Oyunsuz kaldığım zamanlarda çok sinirli oluyorum. Canım hiçbirşey istemiyor. Oynamasam bile oynayacak birşeylerin el altında olması çok iyi birşey. Aldığım oyunları da genelde 1-2 gün içinde aralıksız oynayarak bitiriyorum. Bazı istisnalar dışında. Geçenlerde de böyle oyunsuz kaldığım bir zamanda, şans eseri Humvee Assault elime geçti. Nasıl bir oyun olduğunu bilmeden, ekran görüntülerini beğenerek aldım oyunu. Eve geldiğimde ise, beni bir süpriz bekliyordu.

Oyunu kurdum, kısa ve sorunsuz bir kurulum oldu. Oyunun girişi gayet keyifliydi. Ardından ayarları yaptım. Ana menü pek başarılı değildi. O yüzden oyunu beğenmemiştim ilk başta. Oyun bir savaş oyunu, hemen bundan bahsedeyim. Aksiyon ağırlıklı, zor olmayan değişik bir savaş oyunu. Asla zor değil, sırf eğlenmek için yapılmış bir savaş oyunu gibi.

Oyunda değişik görevler alarak bunları yerine getirmeye çalışıyorsunuz. Ne kadar saçma bir cümle oldu. Sanki görevli olmayan oyun kaldı artık. Neyse.. Her bölüm başında silah ve araç seçim ekranına geliyorsunuz. O mekana uygun araçları seçmeniz gerekiyor. Hatta bitki örtüsüne uygun kamufleyi de seçmeniz gerekmekte. Böyle olduğu zaman, çok uzaktan ateş edemiyorlar size, sizi farketmeleri zor oluyor. Ben bir kere alakasız bir renk seçmeyi denedim, abartı bir mesafeden ateş açıldı. Kötü bir durum yani.

Oyunun genelinde seçtiğiniz aracınızla ilerliyorsunuz. Aracınızda silahlar da var tabi. Genelde böyle sağa sola ateş ederek ilerliyorsunuz. İsterseniz aracınızdan inip de savaşabiliyorsunuz. Ama asla aracınızı geride bırakmamaya çalışın. Aracınız olmadan, hemen ölebiliyorsunuz. Oyunda böyle bir serbestliğin olması çok eğlenceli. Görevler, hedefleri yoktmek üzerine kurulu. Genelde belirli bir noktaya geldiğiniz zaman görev bitiyor ama bunu çok eğlenceli hayata geçirmişler. Gitmeniz gereken heryer belli. Zaten ekranda bir harita sayesinde de herşeyi görebiliyorsunuz. Mekanlar karışık değil. Yolları takip ederek ilerliyorsunuz. Düşmanları halledip yeniden ilerliyorsunuz. Bu kadar basit. Kafanızı yormanız gereken hiçbirşey yok. Oyunu eğlenceli yapan da bu. Kontroller de oldukça kolay zaten. Fazla tuş yok, oyuna tam anlamıyla 5 dakikada hakim olabiliyorsunuz.

Oyunun demosu gayet çarpıcı olmuş ama ara demolar resimlerden oluşmakta. Seslendirmeler iyi, arka planda kişiler konuştukça veya size birşeyler anlatıldıkça resimler gösteriliyor. Max Payne gibi yani. Bu biraz kalitesiz gibi olsa da, yine de fazla bozmuyor. Görmezlikten gelebilirsiniz. Ama geçmenizi pek tavsiye etmem, görevi anlamanız açısından yararlı.

Oyunun grafikleri oldukça şirin. Çok kaliteli değil ama ortalamanın üzerinde. Genelde ormanlık alanlarda ilerliyorsunuz, etrafta bitkiler ve ağaçlar var. Bunların çoğunun içinden geçebiliyorsunuz. Bu tarz şeylere pek dikkat edilmemiş. Bazen de sağa sola, boşluklara takılabiliyorsunuz. Fizik kurallarına da dikkat edilmemiş. Ama grafikler iyi. Araç çizimleri gerçekçi olmuş, karakter modellemeleri de öyle. Patlama efektleri gibi mini efektler hoş, sorun yaratmıyorlar. Saydığım minik hataları görmezden gelerek, grafikleri beğenebilirsiniz.

Sesler ise biraz geri planda kalmış gibiler. Karakter seslendirmesi pek yok oyunda, sadece resimli anlatım sırasında birşeyler duyuyorsunuz. Silah efektleri zor duyuluyor. Müzik olarak da askeri birşeyler tıngırdatıyorlar.

1Ghz işlemcili ve TNT ekran kartı düşük sistemli bilgisayarlarda bile rahatça çalışan bu oyun, kendisinde hiçbirşey çalışmadığı için üzülen kişiler için de birebir. Basit ama kaliteli bir savaş oyunu, ancak böyle yapılabilirdi.

Oyunun düşük not almış olmasına bakmayın. Sesleri ve grafikleri, tabi ki abilerinin kalitesine yaklaşamıyor. Ama bu oyunun kötü olduğu anlamına da gelmiyor. Oyun gayet eğlenceli, tadımlık, çerez bir oyun. Herkese seve seve tavsiye ediyorum.