İşte yeni bir roller coaster design kiti. Neden oyun demedim peki? Çünkü bu bir oyun olmaktan uzak, sırf roller coaster tasarımı yapmak için yaratılmış bir toolkit. Oldukça zor ve sabir gerektiren bir oyun. Hmm, bak şimdi de oyun dedim. Bir karar vermem lazım :)

Hyper Rails'i açtığınız zaman, ilk karşınıza çıkan şey, komplike editorü olacaktır. Karman çorman düğmeler gördüğünüz zaman, oyundan hemen soğumanız olası. Bu düğmelerin üzerlerinde herhangi bir açıklama olmaması da, sanırım oyunu kapatmanız için geçerli bir sebep. Ama eğer yeterince sabırlı iseniz devam da edebilirsiniz. Ne yazık ki, ben o kadar da fazla sabırlı bir insan değilim.

Oyunu, kitapçığını okuduğunuz zaman bir ölçüde kolaylaşıyor aslında. Ama yine de kitapçık bir elinizde, ekranla kitapçık arasında gidip gelerek bir oyunu oynamak çok sıkabilir. Tamam, bu oyundan da deliler gibi zevk alan birileri çıkacaktır. Zaten bu yazıyı da onun için yazıyorum. Hmm bir bakalım, oyunda başka neler varmış.

Oyunu bir kere öğrendiğiniz zaman, trenleri yapmak ve aşağı sallamak oldukça zevkli bir hale geliyor. Hızlılar ve midenizi bulandırabiliyorlar. Hayal ettiğiniz her şekilde sistemi kurmanız mümkün. En düzünden en yamuğuna kadar, her türlü ekipman size sağlanıyor. Gerisi ise sizin hayal gücünüze kalıyor tamamen. Bak işte oyun burada eğlenceli hale gelmiş.

Oyunun grafikleri orta halli demeliyiz. Çünkü öyleler :) Coaster'ların grafikleri güzel ama o kadar da harika değiller. Herhangi bir efekt kullanılmamış oyunda. Herşey 2D sprite'lardan oluşuyor. Bu sprite'ları içememeniz ise kötü bir özellik. Ah, iğrenç bir espri, üzgünüm. Oyunda garip bir grafik sorunu var, ana ekranındaki titremeleri bir türlü engelleyemedim. Bazı menülerde ve coaster kullanırken bu sorun ortadan kalkıyor. Ne alaka anlamış değilim. Ama böyle bir sorunu var işte.

Seslendirmelerine geldiğim zaman söyleyecek birşeyin olmadığını farkediyorum. Çünkü oyunda ses yok. Sadece trenin raydaki sürtünme sesinden başka bir ses duymadım ben. Ben mi sağırım yoksa oyunun yapımcıları mı bilmiyorum. Müzikler az duyulur cinsten, sesini açtığınız zaman ise, dengesiz olduğundan, bu sefer diğer cızırtılar fazla duyuluyorlar. Bu nedenle oyundaki çoğu vaktiniz sessiz geçecek.

Oyunda kendi çapınızda takılabildiğiniz bölümler mevcut. Ayrıca size söylenenleri de yapmanız gereken bölümler de var. Artık her oyunda böyle şeyler mevcut olduğundan, bunlardan bahsetmenin de anlamsız olduğunu düşünüyorum.

Bu oyunu sadece meraklılarına önerebilirim. Rollercoster Tycoon olsaydı, onu herkese önerirdim ama bu oyunu ne yazık ki herkese öneremem. Kötülük yapmak istemem millete. Piyasada o kadar kolay oynanabilecek bir oyun varken, neden böyle kafa yoran, insanı deli eden ve yavaş ilerleyen bir oyunla ilgilenilsin ki.

İşte böyle, oyun ortalama sistemlerde rahatça çalışıyor. Bu bir artı olabilir oyun için. Ama boş oyunların da yüksek sistem istemesi saçma olurdu. Ne diyeyim, söylemem gerekenleri söyledim. Gerisi size kalmış.