Herkese tekrar merhaba. Eminim sıkı RPG'ciler, Heart of Winter ismini anasayfada gördükleri zaman, ben oyunu satıcıda gördüğüm anki gibi heyecanlanmışlardır. Birçok başarılı rpg oyuna imzasını atan Black Isle Studios, Baldur's Gate'ten sonra şimdi de Icewind dale için bir genişleme paketi çıkardı ama iyi mi yaptı yoksa kötü mü? Yazının devamında...

Bana kalırsa Icewind Dale, Black Isle Studios'un Baldur's Gate II'den önce oyunculara sunduğu bir zaman giderici-oyalayıcı faktördü. Blizzard'ın Diablo serisine rakip olabilecek bir seri çıkarmayı düşünen Black Isle, Diablo benzeri Icewind dale'ı çıkardı. Oyunun Baldur's Gate'ten farkı; sayısı 5 katına çıkarılmış canavarların yanı sıra 5 kat azaltılmış konular ve questler oldu. Diablo'daki dövüş yeteneği ne kadar mouse basma hızınızla doğru orantılıysa ortaya çıkan oyun mouse hızına bağlı olmadığı için bir o kadar zor oldu.

Her ne kadar bu tip olumsuz yönleri olsa da Icewind Dale, zaten tam anlamıyla hızlı başlayan ve daha çok dövüş isteyen oyuncuları tatmin etmişti. BG'ye göre karakterler daha üst seviyelere çıkabiliyordu. Pek başarı yakalamamış olsada Icewind Dale'in genişleme paketi Heart of Winter (kısaca HoW) artık oyuncuların beyenisine sürüldü.

İçinde birçok yeni silah ve büyü içeren HoW'ninde birçok yeni özelliği mevcut durumda. Öncelikle karakterlerin gelebilecekleri seviyeler büyük ölçüde yükseltilmiş. Birçok yeni silah ve büyü eklenmiş. Yeni bölgeler ve yeni yaratıklar katılmış bulunuyor. Ama bunlar oyunumuzu kurtarmaya yetmiyor...

Şimdide oyunun kötü yönleri; oyun BG2'den sonra çıkmasına rağmen hala eski (daha çirkin olan) grafik motorunu kullanmaya devam ediyor. Yine BG2'nin içerdiği 3rd edition classlarını ve ırklarını içermiyor. Ve hala hızlı diablo tarzı oyun tarzı ile devam ediyor. Kısacası hiç üzerinde durulmamış bir oyuna, hiç üzerinde durulmadan yapılmış bir genişleme paketi oluyor bu durumda.

Oyunun alınıp alınmayacağı konusuna gelince herhalde cevabımı tahmin edebilirsiniz. Eğer daha çok dövüş ve action tipi bir Rpg oyunu istiyorsanız Diablo II ne güne duruyor. İyi bir rpg arayanlarda zaten üzerinden çok geçmemiş olan Baldur's Gate 2 ile kolaylıkla tatmin olabilir. Sonuç olarak meraklılarının bile son tercihi olmasını dilerim. İyi oyunlar.

Önemli Not: Heart of Winter, İcewind Dale olmadan çalışmaz.