Yetti artık! Commandos'uydu, Wolfenstein'ıydı, Allied Assault'tu kafayı yiyeceğim yaw! Gına geldi 2. dünya savaşı oyunlarından. Biri geldi savaş çıkarttı biz hala arasından yıllar geçmesine rağmen hesabını yapıyoruz.

Herneyse, ben en baştan başlayayım. Her şey 1903 yılında Wright kardeşlerin uçağı keşfetmesiyle başladı. Sonra efendim bizim dünya ülkelerimiz durur mu hemen atıldılar pırpırlara! Anında savaşlar için donattılar (Akrobasi takımı kursalardı şaşardım zaten!). Tahta kanatlarına makinalılarıydı, cannonlarıydı, bombalarıydı takıp takıştırdılar.

Uçaklar Dünya Savaşlarında çok büyük roller oynadılar. Uçtular düşmanın üzerine. Makinalıların sesi pervanenin sesine karışmış bulutları yarıyordu adeta. Pilotlar düşman tanklarını görmüşler. Başlıyor 8 pırpır yan yana tararararrararararaarar. Tanklara havadan kurşun yağıyor. Düşman almış eline uçaksavarı başlıyor karşılık vermeye havayı kesen kanatla, kanadı kesen kurşun. Bir yukarı tırmanış, bir aşağı süzülüş. Bırakıver bombalarını hedefine; Kaç ve kurtul! Yakıt depondan vuruyor seni hain kurşun. Yine süzülüyorsun yere doğru fakat bu sefer ellerini sarartmış bir umutsuzluk yan yana oluyor seninle. Çıkıyor karşına Rus zırhlısı. Yavaş ama ölümcül! Bunu sen istedin. Yere çakıldın istemeyerek. Kanın yanan alevle birleşiyor.

Aferin düşürdün bir Almanı da yoldaş! Devam et yoluna. Motor tam güç! Karşına çıkıyor yıldız gibi bir çift pervane. Ama merak etme göndereceksin onu da Vikinglerinin yanına! Elin uçak kolunda. Önünde gamalı haçlı duruyor. Ah diyorsun nerde benim sidewinder'ım! Bu sefer tam motora doğru yaklaş. Bırak hava sana ne derse desin. Serçeler, kartallar, şahinler sana hareket çeksin. Sen de onlara çek. Uç tahta kanadın önüne. Bas tetiğe sağlı sollu. Bir yana geç. Ani bir manevra ile önüne al onu! Havayı altına al. Bak bak bak yana dönüyor! Bas tetiğe yoldaş bas! Kurşun sıyırsın pervanesini. Nasıl çıkan dumanı görüyor musun? Gurur duy kendinle! Önünde pist. İniş takımını aç! Yavaş yavaş deysin tekerlek pistin yüzüne. Mission complete!

Evet bu oyun anlaşıldığı üzere ikinci dünya savaşı uçaklarını kapsıyor. Almanya'nın Rusya'ya olan hareketini konu alıyor. Sadece konu almıyor olayı bitiriyor. Çünkü oyunda envai çeşit kontrol edilebilir uçaklar, ağır ve hafif zırhlı tanklar, kamyonlar, uçaksavarlar, askerler ile 2. dünya savaşında Almanya'nın adım adım sona gidişini oynayabiliyorsunuz.

Oyunu oynar oynamaz üzerinde ne kadar çok çalışıldığını anlayacaksınız. Çünkü oyunda her şey gerçekçi; Ana menüsünden uçuşa kadar her şey sizi oyuna bağlıyor. Oyuna başladığınız anda kendinizi gerçek bir Sturmovik pilotu olarak hissediyorsunuz (siz hissetmeseniz bile oyunun ses ve grafikleri size bunu hissettiriyor zaten).

Oyun sade ama etkileyici bir demo ile başlıyor. Trainingle başlamanızı şiddetle tavsiye ederim; çünkü oyuna alışmanız biraz zaman alabilir. Pilot Career adı altında campaing'ler var. Burada Alman ya da Rus pilotu olabilirsiniz. Yalnız şunu belirteyim, Rus pilotluğu savaşçı ya da bombacı diye ikiye ayrılırken, Alman pilotluğunda sadece savaşçı pilotluk var. 31 tip kontrol edilebilir Rus ve Alman uçakğı ile gökyüzünü acaip renklendirebiliyorsunuz. Oyunun silahları makinalı tüfek, cannon, roket ve bombalardan oluşuyor.

Oyunda radar falan yok ama harita eklemişler. Ne yapmanız gerektiğini anlıyorsunuz. Görevler havada havaya, havadan yere, eskortluk ve bul-yok et şeklinde geçiyor. Oynanabilirlik olarak şunu söyleyeyim, alışmanız yine zaman alacak. Hele hele afterburner köklemeye alışmış eller için biraz zor olacak. Çünkü öyle bir uçağa, tanka kilitlenip güdümlüyü yollama olayımız yok. Ya taramalılarla tarayacağız, ya da hedef alıp roket ya da bomba bırakacağız. Bu da ne istiyor? Bol bol training!

Sıkıcı gibi görünse de aslında bu özellikler dogfight'ta kendini gösteriyor. Evet arkadaşlar, bu oyun tam dogfight'çılara göre. Oyunda uçağınızı bir "işetmediğiniz" kalıyor. Amuda bile kaldırabilirsiniz uçağınızı. Tam hızla multiplayer kuğu gölü balesi bile yaparsınız (abartmıyorum). Evet bu oyunun multiplayer'ını düşünmek bile insanı çıldırtıyor. 32 kişilik Multiplayer desteği ile mini bir savaş yaratabilirsiniz ama böyle bir oyunu multiplayer oynayabilmek için yaklaşık bir 128 K bağlantı sahibi olmanız gerekir diye düşünüyorum. Çünkü her şey o kadar detaylı ki...

Evet detay! Grafiklerimiz her zamanki süper ötesi. Hatta o kadar güzel ki, GeForce 2 MX baya zorlanıyor. Halbuki çoğu bölüm plato gibi yemyeşil ortamlarda geçiyor. Fakat uçaklardaki detaylar çok hoşuma gitti. Hele hele resim değil aktif kokpitimiz olması oyunun havasına girmemizi kolaylaştırıyor. Fakat bu güzel detaylar beraberinde yavaş çalışmayı ve sık sık kilitlenmeyi getiriyor. Aynı zamanda diğerleri neyse ama ana menüdeki müzik çok uyuz bir şey! Sanki sirk kaçkınıymışım gibi hissettiriyor bana. Şöyle güzel bir marş iyi giderdi diye düşünmekteyim. Ama oyun içi seslerine bir şey diyemem. Her detay gerçekçi seslendirilmiş. Benim takıntılı olduğum ses bomba bırakırken çıkan "piyuuuuuuv" sesi. Güzel bir şey!

Ama durun oyunun son bir kötü hem de çok kötü bir yanı var! Oyun çok yavaş yükleniyor! Ama bildiğiniz gibi değil! Bekle % bilmem kaç! Kafayı kırıyorum! Ben de böyle oyunun bir notumu kırarım işte!

Son olarak şunları söyleyeyim, bu oyun zaten Sim'cilere şu andaki uçuş simülasyonu kıtlığında ilaç gibi gelecektir. Hele hele USAF'tan sıkıldıysanız dalın derim. Ama böyle oyunları sevmeseniz bile bunun iyi bir başlangıç olacağını düşünüyorum! Hadi Uçaklardan nefret ettiğinizi düşünelim! Yine de CD koleksiyonunuza dahil etmeniz gereken bir oyun.