Merhaba, tekrar yepyeni bir oyunla karşı karşıyayız. Hangi oyun olduğunu zaten biliyorsunuz; 007 Nightfire. Hani şu James amcamızın oyunu. Lafı çok fazla uzatmak istemiyorum. Bu yüzden hemen incelemeye geçeceğim.

Oynanabilirlik

İnsan kaptırdığında gerçekten başından kalkamayabiliyor. Gerçi bölüm tasarımları biraz boş olmuş, yani bir odada çok fazla detay göremeyebiliyorsunuz ama bu pek önemli değil. Siz işinizi yapın yeter. Düşman yapay zekası iyi denebilecek düzeyde. Easy'de bile düşman sizi gördüğünde ya bağırıyor diğerlerini çağırıyor ya da bir kutu veya duvar varsa oraya saklanıp arada bir çıkıp size ateş ediyor. Hata olarak da, bazı yerlerde mesela kaçmaya başladınız, düşman bir nesneye takılıp kalıyor, siz başka bir yere hareket etmezseniz onlar size doğru o nesnenin içinden geçecekmiş gibi koşmaya devam ediyorlar. Ama nafile :). Düşman kapının arkasında ise kapıya yaklaştığınızda bağırıp çağırıp kapıya ateş etmeye başlıyor. Bu da göz ardı edilemeyecek bir hata. Ama bu hatalar haricinde yapay zeka güzel. Yani en zor seviyede sizi baya kasıyorlar. Oyunun havası da çok iyi. Yani kolay kolay sıkılmıyorsunuz. Biraz ilerledikçe araya animasyon videolar giriyor buda atmosferi arttırıcı şeyler.

Silahlar

Silahlar çeşitli denebilecek düzeyde. Bazuka'dan flash bang'a kadar bir çok silah var. Hepsi yeri gelince lazım oluyor. Mesela bir bölüm içerisinde teleferik de kalıyorsunuz. O zaman helikopter geliyor ve onu patlatmak için bazukayı kullanıyorsunuz. Onun dışında esas özel aksesuarlarımızdan bahsetmek istiyorum. James amcamızın her zaman filmlerinde çıkarttığı ve bizi büyülediği aksesuarlar. Mesela lazerli bir saatimiz var. Bu genelde kilitleri eritmek de işe yarıyor. Bir tane çakmak gibi gözüken ama aslında fotoğraf makinesi olan bir aksesuarımız var. Bu da görev verildiğinde istenilen objelerin fotoğraflarını çekmemize yarıyor elbette. Bir tane çatala benzeyen şok cihazımız var. Bu da insanları ses çıkartmadan bayıltmaya yarıyor. Ve en güzeli ise gözlüğümüz. Bununla Night Vision, termal ve bazı şeylerin arkasını gösteren görüş özelliğini kullanabiliyoruz. Özellikle cisimlerin arkasını gösteren özelliğiyle kadınlara bakmak çok güzel oluyor, deneyin derim :)

Grafikler

Grafikler günümüz oyun standartlarını yakalamış mı desem, geri mi kalmış desem tam karar veremedim. Etraftaki cisimlerin poligon sayıları çok az. İnsan figürlerinin de öyle. Biraz daha detaylı yapabilselermiş bence çok daha güzel olacaktı. Kaplamaların kalitesi de ne çok iyi ne de çok kötü. Orta seviyede denebilir. İlk başladığınız bölümde grafikler bayağı detaylı. Yani hem dağ başında hem de karlı bir hava altında geçtiği için bir çok şey çizmek zorunda kalmışlar. Kar efekti de çok iyi değil ama uzaktan iyi gözüküyor. Silahlar da Counter-Strike'a benzer biçimde çizilmiş. Çok fazla detaya girilmemiş. Karakterimizin üzerindeki özel işlevi olan silahlar ise gerçekten çok detaylı çizilmiş. Mesela fotoğraf makinesine dönüşen çakmağı güzel çizmişler. Ya da lazerli kol saatini. Hepsi gerçeğe çok yakın. Bazı hatalar da yok değil. Mesela bir düşmanı yokuşta öldürdüğünüzde adam aşağı doğru değil de sanki bir düzlem üzerinde yatıyormuş gibi gözüküyor. Bazı yerlerde de render hataları var ama çok fazla rastlanmıyor.

Sesler

Sesler arka plandaki insanların konuşması haricinde çok kaliteli. Mesela silah sesleri gerçeğinin aynısı. Müzikler de çok güzel. Zaten ana menüde Nightfire'ın müziği kullanılmış. Onun dışında bir düşmanla temasa geçtiğinizde hızlanan bir müzik var. Saklanma ve titizlik isteyen görevlerde ise müzik çaldığını pek duymadım. Sistem olarak 5.1'e destek veriyor. Tüm sesler yönlere çok iyi aktarılmış. Bunların dışında oyundaki James Bond seslendirmesini "en son" bu rolü en son canlandırmakta olan Pierce Brosnan'ın yaptığını belirtmek dışında pek bir şey demeye gerek yok.

Sonuç

Oyun sonuç olarak mükemmel değil. Ama şu an piyasadaki birçok saçma sapan FPS'yi geride bırakacak kadar iyi. James Bond amcamızı seviyorsanız ve bahsettiğim gibi minik ve aşırı teknolojik aksesuarlara hastaysanız alın derim. FPS'cilerin koleksiyonunda bulunabilecek bir oyun.