Küçükken herkesin bir Hot Wheels arabası olmuştur sanırım (hemen hemen). Ben biriktirirdim, seri yapardım. Ama nasıl olduysa yaşım biraz ilerleyince, bu arabaları kaza yaptırmaya başlamışım. Bunları çarpıştırırmışım, ardından çekiçle kırıp gerçekten de hasar almış gibi yaparmışım. Birkaç oyunun sonunda da arabaların tükenmiş, farkında değilim. Çocukluk işte. Ama artık bilgisayarlar olduğundan böyle abuk subuk şeylere gerek yok. Bas tuşlara, sür arabanı. Mis gibi.

Amerika'da da milyonlarca kişi Hot Wheels arabalarıyla büyüdüğünden, THQ firması da hemen işe koyulmuş ve bununla alakalı bir oyun serisi yayınlamış. Bu oyun da Hot Wheels serisinin en yeni üyelerinden biri. Sırf eğlence amaçlı, şirin mi şirin bir oyun. Öyle NFS falan gibi değil, hatta hiç ilgisi yok. Oyuncak arabalarla yarışıyorsunuz, power-up toplayarak avantaj kazanmaya çabalıyorsunuz. Amacınız ise Bash Arena denen yere çıkabilmek ve birincilik kürsüsübe adınızı yazdırmak. Tabi bu o kadar kolay değil. Yarış esnasında herkes birbirini yiyor. Pistler de aşırı hoplamalı zıplamalı, ve siz de oldukça hızlı olmalısınız. Bu nedenle, hem zorlu hem de eğlenceli zaman geçireceksiniz.

20 tane araba var oyunda. Bunlar kilitli tabi. Siz kazandıkça yenileri açılıyor. Gittikçe güçlendiklerinden, devamlı en son çıkan araçla bir diğerini açmaya çalışmanız gerekiyor. Bu işlemleri de 8 ayrı bölümde yapıyorsunuz. Buralar oldukça büyük tasarlanmış pistler, ve içlerinde yok yok. Ayrıca bu pistlerin çeşitli yerlerine dağıtılmış 20 çeşit power-up ile de, çeşitli güçler kazanıp, rakiplerinize karşı avantaj elde edebiliyorsunuz.

Oyunun grafikleri ve sesleri oldukça şirin. Bir kere görüş açısı yukarıdan olduğu için, fazla detaya girilmemiş. Arabalarınız şirin gözüküyor yeterince. Mekan tasarımları da aynı şekilde. Kaliteli tasarlanmış. Fazla bir efekt yok etrafta, ama bunu anlamıyorsunuz bile. Motor seslendirmeleri ve müzikler de bozmadan hayatlarına devam ediyorlar. Göze batan bir eksi yok yani grafik ve ses bakımından.

Kontroller biraz zor olmuş sanırım. Aslında oyun çocuklar için ama kontrollere alışmak biraz zaman alabiliyor. Hiç komplike değil aslında, ama ben alışırken zorluk çektim denebilir. Sanırım sorun bende. Bir araba yarışına alıştıktan sonra bir diğerini oynayamıyorum. Mesela Mafia'yı oynayıp bitirdikten sonra Colin McRae Rally 2'de harikalar yaratamadım 2-3 gün :) Bu da iğrenç bir olay. Fazla kasmamak lazım bir oyunun kontrolleri için yani.

4 kişiye kadar izin veren multiplayer modu ile birlikte, bu oyun eğlence arayanlar için alınması gereken bir oyun. Ama sadece eğlence için. Öyle süper bir oyun değil ama çerez niyetine bir kenarda durmasında fayda var diyorum. Gerçi NFS çıktığı için oyun arada yokolur büyük ihtimalle ama, olsun yine de bir şans verebilirsiniz. Özellikle küçük kardeşi olanlara söylüyorum.