Birlikler daha sonra kurşunlar saçarak arkalarındaki tepeye doğru çekilmeye başladılar. Düşman üstlerine doğru gelmeye başladı. Piyadeler tepedeki kayalıkları kendilerine siper etmişlerdi. Kayalıkların arkasında ve üstünde yerlerini almış düşmanın üstüne gelmesini bekliyorlardı. Süvari birlikleri düşmanı üstlerine çekmeye çalışıyordu ve başarmıştı da. Düşman tehlikeyi yakına gelince fark etti. Ama artık çok geçti.... Piyade birlikleri kayalıkların yanında ve üstünde siper aldıkları yerlerden düşmanın üstüne kurşun yağdırmaya başlamıştı. Düşman şaşkındı. "Şimdi ne olacak?" diye düşündüler bir an ve o endişeyle bir anda geri dönüp kaçmaya başladılar. Atılan kurşunlarla çok kayıp vermişlerdi. Hepsi can derdine düşmüş kaçıyordu. Bunu fırsat bilen piyade ve süvari birlikleri düşmanın üstüne doğru saldırıya geçtiler. Düşman var gücüyle kaçıyordu. Çok kayıp vermişlerdi ama, belki kurtuluruz diye kaçıyorlardı. Askerler karşılarına çıkan dereden geçmeye çalışırlarken, kendilerine hızla yaklaşan süvari birlikleri bir anda aralarına dalmış ve bir çok askeri öldürmüştü. O anda yine var gücüyle mücadele etmeye başlamışlardı ama, artık tükenmek üzereydiler.

Derken ani bir şey oldu, kaçan askerler ilerde kendilerine yardıma gelen atlı birliği gördüler ve ölümü göze alıp onlara doğru koşmaya başladılar. Piyade ve süvari birlikleri birden düşmanın üstüne gitmekten vazgeçmişti. Çünkü karşıdan yeni bir birlik geliyordu ve hepsi atlı yüzlerce asker vardı. Artık şartlar eşitlenmişti. Hatta düşmanın lehine dönmüştü. Çünkü yeni gelen birlikler dinçti. Kendileri ise uzun süre savaşmaktan bitkin haldeydiler. Hemen geri çekildiler. Piyadeler yakınlarda bulunan küçük bir kiliseyi ele geçirip orada siper almıştı. Diğer askerler ise kilisenin yanında kendilerine siper açmışlardı. Düşman var gücüyle üstlerine saldırmaya başlamıştı. Ne olacaktı peki? Bu savaşı kim kazanacaktı?"

Kuşun Askerler

Birçok strateji oyununda genel olarak ilk ve orta çağ, şimdiki yaşadıgımız zaman veya gelecek zaman tema alınmıştır. Bazılarında ise ilk çağdan geleceğe kadar olan dönem kullanılmıştır. Ama neredeyse hiç kullanılmamış olan bir zaman dilimi vardı ki; işte yeni nesil strateji oyunları bu dönemi tercih etmeye başladılar. Yani 1700'lü yılların sonu, 1800'lü yılların başı; kısacası Napolyon dönemi. Aslında bu dönem her ne kadar oyunlarda zaman dilimi olarak çok az kullanılmış olsa da, gerçekten strateji oyunlarında bana göre kullanılması gereken bir zaman dilimiydi. O dönem, gerçek tarihsel olayları, üretilen silahlar, gelişmeler, kullanılan askeri birlikler ve daha nicesiyle strateji oyunları için tam bir biçilmiş kaftandır. İşte o dönemi konu alan strateji oyunlarından biri "Imperial Glory".

Imperial Glory, ilk olarak söylemem gerekiyor ki Medieval: Total War'a birçok yönüyle benziyor. Kullanılan haritanın genel yapısı, birimlerin harita üzerindeki görüntüsü, bazı sesler vs. bana gerçekten Total War'ı hatırlattı. Fakat bu benzerlikten sadece stratejik harita ekranında bahsedebiliriz. Zira savaş ekranında çok farklı bir görüntüyle karşılaşıyoruz.

İşte yazının başında anlattığım olaylara oyunda rastlamak mümkün. Savaşlar gerçekten büyük mücadelelere sahne olabiliyor.