Bu diyaloglara gülmemek içten bile değil.. Buz Devri Erime Başlıyor'da bulunan birbirinden komik repliklerden sadece biri... Bir animasyon serisinin ikincisini oluşturan Erime Başlıyor, konusu ve kalitesi itibariyle diğer Animasyonlara açık ara fark atıyor... Ee! Tabi Bu eğlence ve bol macera filmle sınırlanmamalı... Şüphesiz yapımcılarda böyle düşünmüş ki, Erime Başlıyor�un oyununu yapmışlar...

Aslında oyuna giriş yapmadan önce, bu mükemmel animasyon serisinden bahsetmeliyim. 2001 yılında ilki gösterime girmeden çıkan fragmanı ile herkesi gülmekten kırıp geçirmeyi başarmıştı. Fragmanın yayınlanmasından bir süre sonra filmin kendisini beyaz perdede görme imkanı bulmuştuk. Gidip görüldükten sonra, tüm sinema seyircilerinin (neredeyse hepsinin) yorumları olumluydu... Yapım çocuk filminden öteye gidemeyen diğer animasyonlara açık ara fark atıyordu. Kuşkusuz bu olumlu yorumların büyük bir payesini oluşturan şey, ülkemizde gösterime girmeden önce hazırlanan Türkçe Dublaj idi. Çok önemli tiyatro sanatçıları tarafından hazırlanan dublajda; Ali Poyrazoğlu, Haluk Bilginer, Yekta Kopan gibi ünlü isimleri görmek mümkün. Filmi izledikten sonra çoğu kişinin yorumu "Filmi mutlaka dublajlı olarak izleyin" olmuştu. Gerçekten gidip gördüğümüz de, hakkının verilerek yapılmış ve olabileceğinin en iyisi olan bir dublaj çalışması karşımızdaydı.

Hepimiz filmleri izledikten sonra, Filmin ikincisinin geleceği haberleri kulaktan kulağa yayıldı. İşte bu harika bir gelişmeydi. İlki müthiş olan bir filmin, ikincisinin performansı da kuşkusuz ilkini aratmayacaktı. Gerçektende öyle oldu. 2006 İlkbaharında gösterime giren serinin ikincisi, Buz Devri: Erime Başlıyor, ilkini aratmayan güzellikteydi.

Filmi izledikten sonra, oyunu rafta görünce almaktan hiç çekinmedim. Çünkü Buz Devri heyecanını bir şekilde daha fazla yaşamalıydım... Oyunu kurdum. Beklentilerimi fazlasıyla alacağımı biliyordum.Öncelikle oyunu kurdum ve hemen başlattım. Çok hoş bir menü beni bekliyordu. Gerek Text efektleri, Gerekte fon müziği büyük harmoni içerisindeydi. Oyuna başlar başlamaz, filmin başındaki sahneyi izliyoruz. Scrat, dev bir buzuna tırmanıyor ve uğruna her şeyi yapabileceği Fındığının peşinden gidiyor. Sonra bu denemesinde de başarısız olunca aşağıya düşüyordu. Bu noktadan sonra film başka bir kareye geçmesine rağmen, biz buradan devam ediyoruz. Yere düşen Scrat, Manny Diego ve Sid ile karşılaşıyor. Onların dilinden anlamadığı için sadece dinlemeyle yetiniyor, biz de onları dinlediğimizde, Sid'in, gruptaki elemanları Su Parkına götürmeye ikna etmeye çalıştığını görüyoruz. Diego ve Sid Manny'nin yanında ayrılıyor. Sonra oyunumuz burada başlıyor.

İlk başlarda oyunu sadece Fındık toplamaktan ibaret olarak görebilirsiniz ama oyunun ileriki bölümlerinden gerçekten tam bir Action tarzına bürünüyor. Tüm bu Action atmosferini gerçekleştirdiğim karakter ise türü bilinmeyen garip bir hayvan olan Scrat olunca, bir noktada kendinizi koltuktan düşmüş olarak bulabilirsiniz.