Fırtına öncesi sessizlik. Bunu son günlerde çok duyar oldum. Konuyla ne alakası var bilmiyorum. Haberleri açsam aynı cümle, oyunların bazılarında da aynı cümle. Heryerde rastlıyorum neredeyse. Bu oyunun adının da "Savaş Rüzgarları" olduğunu görünce, yine aklıma fırtına öncesi sessizlik geldi. Aslında bu cümleyi bu oyuna uyarlamak basit olurdu. Bunu yapma gereği duymadım (yoksa çoktan yaptım mı?). İlle bir oyunun içinde "rüzgar" kelimesi geçiyor diye, sırf bir paragraf dolsun diye zırvalamak pek hoşa giden birşey olmasa gerek. Hele bir de anlatılan oyunun bir ek görev paketi, bir paragrafı doldurmayacak kadar yenilik içermesi söz konusu olunca, editör adam ister istemez birkaç paragraf dolusu geyik yapmak zorunda kalıyor. Ama ben böyle şeyler yapmamak için elimden geleni yapıyorum (politikacı olayı). O yüzden içiniz rahat olsun, bana güvenin.

Bildiğiniz gibi, bu oyun için çıkartılmış ikinci ek paket. Ek paketler için fazla söze gerek yoktur. Çünkü genelde seslerde ve grafiklerde köklü değişiklere gitmezler. bunun yerine ufak hataları düzeltirler. Zaten köklü değişikliklere gitselerdi, bunu ek paket olarak değil, asıl oyunun devamı olarak çıkartırlardı. O zaman da parayı vururlardı. Bu paket, fazla yenilik içermediğinden devam niteliği taşımasına rağmen, başlı başına bir oyun gibi durmuyor.

Konu şöyle. Channon adlı bir memleket var. Axeoth'un kuzeyini işgal eden bir toprak burası. Oldukça kalabalık, zengin, doğal kaynaklar bakımından da tabiat ananın çok cömert davrandığı bir kara parçası (vay anam vay). Bu bölge böyle olunca, tabi diğer gözü dönmüş komutanlar durur mu. Hemen bu diyarları ele geçirme işine girişiyorlar. İşte oyunun konusu da burada başlıyor (ve bitiyor da). 5 ayrı taraf, şehir merkezini ele geçirip, bu zengiliği yönetmek istiyor. Ama sadece bir tanesi başarılı olacak. O da büyük ihtimalle sizin seçtiğiniz olacak :)

Oyuna yeni eklenen şeylerin başında haritalar geliyor mantıklı olarak. Yapımcı firma tarafından tasarlanan haritalar oldukça çarpıcı. Adamlar uğraşmışlar belli. Bunun yanında, fanların da haritalarına yer vermişler. Şöyle bir baktığınız zaman, oyuncuların da en az yapımcılar kadar iyi iş çıkardıklarını görebiliyorsunuz. Tebrik ediyorum hepsini teker teker. Bu haritalar, 6 adet yeni campagin'e dağıtılmış durumdalar. Bu uzun görevler zincirinde asla sıkılmadan ilerliyorsunuz. Ama gerçeği söylemek gerekirse, asıl oyundakilerden de pek bir farkı yok. Yaratıcılık anlamında söylüyorum.

Düşman ekleme konusunda pek de cimri davranmışlar yapımcı firmadaki kardeşler. Oyuna sadece 3 adet orjinal yaratık eklemişler. Gerçi ben bu oyunun aslına fazla dalmadığımdan yaratıkların hepsini tam olarak tanımıyorum. Ama yine de eklenen yaratıklar az olmuş. Çift haneli bir sayı olmalıydı diye düşünüyorum. Siz bu eklentilerden sıkılırsanız, kendi görevinizi oluşturabiliyorsunuz. Bir de object painter eklenmiş ki, tamamen kendinize özgü bölümler yaratabilmeniz için size olanak sağlanmış. Belki de bir sonraki ek pakette haritalarınız bile yayınlanır.

Oyunun grafiklerinde hiç değişiklik olmamış. Aynen herşey olduğu gibi durmakta. Ama bunda bir sorun yok. Oyunun grafiklerinden şikayet eden duymadım bugüne kadar. İkonlar, kullanım kolaylığı bu oyunun artılarındandı. Zaten eski versiyonlardan da farkı olmadığından, ilk çıktığı zamanlar hiç zorlanmadan alışmıştık HOMM 4'e. Seslendirme olarak da birşey değişmemiş. Sadece soundtrack yenilenmiş o kadar. Müzikler gerçekten etkileyici ve tekrar tekrar dinlenesi olmuşlar. Orjinal oyununda da öyleydi de ben de defalarca dinlemiştim. Bu da aynı. Dinleyin.

Bu kadar. Başka bir değişiklik yok. Konu böyle, eklenen ıvır zıvır böyle. Önemli olanlar sadece haritalar ve yaratıklar. yaratıkların sayısı az olduğundan fasülyeden kabul edersek, bu ek paketin tek elle tutulur yanı kutusu; Hayır! haritaları ve görevleri. Bir de ele geçirme senaryoları. Hadi bakalım, eğer yetenekliyseniz, zaman kaybetmeden bahsettiğim zenginlikler diyarı sizin olabilir.