Aslında hiç bir şekilde inceleme yazmayacaktım, en azından finallerim bitene kadar fakat anlaşılan o ki dayanmak zor (Bir de piyasada oynamadığım oyun kalmadı :P).
Bilmem kaçınız Reunion diye bir oyunu hatırlar, tam bir uzay stratejisi harmanıydı, en kısa yoldan o zamanın oyunlarını baz alarak MOO + Dune + bir sürü yenilik olarak anlatılabilir.
Reunion gibi kendi tarzını yaratmış oyunlar piyasalarda parmakla gösterilecek kadar az, ya tam RTS, ya tam strateji, ya da tam felaket olarak çıkıyorlar karşımıza, tam olarak hatırlamıyorum ama Imperium Galactica ilk çıktığında oyunu o kadar çok oynamıştım ki artık ev halkı bile isyan ediyordu, oğlum al para git başka oyun al, gibi tepkiler de cabası. Tabi her oyun gibi Imperium Galactica da eskidi - her ne kadar oyunu bitiremediysem bile (oyunu bir ay boyunca oynayabilir ve hala yapacak birşeyler bulabilirdiniz.. evet aynı oyunu). Taa ki yakın zamanda Gt Interactive oyunun ikincisini piyasaya sürene kadar! Bir insan her halde bu kadar mutlu olamazdı :P (belki olabilirdi kim bilir).
10 kere oyunu anlatmaya giriş çabalamasından sonra aklıma gelenleri direk yazmaya karar verdim. Yoksa olmayacak. Nerden başlasam, nerden başlasam...
Oyunun konu olarak birincisinden apayrı. IG1'de ufakbir kaptan olarak başlıyor, orduda ilerliyor ve çıkılabilecek en yüksek yere çıkıyordunuz ve biraz adventure öğeleri de katmışlardı oyuna (Wing Commader tarzı). Anlaşılan GT bundan sıkılmış ve IG2'de sizi direk Imparator olarak başlatıyor. (Ne hoş dimi.). IG1'e göre en büyük değişiklik seçebildiğiniz ırk sayısında yapılmış. Artık sadece insanları (Solarian Empire) yönetmekle kalmıyor, Kra'Hen, ve Shinari'yi de kontrol edebiliyorsunuz. Tabi bu sadece kampanyalarda geçerli, senaryolarda ve multiplayer oyunlarda varolan bütün ırklardan seçebiliyorsunuz (Irkları daha bi anlatacam, sabreyleyin). 3 tane ırkın kampanyasına artı olarak 10 tane senaryo ile geliyor oyun, basitten imkansıza kadar olan zorluk seçenekleriyle.
Oyun, grafiksel olarak çoğu uzay strateji oyununun bir jenerasyon üstünde. Stratejik genel görüntüdeki grafiksel öğeler gerçekten insanın ağızını sulandırmaya yetiyor. Gemiler, başarılı render edilmiş nebula ve yıldızların, uzay tozunun üzerinde geziyor, onun üzerinde kolonize edebileceğiniz gezegenler, ve onun üzerinde ise kolonize edilmiş gezegenlerin hafif kırmızı radar alanı gözüküyor. Bu alana giren gemiler de anında farkediliyor. Koloni ve yıldız isimleri büyük fontlarla yazılmış ve gayet okunaklı (Çatla Star Trek: Birth of the Federation). Buna ilaveten stratejik ekranı 3D olarak çevirebiliyor, zoom in ve zoom out yapabiliyorsunuz (Eğer maksimum zoom in yaparsanız yıldızın etrafında dönen gezegeninizi gayet rahatlıkla seçebiliyorsunuz.
Bundan daha etkileyici olan grafikler ise koloninizin kendi grafikleri. Total Annihilation'u andıran çok güzel bir 3D motoru ile render edilmiş koloninize girdiğinizde yavaş yavaş damlayan ağız sularınızın giydiklerinizi ıslatmaya başladığını farkedeceksiniz (Yani bu da çok güzel). Koloni ekranında kamera ile aklınıza gelen herşeyi yapabiliyorsunuz, ister sağa, ister sola, ister yukarı, ister aşağı, ister geniş, ister dar açı ile evirip çevirip manzaranın güzelliğinde kendinizi kaybediyorsunuz. Binaların modellemeleri, binaların üzerinde durduğu gezegen yüzeyi kadar etkileyici. Bazen binalarınızı devasal vadilerde, bazen de yeni püskürmüş bir volkanın eteğine kuruyorsunuz.
Her gezegenin de kendine göre özellikleri ve yer yapısı var. Örnek vermek gerekirse dünya benzeri, mars benzeri, buz gezegen tarzı vs. Ama daha bitmedi, buna ek olarak gezegenlerin üzerinde hava koşulları da mevcut, kar yağıyor, yağmur yağıyor ve bir gezegende olabilecek ne varsa o oluyor. Bir bakıyorsunuz çok güzel bir güneş binalarınızı ısıtıyor, bir bakıyorsunuz yağan yağmurlardan bir göl oluşmuş. Binaların yapım evreleri de gayet güzel işlenmiş, önce temeli atıyorsunuz, sonra gezegenin yapı ustaları (ameleler), geliyor ve binayı kademe kademe yapıyor, binaların etrafındaki tahta kalaslardan tutun, bina bittiğindeki inşaat malzemelerinin bina üzerinden düşüşüne kadar herşey var (Baretsiz girilmez!).