Hidden and Dangerous 2 uzun bir aradan sonra oyuncularla buluştu. İlk versiyonu çok önce piyasadaydı ve "deluxe" gibi versiyonlarla geliştirilmişti. Tam umudu kesmişken 2. oyunun çıkması fena olmadı hani. İlk oyunu hatırlayanlar ne kadar kaliteli olduğunu biliyorlardır herhalde. 2. oyunun kalitesi ilk oyunu da geçmiş durumda. Herşey tamamen yenilenmiş, hem kontrolleri kolay hem de çok eğlenceli bir oyun olmuş.

2 CD ile gelen oyunda, çeşitli oyun modları bulunuyor. Tek kişilik ve multiplayer modları haricinde, tek kişilik oyun modu da birden fazla seçeneğe ayrılıyor. Normal oyun, normal görevlerin zor ve tüm adamları öldürmenizi gerektiren versiyonu, sadece tek askerle oynanabilen bir mod gibi seçenekleriniz var. İlk oyun olsaydı kesinlikle tek adamla oynamak daha mantıklı çünkü yapay zeka felaketti. Ama bu sefer, sağlam yapay zeka ile yanınızdaki askerler sizi çok iyi koruyacaklar ve işin hemen hemen yarısını halledecekler.

Oyuna girdiğinizde önce size video görüntü ile brifing veriliyor. Herşey anlatıldıktan sonra görevleriniz yeniden özetleniyor. Ardından oyuna giriyorsunuz. Bölüm arasında bazı görüntüler de oyuna hava katmış, iyi olmuş. Oyunda 4 adam yönetebiliyoruz en fazla. Normalde 30 tane falan adam içinden 4 tane seçiyoruz ve bunları istediğimiz gibi donatabiliyoruz. Hepsinin birbirinden farklı olması şart tabi. Bir sniper ve bir de bomba uzmanı almanız gerekli yanınıza. Yoksa karşınıza bir tank çıkarsa tek atışta tüm adamlarınızı cennete yollayabiliyor. Adamların seçimi ve donatılması tek tıklamayla otomatik olarak halledilebiliyor ki, bu otomatik işlem bölüme göre değiştiğinden, her bölüme eksiksiz çıkabiliyorsunuz.

Kontroller oldukça kolay. Numerik klavye ile emirler verebiliyorsunuz ve arayı fazla açamdığınız sürece her emrinizi dinliyorlar. Fazla hata da yapmıyorlar. Sadece fazla engebeli alanlarda ve bina içlerinde takılabiliyorlar. Ama sürünmek, zıplamak ve duvarlardan atlamak gibi yetenekleri var. Kısacık bir duvar bile olsa etrafından dolanmak yerine tırmanıp öbür tarafa geçebiliyor askerleriniz. Yani ilk oyuna göre oldukça zekiler. Kontrollerin kolay olması oyuna 15 dakika civarı bir sürede alışmanız anlamına geliyor. Zaten oyunda karşınıza çıkana her durum için eğitim de alıyorsunuz, bu nedenle fazla zorlanacağınızı sanmıyorum.

Genel zorluk seviyesi de iyi ayarlanmış. Eğer en kolay modda oynuyorsanız, zaten hiçbir görevi kaybetmiyorsunuz gibi. Yani düşman hem hemen ölüyor hem de gayet aptal oluyor. Hatta sayıları da az oluyor. O yüzden, orta seviyede oynamak en mantıklısı gibi.