Modern tıp ilerliyeli kopya koyunlar, yeni hayvan türleri çıkmadı değil. Şimdilik genetik teknolojisi her ne kadar çok yumurtlayan tavuk, bol süt veren inekler üzerinde araştıra dursun, yıllar önceden beri Dr. Moro gibi genleri karıştırıp değişik yaratıkların yaratılıp yaratılmadığı ya da yaratılabilecek mi sorusu hep akılları kurcalamıştır. Bu gibi sorular bizlerin aklını kurcalaya dursun, konu sıkıntısı içersindeki RTS yapımcılarına ilham kaynağı olduğu kesin. Arkasına Microsoft'u alan Relic Entertainment Impossible Creatures adlı oyunun yapımını tamamladı.

Adından anlaşıldığı gibi içinde "imkansız yaratıklar"ı konu alan oyunun bana biraz basit gözükse de güzel sayılabilecek bir konusu var. 30 yıldır kayıp olan babası Dr. Chanikov'dan mektup alan Rex Chance, hemen onu görmeye güney yarım küredeki çok az bilinen adalar topluluğuna doğru yola çıkar. Vardığı zaman laboratuarın çoktan terkedilmiş olduğunu görür. Fakat deney tüplerinden birini dikkatini çeker, böcek bacaklı ve kaplan kafalı bir hayvan. Bu sırada ona saldırmaya başlayan akrep-kurtlardan iyi kalpli Dr. Lucy Willing tarafından kurtarılır ve babasını bulmaya çalışma macerasına başlar.

Aslen konu biraz küçüklere hitap edecek türden yapılmış ama bu oyunun zevkini pek kaçırmıyor. Bölümler sırasında değişik hayvanlardan gen örnekleri toplayarak yeni yaratıklar üreterek ve Dr. Lucy sayesinde düşmanlarınızdan teknoloji çalarak onları alt etmeye çalışıyorsunuz. Oyundaki en can alıcı nokta ise 50'den fazla hayvanı karıştırarak binlerce ünite yapabilecek olmamız. Ama ne yazık ki oyunda bu yaratıklardan en fazla 9 tanesini aynı anda kullanabiliyorsunuz. Kuş gibi kanatları olan bir köpekbalığı, ayı vücutlu bir bizon, maymun vücutlu bir dağ keçisi bu yaratıklara sadece birkaç küçük örnek. Yarattığınız her yaratık parçalarını aldığı 2 hayvanın o bölgelerindeki özelliklerini taşıyor. Mesela arka ayakları kaplan olan bir ayı ilk saldırısını zıplayarak yapıyor, ya da boynuzları olan bir kuşun yakın dövüşte defansı daha iyi oluyor.

Ekonomi de unutulmamış tabi ki, hayvanları klonlamak için elektrik ve kömüre ihtiyaç duyacağız. Bu nedenle savaşmak için yapacağımız yaratıkların yanı sıra kömür toplamak ve bina yapmak için yardımcılarada (henchmen) ihtiyaç duyacağız. İlerdeki araştırmalarla hayvanları tedavi etmeyi öğrenen henchmen'ler çok işimize yarıyor. 10 küsür bina olan oyunda yardımcıların hiç silah kullanmaması da ilginç bir konu. Zaten hiç kan içermeyen oyun bu sayede 'her yaş için uygun' olmayı garantilemiş gözüküyor.

Ana menüde campaign modu dışında 'vs computer' (bilgisayar karşı) ve multiplayer modu bulunuyor. Multiplayer ve skirmish modu için önceden ordu kurabileceğiniz Army Builder adlı bir kısımda mevcut. Kurduğunuz orduların ne kadar iyi olduğundan emin değilseniz 'Analyze Army' tuşuna basarak ordunuzun iyi ve kötü yönlerini hemen öğrenmeniz mümkün. Geri kalanı tamamen sizin stratejik taktiklerinize kalmış bir durum. Multiplayer modunun kullanımını artırmak isteyen Relic Entertainment oyunun kendi sitesinde oyuncuların, en çok kullanılan yaratıkların ve en çok kazanan orduların istatistiklerini yayınlayacak.

Gayet güzel grafikleri olan oyun düşük sistem gereksimiyle benim dikkatimi çekti doğrusu. Eğlenceli görevleri de oyunu alınabilir kılan özellikler arasında. Oyunu bitirseniz bile yüzlerce kere değişik ordular ile arkadaşlarınıza karşı oynamanız mümkün olduğundan uzun bir oynanılabilirlik sunuyor. Klasik RTS ögelerinin kullanıldığı oyun eminim RTS-sever oyunculara hiç karmaşık gelmeyecektir. Güzel grafikler, güzel sesler, 15 eğlenceli görev, bir sürü yaratık ve multiplayer moduyla bu oyunu RTS oyunları sevmeyenler dışındaki herkese de gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Hepinize eğlenceli oyunlar.