Adı Starwars serisiyle birlikte anılan George Lucas ve ekibinin gerçek anlamda hastalık yaratan bir diğer film serisi Dr. Henry 'Indiana' Jones'ın maceralarından en azından birini izlemişsinizdir. Kutsal Hazine Avcıları'ndan, Indiana'nın Kutsal Kadeh'in peşine düştüğü Son Haçlı Seferi adlı filmler sinema tarihine geçmiş ve Türk izleyicisi tarafından da hayranlıkla takip edilmişti.

Sonunda, Lucas Arts, Indiana Jones meraklılarını gerçek anlamda tatmin edecek bir oyuna, Indiana Jones and the Infernal Machine (Cehennem Makinası) adlı oyuna imzasını attı. Yine Lucas Arts imzalı Fate of Atlantis gibi basit bir maceranın yerine, bu sefer Infernal Machine, Direct 3D'ye destek atan grafik kartı sahibi oyunseverlere görsel bir şölen ve çok kapsamlı bir macera sunuyor.

Oyunun konusu kısaca şöyle: Yıl 1947, İkinci Dünya Savaşı sona ermiş, Indiana Jones'u yıllar boyunca uğraştıran Naziler sonunda yenilgiye uğratılmış. Ancak Avrupa'yı Doğu ve Batı olarak ikiye bölen Soğuk Savaş dünyayı Indiana Jones için belki de daha tehlikeli bir yer haline getirmiş. Çünkü, arkeolojik araştırmalarla bağlantılı mistik silahların peşine düşenler bu sefer Naziler değil, tam teşkilatlı Komünist ajanlar.

Ve Ruslar dünyayı ele geçirme planları içinde bugünkü Irak'ta bulunan Babil kalıntılarında birşeylere rastlarlar. İncil'de "Cennete ulaşmak için insanoğlunun giriştiği nafile bir çaba" olarak yer alan ve 2600 yıl önce inşa edildiğine inanılan Babil Kulesi, Rus arkeolog ve tarihçi Gennadi Volodnikov'a göre zaman ve uzay ötesine ulaşabilmeye yarayan bir Makina'ya evsahipliği ediyordu. Ancak 2600 yıl önce makina çalıştırıldığında laneti yaşayan Babil halkı kuleyi yıkmış ve Cehennem Makinası'nı çalıştıracak 4 parçayı, dünyanın 4 bir yanına dağıtmıştı.

Tahmin edeceğiniz üzere, oyun, komünistlerle, o yıllarda yeni kurulan CIA tarafından desteklenen Indiana Jones arasında Cehennem Makinası'nı çalıştıracak bu 4 parçaya ulaşmak için verilen mücadele üzerine kurulmuş. Ruslar'ın derdi, makinayı çalıştırıp Amerikalılar'a üstünlük sağlamak, Indiana'nın görevi ise Rus planlarını alt üst etmek.

Indiana bunu yaparken, dünyanın dört bir yanına gidip, buradaki mistik yaratıkların üstesinden tek tek gelip makina parçalarını ele geçirmek zorunda. Bu hedeflere ulaşmaya çalışırken dev bronz robot, buz gardiyanı ve lav gardiyanı gibi pek çok cins yaratıkla cebelleşen Indiana'nın karşısına silahlı Rus askerleri, dev örümcek ve böcekler ve yılanlar, evet Indiana Jones'un en çok nefret ettiği yılanlar bol miktarda çıkıyor.