacak kadar güçlenmiştir. Onu durdurmak için Bohb the Archmage, Agraynel the Bard, Kozuss, Alita Evendite, Dogwoggle isimli kahramanlar çeşitli büyülü eşyaları bulmak için yola çıkarlar."

Şimdi ne demek lazım? Orijinallikten uzak bir konu var. Gerçi önemli olan oyunun oynanışı olmalı değil mi? Bir kez daha hayal kırıklığına uğruyoruz. 5 campaing içinde 20 den fazla görev var fakat bu görevler, Heroes IV'te olduğu gibi, çoğunlukla sadece ortalıkta dolaşıp keymaster tent aramaktan ibaret. Heroes III oyuncuyu içine çeken ayrıntılı, senaryoyu sırtlayan haritalara sahipti. Şu an elimizde olan haritaların sunduğu ise devasa bir mekanda kaybolmamak için uğraşmak.

İlerleyen bölümlerde tasarımcıların oyuncuyu zorlamak için yaptıkları ise yapay zekadan nasibini almamış rakiplerimize üstünlük sağlayabilmeleri için verdikleri büyük ordular ve kaynaklar. Bilgisayarın ortalama bir oyuncuyu yenmesi için ordusunun en az 2 kat daha güçlü olması gerekiyor, çünkü yapay zeka büyüleri kullanmaktan ve taktik belirlemekten aciz. Yaptığı tek şey daha zayıf ünitelere zarar vermeye çalışmak. Üniteler demişken, bir expansion'dan ne beklersiniz? Özelliklede böyle bir oyundan? "Bol miktarda yeni yaratık,yeni kaleler" dediğinizi duyar gibi oluyorum. Bir kez daha Heroes III aklıma geliyor. Armageddon's Blade tam bir expansion'du. The Gathering Storm ise eklediği 4 tane yaratık ile (Goblin Knight, Evil Sorceress, Gargantuan ve Dark Champion) bu konuda vasatın altında kalıyor. Gerçi Conservatory of Nature/death/chaos/life/order ve Coliseum of Might/Magic gibi haritada uğrayabileceğimiz yeni mekanlarda eklenmiş ama pekte bir şey değiştirdiği söylenemez. Peki varlığının gereğini yerine getiremeyen, zorlayıcı olmaktan çok sıkıcı olan bu oyunun hiç mi iyi yanı yok? Cevap olarak şunu verebilirim; Bozuk bir saat bile günde iki kez doğru zamanı gösterir.

Oyunu oynadıktan sonra verdiğiniz paranın boşa gittiğini düşünmek sinirleriniz bozuyorsa, oyunun müziklerini dinleyerek rahatlayabilirsiniz. Bunun dışında, eğer iflah olmaz bir Heroes hayranı iseniz, oyunu multiplayer oynamak için gereken patch, expansion ile beraber kurulmuş oluyor. Birkaç güzel harita ise sizi bir süre oyalayabilir.

Kısacası çok zayıf, bekleneni veremeyen, sadece Heroes hayranlarına hitap eden, hakkında üzerinde fazla konuşmaya değmeyecek bir expansion. Büyük hayal kırıklığına uğradığımı söylememe gerek yok heralde.