Jane's Combat Simulations'tan son çıkan Jane's F/A-18 bu güzel oyunu gölgede bırakmadan, geriye dönüp USAF ile ilgili sitemizin ilk açıdığında yaptığımız incelememizi farklı ekran görüntüleri ile süsleyip tekrar sunmanın ilginç olacağını düşündük.

Dünyanın en büyük ve güçlü hava kuvvetlerini bir simülasyon oyunu içinde birleştirip yayınlamak herhalde her oyun geliştiricinin ve bu hava kuvvetlerinde görev yapıyor olmak da oyunseverlerin hayalidir.

Jane's bunu sekiz üstün uçağı bir savaş simülasyon oyununda birleştirmiş ve karşımıza USAF'ı çıkartmayı başarmış, teşekkür ederiz.

Her ne kadar uçuş simülasyonlarından son derece zevk alan birisi olsam da, bilgisayarın başına geçip uçağı kullanmaya başladığımda aradığım en büyük özellik uçuş ile ilgili her türlü kumandayı kolay yapıyor olabilmemdir. Simülasyon ve uçuş detayları ne kadar gerçekçi olursa olsun, bence en önemli şey bilgisayar başında bu gerçekçiliği ne kadar yaşıyor olduğunuzdur. Havada bir dogfight-it dalaşı esnasında ay şunun klavye komutu neydi, ay chaff/flare hangi tuşla atılıyordu, düşman şu anda nerede-başımı çevirip bakamıyorum ki, en iyisi F8 tuşuyla sola bir bakayım sonra F1 ile gene ileri bakarım gibi problemler bilgisayar başında oynanan simülasyonların bence en büyük problemi.

Janes'in simülasyonlarında hedeflenen, şimdiye kadar gördüklerim arasında, diğer birçok iyi simülasyondan bence en farklı olan özelliği ise kullanıcıyı çok fazla kontrollerle uğraşıyor halde bırakmaması.

Yıllar önce Jane's AH64-D Longbow'u oynama şansına eriştikten sonra, oyunun tam bir hastası olmuştum. Özellikle, elimdeki bir de oyunun orjinali olunca... Oyun içindeki eğitim kısımları size İngilizce de olsa helikopteri nasıl uçuracağınızı vb. iyi bir şekilde öğretiyordu. Janes'in simülasyonları bu eğitim özelliğini hiç yitirmedi - tabi ki İngilizce biliyorsanız işe yarıyor. USAF içinde de bu eğitim (training) kısımları unutulmamış ve temel uçuş (basic), ileri silah (advanced weapon) ve red flag şeklinde eğitimi üç kısım halinde alıyorsunuz.

Oyun genelinde kullanabildiğiniz uçak sayısı sekiz: A-10A, F-105D, F-117A, F-15C, F-15E, F-16C, F-22A ve F-4E. Eğitim sırasında bu uçaklardan hangisini isterseniz kullanabiliyorsunuz. Ancak, Vietnam, Çöl Fırtınası ve diğer tarihi görevlerde o görevin gerektirdiği uçağı kullanmak zorundasınız. Canınız sadece uçmak veya dogfight yapmak istiyorsa bu uçaklardan birini seçebilirsiniz.

Uçak simülatörü ve/veya uçak kullananlar uçağı indirmenin kaldırmaktan çok daha kolay olduğunu iyi bilir. Oyun içerisinde autopilot bir çok değişik şekilde kullanılmış. Aslında iki değişik tipte kullanılıyor. Birisi standart navigasyon sırasında uçağın yükseklik ve kanat açısını sabit tutmak için, birisi de waypoint'lere navigasyon için. İlkinde dağa veya tepeye yaklaşyığınızda autopilot saçmalıyor diyebilirim. Her ne kadar yere çakılmamanızı sağlasa da, bu tip autopilot'un epey saçma davrandığını düşünüyorum.

İkinci tip ise sizin o anda içinde bulunduğunuz duruma uygun davranıyor. Bu durumlar şunlar: Normal uçuş yapıyor olabilirsiniz, bu seçenekte autopilot waypoint'lere otomatik uçuş yapıyor, Havada yakıt ikmali istemiş olabilirsiniz, bu durumda autopilot sizi yakıt ikmali yapacağınız uçağa götürüp yakıt ikmalinizi yaptırıyor, İniş için iniş takımlarınızı açtıysanız, autopilot sizi piste indiriyor.

Oyun içerisinde en çok beğendiğim özelliklerden biri de herhangi bir görevden önce brifing alırken yazının içinde o konuyla ilgili linklerin, yardım seçeneklerinin, klavye komutlarının vb. bulunması.

Birçok iddialı oyun günümüzde donanıma çok fazla bağımlı olmaya başladı. USAF da bunlardan birisidir demek son derece yanlış olur. Her ne kadar iyi donanım ile oyundaki görüntüler çok daha gerçeğe yakın olacaksa olsun, oyun o kadar fazla donanım özellikleri de istemiyor açıkçası. Elinizde 1-1.5 yıllık bir bilgisayar modeli varsa, oyunun bunlarda bile sorunsuz çalışabileceği söylenebilir.


Her zaman olduğu gibi Jane's gene iyi bir oyun yapmış bence. Daha önce Jane's Longbow serisinden birini oynayıp da zevk almış olanlar varsa ve iyi ve heyecanlı uçak simülatörlerinden hoşlananlar bu oyunu kaçırmasınlar derim.