Baldur's Gate, 1998 yılının sonlarında, hak ettiği gibi, Interplay için büyük bir başarı olmuştu. Kaçınılmaz olarak bir expansion pack ile devam edildi, bu ekleme de herkes tarafından iyi not almıştı. Bundan sonra RPG alanında fazla bir hareketlenme olmadı, en azından not edilebilir bir değişiklik, taa ki harika Planescape Torment gelene kadar. Mükemmele yakın Planescape Torment'ın ardından Baldur's Gate 2 ve Icewind Dale için bekleme başladı haliyle. Baldur's Gate 2 hala biraz uzak sayılır, fakat Virgin/Interplay'dekiler biz Baldur's Gate 2'yi beklerken aradaki boşluğu doldurmak için Baldur's Gate (BG) takımından başka bir oyun çıkardılar: Icewind Dale. Fakat bu noktadan sonra işler biraz çarpık gitmeye başladı.

Icewind Dale pazara çıkarılırken action/RPG olarak tanıtıldı. Karanlık, rengi solmuş, kirli ve paslı dungeon'larda hack and slash türü oynanabilirlik ön bilgi olarak verilmiş ve oyun böyle tanıtılmıştı. Bu yanlış anlamayı biraz düzeltelim. Icewind Dale basitçe BG için bir expansion pack. Oynanabilirlik BG ile tamamıyle aynı. Hatta herkesin dikkati bu oyunun BG motorunu kullandığına çekilmeye çalışılıyor.

Bu aslında kötü bir şey değil, fakat kesinlikle bir hayal kırıklığı. Bu oyunu son derece merakla bekliyorduk ve BG üzerine büyük bir gelişme olacağını düşünüyorduk, BG'den bir sonraki RPG'lerdeki büyük olay olmayacak olsa bile. Bunun yerine elimize geçen oyun ise bayağı eski kalmış (ilk çıktığında da grafiksel olarak etkileyici sayılmazdı) ve bir zamanların en iyi satışına sahip olan selefinin oynanabilirliğine sahip bir oyun. Yani ne de olsa iyi olmalı, değil mi? Neredeyse...

Icewind Dale ile Baldur's Gate arasındaki en farkedilir değişiklik oyunun başlangıcındaki karakter yaratma ekranında. Baldur's Gate başlangıç için sadece tek bir karakter yaratma opsiyonu vermişti ve oyunda ilerledikçe gruba katabileceğiniz başkaları vardı. Icewind Dale ile daha başlamadan 6 karakter yaratabiliyorsunuz. Biraz garipçe, eğer 6 kişilik bütün bir grup yaratmazsanız oyunun ortasında hala grubunuza yeni karakterler katabiliyorsunuz. Böylece level'leri yükselmiş 4 kişilik bir gruba, ne yaptığını dahi bilmeyen 2 kişi ekleyebiliyorsunuz. Kısaca: Başlamadan önce bütün grubunuzu yaratın. Tavsiye; klasik önde üç tank (warrior, paladin ve ranger), bir healer (cleric), bir mage ve bir de specialist mage (enchanter'lar çarpışmalarda charm ve sleep büyüleriyle bayağı yardımcı oluyorlar). Bundan sonrası ise bildiğimiz BG senaryosu. Başlangıç kasabanızdaki herkesle konuşun ve bir kaç quest çözün.