Rol yapma oyunları arasında konu olarak en çok özlemini çektiğimiz aynı zamanda fark edilmemiş cevherlerden sayabileceğimiz uzak doğu mitolojisini işleyen adam gibi bir yapım piyasaya çıkmayalı çok uzun zaman olmuştu. O yüzden şuan incelemesini yapmakta bulunduğum güzide oyunun raflarda yerini almak için seçtiği tarihin çok iyi tutturulmuş olduğunu belirtebilirim. Rol yapmaya kısman aç olduğumuz günlerde ilaç gibi gelecektir Jade Empire. 2 sene evvel Xbox�ı sallayan oyunumuz konusunda hiç şüpheniz olmasın. Arkasına BioWare gibi bir firmayı aldıktan sonra PC platformunu da gümbür gümbür inlettiği kabak gibi ortada.

Ayrıca oyunda Kotor'dan hatıra kalan veya Kotor'u andıran bir takım ayrıntıların olması benim için oyuna karşı ayrıca bir sempati duymamı sağladı. Açık konuşmak istiyorum oyunu ilk Xbox'ta gördüğümde resmen içim gitmişti. Xbox'ım olmadığı için "port" edilmesini istediğim oyunların başında da Jade Empire geliyordu. Yıllar sonra JE'ın (kısaltılmış) PC versiyonu için tuşlara basıyor olmak inanın gerçekten çok hoş bir şey. Jade Empire 6 GB'lık kısacık bir macera olmasına rağmen zevk almayı bilenler için unutulmaz bir Role Playing deneyimi sunacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Uzak Doğu Atmosferi, Teknikler, Kaplan, Ejederha

Jade Empire'ın gerçekten takdire şayan bir senaryo yapısı var. İlk başlarda biraz yavaş başlasa da quest'leri tamamladıkça dallanıp budaklanıyor. Oyun boyunca bizi durmadan uğraştıran quest'lerimizin genel anlamda fena olmadığını söyleyebilirim. Fena değil diyorum çünkü ana görevlerin bazıları dahil oyun boyunca temelinde düşmanları halledip, milleti kurtarmaktan ibaret olan görevlerle haşır neşir oluyoruz. Yalnız oyunun geneli böyle değil tabi. Bazı quest�ler gerçekten çok hoşuma gitti. Özellikle ana senaryo görevlerinin hayli kaliteli olduğunu belirtebilirim. Geriye kalanlarda zaten büyün rol yapma oyunlarında aynı olan experiance şarkısı şeklinde akıp gidiyor.
Yine her zamanki gibi tecrübe puanları için oradan oraya koşturuyoruz.

Ha unutmadan etrafta bulunan şişe, çanak, çömlek, gibi şeyleri kurcalamanızı öneririm. Getirisi çok az olsa da expreiance puanı kazandırıyorlar. Ne de olsa beleş sirke baldan tatlıdır değil mi? Oyuna kendini hocalarına kanıtlamaya çalışan bir öğrenci olarak başlıyoruz. Daha sonra hikaye katlanıyor ve aslında basit bir öğrenci olmadığımızı öğreniyoruz. Yani klasik seçilmiş kişi klişesi. Konu olarak biraz öyle ama senaryonun dramatik işleniş biçimi ve diğer quest'ler bu klişenin önüne geçebiliyorlar. O yüzden oyunun senaryosundan gayet memnun kaldığımı içtenlikle söyleyebilirim.
Tıpkı Bir Masalın İçinde Sürüklenmek Gibi

2005 yılında Xbox'u darma duman eden Jade Empire grafik motorunun PC platformunda da başarısını yinelediğini görüyoruz. Her ne kadar piyasada daha genç motorlar olsa da JE o büyülü havasından bir şey kaybetmemiş. Oyuna başladığımız andan itibaren Jade Empire'ın etkisine girmiş oluyorsunuz. BioWare grafik konusunda diğer firmalar gibi oyunu konsoldan PC�ye uyarlarken klasik eksilerden uzak durarak farkını yine belli etmiş. Daha evvel Xbox versiyonunu oynayanların PC versiyonuna da bir göz atmalarını öneririm. Çünkü "special edition" etiketi oynayışın yanında teknik alt yapıya da etkilemiş.

Oyunun grafik motoru PC'ye direk entegre edilmemiş. Bunun yerine modellemeler ve efekt kısmı derlenip toparlanarak eklemeler yapılmış. Dışarıdan bakınca ilk versiyonla arasında pek bir fark görünmüyor ama zamanla motordaki gelişmeleri fark edebiliyorsunuz. Yalnız ne kadar modifiye edilirse edilsin motorun yaşlanmaya başladığı bariz bir biçimde ortada. Tabi bazı şeyler göz ardı edilirse oyunun sonuna kadar grafiklerden şikayetiniz olmayacağını temin edebilirim. Zaten şikayet edilecek çok fazla bir şeyde yok aslında. Siz bana bakmayın. Aslında oyun şuan piyasada bulunan birçok oyundan çok daha derli toplu bir oynayış sunuyor. Ne demek istediğimi biraz ayrıntıya inince anlayacaksınız. Tabi lafı çok fazla uzatmayacağım merak etmeyin, daha anlatacak çok şey var.