EA ve Lego çoştular herhalde. Ard arda oyunlar çıkmaya başladı piyasaya. Bu şimdilik ikinci Lego oyunu ama gerisi gelecek diye bir his var içimde. Aslında LEGO fanatiği çok, diğer yazımda da söyledim ya, eskiden çıkan oyunların kalitesiz ve reklamdan öte gidemeyen oyunlar olduklarından, fazla popüler olamamışlardı. Ama Lego'nun arkasında EA gibi bir firmayı alması, artık oyunların en azından oynanabilecek kalitede olmasını sağlayacaktır. Bundan bir önceki Lego incelemem olan Drome Racers'ı halen oynamaktayım ve pek de sıkıldığım söylenemez. Rollcage'den sonra, uzun zamandır böyle hızlı bir yarış oyunu oynamamıştım.

Bu oyunda da şirin Lego adamlarımız "xtreme" sporlarına bulaşmışlar. Öyle ki, minik adamcıkların el atmadığı xtreme dalı kalmamış. Hava sörfünden, paraşütle atlamaya, nehir yarışlarından planörle uçmaya kadar hemen herşey var oyunda. Xtreme ismini alsa da, hemen belirteyim, öyle adrenalininizi tavana vurduracak bir aksiyon da görmüş değilim ben oyunda. Zaten oyunun konusu da var. Bu Lego Island adlı filmi konu alan bir oyun olduğundan, mekan da Lego Island. Pepper, ana karakterimiz, çeşitli hokkabazlıklar yaparak yönetmenden onay alıyor ve ardından da film teklifi gecikmiyor. Tabi bizim de bu filmde, bir çeşit dublörlük yapmamız gerekiyor. Anlayacağınız bu xtreme sporu oyunu değil, tam tersi bir action/adventure karışımı bir oyun. Hatta oyunda rakip dublör bile var.

Bölümlerde ilerleyerek çeşitli puanlar, oscar bazında ödüller alıyoruz. Bu ödüllerin miktarına göre de yeni bölümler açılıyor. İlerledikçe, popülerliğimiz de artıyor. Buna bağlı olarak yapmamız gerekenler de zorlaşıyor tabi ki. Mesela bir bölümde araba kullanmamız ve bize önceden söylenen xtreme hareketleri yapmamız gerekiyor. Bunları bir motorsiklet üzerinde de yapabiliyoruz. Bir bölümde jet ski üzerinde tehlikeli hareketler yapacağız, bir bölümde de sky dive denilen aşırı tehlikeli işin içine gireceğiz. Umarım yere düşüp kırılmayız :) Oyunda ben görmedim ama, uçak kullanımı ve çeşitli dalış sahnelerinin çekimleri de varmış. Bu yaptığımız olayların her biri, aslında filmin sahneleri. Oyunu bitirdiğimizde filmin de çekimleri tamamlanmış olacak. Tabi ben oyunu bitirmedim ama, tahminim öyle olacaktır diye düşünüyorum.

Oyun sırasında, görevleri yaparken veya adada başı boş dolaşırken, orada yaşayan halk tarafından da bazı alt görevler alabiliyorsunuz. Gariban köylüler sizden yardım istiyor ve siz de meşhur bir kişilik olarak onları kırmıyorsunuz. Bu görevleri yaparak da ekstra puan ve bazı nesneler alabiliyorsunuz. Bu esnada, sağdan soldan da değişik fotoğraflar, tuğlalar falan toplayabiliyorsunuz. Hatta Lego serisi kartlarından falan da toplama imkanınız var.

Dedim ya oyun pek heyecanlı değildi diye, gerçekten de değil. Mesela araba kullanacağımı öğrendiğimde ben sanmıştım ki arabayla ateşlerin içinden geçmekten tutun da, deli gibi uçurumlardan atlayacağım, bir o tarafa bir bu tarafa aksiyondan aksiyona koşacağım. Hayır en azından şu kendi etrafından dönen yoldan olsaydı. Yukarı doğru olandan :) Yok. Sadece yarışıyorsunuz, bir de bazı güçlerinizi kullanarak, rakibin arabasına zarar veriyorsunuz. Bu kadar basit. Ha arada sırada zıplamanız gereken yerler oluyor ama yine de yeterli değil. Oyun eğlenceli bir oyun tamam, özellikle de ufaklıklar için. Ama en azından oyundaki "Xtreme" kelimesinin hakkını vermeleri gerekirdi.

Grafik olarak oyun hoşuma gitti diyebilirim. "Adamlar yapmışlar". Sadece karakterler biraz köşeli gibiler :P Hah! Şaka yaptım, herifler lego, köşeli olacaklar tabi. Aslında robot gibiler diyecektim ama baktım pek de robot gibi değiller, sonra vazgeçtim :) Etraf oldukça renkli oyunda, bir de haritalar oldukça büyük olduğundan, etrafı doyasıya gezebiliyorsunuz. Yani keşfedilecek tonlarca şey sizi bekliyor diyebilirim. Karakter animasyonlarına da özen göstermişler. Ama lego gibi değil de biraz insan gibi hareket ediyorlar.

Seslendirmeler de aynı şekilde. Karakter seslendirmeleri başarılı, müzikler de aynı şekilde başarıdan nasiplerini almışlar. Her bölümde farklı bir parça çalmıyor ama en azından eğlenceli parçalar olduklarından sıkıntı vermiyorlar. Uzun süreler aynı parçayı dinlemek nasıl olacak bu oyunda bilmiyorum, artık onu uzun süre oynayanlar görecekler :)

Ortalama sistemlerde rahatça çalışacak bu oyun için, özellikle küçükler olmak üzere herkese öneriyorum. Çünkü kafa dinlendirici, eğlenceli bir oyun. Şiddetten uzak, renkli ortamları olan, ufak çocuklarınız için de rahatca alabileceğiniz bir oyun. Başındaki Xtreme kelimesinden etkilenip, snowboard falan yapmayı bekleyenler için ise, pek de tavsiye edemeyeceğim bir oyun. Sanırım anladınız, iyi o zaman :) Burası yazının sonu...