Uzun zamandır beklenen bu garip konulu ve tarzı da oldukça değişik olan oyun piyasaya çıktı. Daha önceden bir inceleme yayınlanmıştı oyun için, ama o genel bir tanıtım amaçlı bir incelemeydi. Bu yazıda oyun hakkında biraz daha detaya giriyoruz. Hadi bakalım, hemen girelim konuya, sadede gelelim.

Oyunumuz gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Ama öyle bildiğimiz askeri bir oyun değil. Birim üretmek ve bina yapmak gibi seçeneklerimiz oluyor ama bu diğer oyunlardan tamamen farklı. Sizin de bildiğiniz gibi etraftan DNA örnekleri aldığımız hayvanların çeşitli uzuvlarını birleştirerek yeni hayvanlar üretebiliyoruz. Bacakları, kafaları, gövdeleri ve kuyrukları olmak üzere 2 hayvanı kendimize göre birleştirebiliyoruz. Ortaya çıkan yeni hayvanın resmini çekip, bir de isim verebiliyoruz. Oyun otomatik olarak 2 hayvanın isimlerinin birleşimini hayvana veriyor. Ama değiştirmek daha iyi, çünkü çok fazla hayvan yaptığınız zaman, kafanızın karışmaması ve çabuk hareket etmeniz gerekli.

Bu hayvan üretme olayı oldukça eğlenceli. Oyunun başında etraftan 2-3 tane hayvan toplamanız gerekmekte. Ardından yaptığınız hayvan üretim merkezinde bunları birleştirerek yeni hayvanlar yaratıyorsunuz. Oyunda ilerledikçe zaten size etraftan toplamanız gereken hayvan DNA'larından bahsediliyor. Bunun dışında da siz gördüklerinize ok atan tüfeğinizle saldırabiliyorsunuz. Ama nasıl oluyor da oku almaya gitmeden o hayvanın DNA'sını alabiliyorsunuz, orasına bir anlam veremedim. Herhalde atılan oklarda vericiler var ve DNA bilgileri bilgisayar yollanıyor :) Biz çaktırmayalım ve böyle düşünelim.

Oyunda böyle bir sistemin olması, çok fazla birimimiz olması anlamına geliyor. Toplam 9 adet slotu doldurduğumuz zaman da, çeşitli binalarla birimlerimizi geliştirebiliyoruz. Oyunun 3. bölümünde bu binayı yapıyoruz ve defans, atak, hız gibi özellikleri geliştirebiliyoruz. Ama her birimin her özelliğini teker teker artırmamız gerekiyor. Bu da hafif sıkıcı olabiliyor.

Oyunda ana binamız tren. Hatta bu alet hakkında oyunun başında iyi bir espri var. Karakterimiz yerlilere uçan makine falan gibi bir deyimle anlatmaya çalışıyor. Ama yerliler beklenildiğinden daha teknolojik çıkınca, adamımız hafiften bozuluyor :) Oyun esnasında süper ince esprilerle karşılaşacaksınız.

Ha ne diyordum, ana binamız bir lokomotif. Bu bina, diğer RTS oyunlarında olduğu gibi hizmetçi üretmemize yarıyor. Ayrıca bu binayı upgrade edip ileri birimler üretebiliyoruz. Bu binayı deli gibi korumak gerekiyor, düşmanların da ilk hedefleri bu binalar oluyor zaten. Etrafa yapabildiğiniz binalar çeşitli. Bir kere elektrik binaları elektrik üretmek için birebir. Değirmen ve jeneratör ile bu olayı halledebiliyorsunuz, bir de kömür toplamanız gerekiyor tabi. Bunlar oyunda para yerine geçen maddeler, olmazsa olmaz. Bunları adamlarınıza toplatmanız gerekiyor ki, bu adamları her zaman çok tutmakta fayda var.

Oyunun konusundan en başta bahsetmedim, bari burada deyineyim. Karakterimiz "şanslı" soyadına sahip ama pek de şanslı değil. Uzun zaman önce babası kaybolmuş ve kendini bilime adamış. Bir gün ansızın ondan mektup alıyoruz ve onun akibetini öğrenmek için yola koyuluyoruz. Araştırma labratuvarına gittiğimizde, işler pek beklediğimiz gibi olmuyor. Babamız orada değil, kötü bir adam ve hayvanlarının saldırısı da cabası. Neyse ki hatunun teki bizi kurtarıyor ve onunla kafa kafaya verip babamızı bulmaya çalışıyoruz. Oyunun konu anlatımı harika. Her bölüm arasında siyah-beyaz video görüntülerle konu anlatılıyor, ardından oyunun motoruyla hazırlanmış ara videolar izletiliyor. Bu videolara sık sık rastlayacaksınız. Bunların çok olması, oyundan sıkılmamanızı sağlıyor. Kaliteli olmaları da cabası. Espriler de oyunu daha sıcak yapıyor.