Judge Dredd, eskilerin çizgi romanlarda, daha yenilerin ise tv ekranlarında gördüğü bir karakter. Kendisi yüksek rütbelere sahip, astığı astık, kestiği kestik birisi. Bir suçluyu yakaladığı an cezasını vermesi de en büyük özelliği olsa gerek. Bu uygulama bizim ülkemiz için de gerek diye düşünüyorum.

Oyun sağlam bir FPS. Konusu fazla detaylı değil. Sadece her bölümde bize verilen görevleri yerine getiriyoruz. Görevler zor değil. Genelde bir hedefi yok etmek, bir yere ulaşmak veya birisini korumak gibi görevlerimiz var. Görevler esnasında çetin çatışmalara gireceksiniz.

Oyunda herkesi öldürmek tek çözüm değil. Daha doğrusu çözüm değil. Çünkü işin ucunu kaçırırsanız sizi de götürüyor polis amcalar. İnsaf metre adında bir cihaz var oyunda, bu sizin iinsafınızı ölçüyor. Çok adam öldürdüğünüzde düşüyor ve başınız belaya giriyor. Bu yüzden düşmanı her zaman öldürmemek, bazen de tutuklamak gerekiyor. Düşman arkadaşlarının öldürüldüğünü gördüğü zaman teslim olabiliyor. Yakınlarına ateş ettiğinizde veya sadece teslim olmasını söylediğinizde de teslim olabiliyor. Elindeki tabancasını vurduğunuz birisi de, direk teslim olabiliyor.

Oyun zor bir oyun aslında. Özellikle son bölümlere doğru düşman sayısı iyice artıyor ve herşey karışıyor. Ama yağ gibi kayan bir oynanışı olduğundan, zevk içinde oyunu bitiriveriyorsunuz. Kısa sayılmaz bir oyun ama uzun da değil. Tadında bitiyor dersek fena olmaz.

Mekanlar çok iyi modellenmiş. Gelecekte geçen bir oyunda ancak böyle süper manzaralar olabilirdi diye düşünüyorum. Uzaklara baktıkça o zamanlarda yaşamak istiyorsunuz içinizden. Karakterler de çok detaylı modellenmişler. Hareketleri çok detaylılar, çok gerçekçi davranıyorlar.

Ses efektleri de en az grafikler kadar kaliteli. Seslendirmeler karakter tiplerine tam anlamıyla uyum sağlamış durumda. Silah efektleri de çok iyi, etraf karıştığı zaman, resmen bir savaş alanını andıran efektler duyacaksınız. Ayrıca serserilerin sizlere söyledikleri de ilginç cümlelerden oluşmakta.

Silah olarak ilginç seçenekleriniz mevcut. Tüfekler, tabancalar falan.. Düşmanın ateş ettiğiniz bölgesine göre, daha çok veya daha az zarar verebiliyorsunuz. Birisini vurmak bu oyunda çok eğlenceli. Oyunda kan da var. Kafasından vurduğunuz birisinden en az 10 ünite kan fışkırıyor.

Detaylarının fazla olmasından dolayı, oyun biraz sistemleri kasıyor. Yine de 1Ghz işlemci ile 64Mb'lık bir ekran kartı, oyunu çalıştırmaya yetecektir.

Bu oyunu kesinlikle tavsiye ediyorum. ilk çıktığı gün alıp hemen bitirmiştim ve tadı damağımda kalmıştı. Konusu yok ama yine de görevleri bitirmek için büyük bir istek oluyor içinizde. Hele bir de sağlam bir ekran kartı ile detayları açarak oynarsanız oyunu, işte o zaman görsel zevkin de doruklarına ulaşacaksınız.