Evet yine bir 2. Dünya Savaşı oyunu ile beraberiz arkadaşlar. Artık öyle bir durum oldu ki, her hafta en az iki çeşit 2. Dünya Savaşı oyunu çıkmazsa krize giriyorum :) (Aslında oyun daha önce çıktı ama, sınavlar vardı; malumunuz) Geçmiş aylarda IL Sturmovik adlı bir oyun çıkmıştı ve oldukça güzel olmasına karşın, oynanabilirlik bakımından eksikler vardı. İncelediğim oyun Janes Attack Squadron'un o oyundan hiç de altta kalır yanı yok!

Oyunun firması Jane's. Evet evet, tanıyorsunuz elbette. Bence -her zaman taraflı davranıyor olsa bile yine de, en iyi simülasyonlar bu firmadan çıkıyor. Jane's F-15, F-18, USAF, IAF hatırlayabildiklerim. Oyunu ilk açtığınızda her zamanki gibi güzel ve etkileyici bir demo ile başlıyoruz. Zaten eğer bu demolar olmasaydı oyunda atmosfer falan kalmazdı. Oyunun ana menüsü ve her türlü özellik 2. Dünya Savaşını yaşatır nitelikte. Oynanabilirlik de o kadar yüksek ki, training'e girmeden oyuna dalarsanız bile fazla zorluk çekmiyorsunuz.

Tasarım oldukça iyi; bundan dolayı hiç zorluk çekmiyorsunuz. Dilerseniz training'le başlayıp oyun hakkında pişiyor; ya da doğrudan kampanyalara dalıp görevden göreve uçuyorsunuz. Oyun o kadar detaylı ki, insanın kendisini gerçekten bir uçağın içindeymiş gibi hissetmesini sağlıyor. Örneğin, bir bombardıman görevinde uçağın her türlü fonksiyonunu ayarlamazsanız, bombalarınız yanlış yerlere gidebiliyor. Ya da manevralarınıza dikkat etmezseniz pilot basınçtan sersemleyebiliyor. Tabi bunun gibi oyuna gerçekçilik katan özellikleri kapatabiliyorsunuz.

Kampanyalarda Müttefik ve Alman görevleri var. Ayrıca her uçak ve mühimmat oyunda kullanılıyor. Görevlerde bombalama, taarruz, eskortluk ve yer koruma görevleri var. Oyunda mesafeler ve her türlü zaman olayı gerçek hayattaki gibi tasarlanmış. Öyle ki; bir havaalanını bombalayacaksınız ve havaalanına gitmek için yarım saat zaman gerekiyorsa oyunda yarım saat uçmak zorundasınız. Kulağa ilk önce hoş gelse de oyun içinde çok sıkıcı bir durum oluşturabiliyor. Hatta bazı görevlerde 20-30 dakika hiçbir şey yapmadan uçmak çok bayıcı oluyor. Tabi görevdeki aksiyon sizi yine joystick'e çiviliyor ama her görevde böyle olması sizin bir süre sonra bu oyundan sıkılmanıza ve oyunu silmenize neden olabiliyor.

Oyunun grafik motoru tam bir harika! Orta halli bir bilgisayarda ayarlar tam düşük olursa gayet iyi çalışıyor. Ama daha fazlasını beklemeniz bilgisayarınızı upgrade etmekten geçiyor. Ses olarak da her hangi bir eksiği yok oyunumuzun. Efektler ve oyun içi arka plan sesleri muhteşem! O zamanın marşlarını çok güzel derleyip arka plan yapmışlar. (Yalnız her zamanki gibi şu bombalar düşerken çıkan piyuuuuuvvvvv sesine hastayım :) Ama Windows XP'de bir uyumsuzluğu var oyunun: XP üzerinde kampanyaları save-load edemedim.

Benim gibi Joystick sahibi olan arkadaşlar bu oyunu iki kat zevkle oynayacaklardır, çünkü oyunda "dogfight" içindeyken klavye size çok büyük bir engel teşkil ediyor. Zaten joystick'ler baya ucuzladı! 1 haftalık birikmiş harçlık sizi 3 kollu yapabilir.

Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da çoklu oyuncu seçenekleri mevcut ve inanılmaz zevkli! Öyle CS'ye falan benzemiyor! Yavaş olmasına karşın, arkadaşınızın sağ flapını kopararak onun dengesini kaybetmesini ve düşmesini sağlamak gerçekten harika bir duygu!

Oyun hakkında -belki de söylenebilecek en son şey "sakın bunu almayın" olurdu. 2. Dünya Savaşı oyunlarından sıkılmış olsanız bile bunu almanız size yeni bir soluk verecektir. Yok ben güdümlü füzeye alıştım siz bana Mig-29 verin diyorsanız Lock On'u bekleyin.