Simulasyon tarihinde en detaylı ve gerçekçi oyun sanırım IL-2 Sturmovik idi. Hasar modellemesi ile, gerçekçi fizikleri ile çok iyi bir oyundu. Gerçek uçuş deneyimi yaşatması, zorlu görevler ile, en sıkı simulasyoncuları terletebiliyordu. Bu oyunun ardından yapımcılar bir ek paketin geleceğini duyurmuşlardı. Zaman geçti, ek paketin stand-alone olmasına, yani tek başına bir görev paketi olmasına karar verdiler. Böylece yapım ek paket olmaktan çıktı, başlıbaşına bir oyun oluverdi. Hem de ne oyun.

Oyunun yapısı oldukça ilginç. Bu oyunu alarak, eski oyunu da almış oluyorsunuz aslında. Çünkü eski oyunda ne varsa bu oyunda da var. Hatta ufak tefek düzeltmelerle birlikte geliyorlar. Ayrıca yeni uçaklar, haritalar, dinamik kampanyalar oyuna yeni eklenenler arasında. En büyük gelişme ise grafiklerde olmuş. Pixel shader efektinin açılması ile oluşan grafik patlaması, performansı yerlerde süründürmesinin dışında mükemmel bir görsel şölen sunuyor. Bulutlar gerçek hayattaki gibi görünmekteler, alçak mesafede, karada olan bitenleri en ince detaylarıyla görebiliyorsunuz. Tozlanmalar ve ışıklar pilotların görüşünü etkilemekte. Yerdeki sularda, derelerde falan uçağımızın yansımalarını görebiliyoruz.

Gerçekçilik yine abartılmış durumda. Hatta bu yeni oyuna daha fazla gerçekçilik konusunda ilgilenilmesi gerekenler eklenmiş. Hemen korkmayın, istediğiniz zaman bunları kapatabiliyorsunuz. Çünkü motorların tek tek kontrolünden benzin karışımları, turbocharger ayarları falan var.

Görevler oldukça çeşitliler ve dinamikler. Çeşitli uçaklar ile çeşitli görevler alıyorsunuz ve bu görevlerin zamanları da savaş esnasında farklı oluyor. Zorluk derecesi de oldukça değişken olabiliyor duruma göre. Heinkel He-111, TB-3, Pe-8, Junkers Ju-87 yeni eklenen uçaklar arasında ve hepsi için dinamik görevler mevcut. Yeni eklenen uçakların çoğu kullanışlı değil, ağır ama ilk oyunda eksikliği hissedilen uçaklar. Bu nedenle bu konuda bir yorum yapamıyorum. Görevleriniz arasında bir hedefi bombalamak, eskortluk etmek, bir alandan diğerine yolcu taşımak, koruma gibi görevler var. Tarihe dayalı olan görevler, değişkenlik de gösterebilmekte. Rotalar genelde seçilebiliyor ama kafanıza göre de değiştirebiliyorsunuz.

Grafik konusuna yine değinmek istiyorum. Oyundaki grafikler gerçekten de bir hayli gelişmiş. Şu anda piyasadaki en kaliteli simulasyon oyunlarından. Hatta en iyisi. Sturmovik en iyisiyken onun gelişmişini bir düşünün. Tabi bu oyunu çalıştırmak için delicesine bir sistem gerekiyor. Hele bir de shader efektlerini açarsanız, gerçekten de paranın satın alabileceği en iyi bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Ne olursa olsun, oyun mutlaka biryerlerde 30fps'ye kadar düşüyor bir anda. Normalde 70fps ile oynarsanız, yumuşak görüntüler elde edebiliyorsunuz ki, bu pek de mümkün olmuyor. Oyunda kullanılan efektler çok değişken. Yeni nesil ekran kartlarının destek verdiği bu efektler, oyunu gerçek bir uçuş oyunu yapıyor bir anda.

Yapay zeka olarak pek bir değişme yok oyunda. Eski oyunda da sorun yoktu pek, olağan sorunlar dışında, bu oyunda da pek bir değişiklik görmedim. Fazla rahatsız edici yapay zeka hatalarıyla karşılaşmadım. Sadece bazen istedikleriniz olmuyor ve ortam sizi mantıksızca zorluyor. Buna sinirleriniz dayanırsa, geriye de fazla problem kalmıyor zaten.

Sesler her zamanki gibi çok kaliteli. Uçakların nereden geldiğini anlayabiliyorsunuz. Motor sesleri gerçekçi, müzikler sönük kalmışlar, silah sesleri de çok kaliteli. Sesler profesyonel ellerden çıkmışlar, çok belli ediyorlar kendilerini.

Dediğim gibi oyunu çalıştırmak için çok sağlam bir sistem gerekiyor. Öyle ortalama sistemi olanlar bu oyundan zevk alamayacaklarından hiç bulaşmasınlar bile. Grafik detaylarının düşmesi oyunu çekilmez yapıyor bana göre. Abartı düşüyor grafik detayları, yüzüne bakılcak gibi olmuyor oyunun. Bu nedenle, 3D Mark'da 12.000 civarı bir puan alan sisteminiz olması gerekiyor. Ciddiyim :)

Bu oyunu herkese tavsiye ediyorum arkadaşlar. Fazla detaylı bir inceleme olmadı, çünkü Sturmovik ile aynı özelliklere sahip bir oyun bu. Sadece ufak tefek geliştirmeler var. Bu nedenle her noktasından bahsetmeye gerek görmedim. Sadece sisteminize ve sabrınıza güveniyorsanız bu oyunu alın. Unutmayın, bu tarz oyunların tuş sayısı biraz fazla oluyor...