Küçükken hep bir dinozorum olmasını isterdim. Evde beslemek, arkadaşlarımın üzerine salmak en çok istediğim şeydi. Ufak bir araştırmanın ardından soylarının tükendiğini öğrendiğimde, büyük hayal kırıklığına uğramıştım. Ama o zamanlar çok küçüktüm, nerden bilirdim ki :)

Dino severler için piyasaya türlüce oyunlar çıktı. Genelde bu oyunlar dinoları dövüştürdüğünüz oyunlar oluyordu. Zaten işin içinde, haşin ve yırtıcı dinolar olunca, başka bir oyun türü de düşünülemez. Bazen adventure oyunlarına da konu oldukları olmuştur. Tarihte sağlam yapımlar da var, Dino Crisis de bunlardan biri.

Bu oyunu aldığım zaman, saf aksiyon ve dino kapışması sanmıştım. Jurassic Park lisansını aldıklarına göre, kaliteli birşeyler ortaya çıkartmışlar diye düşünmüştüm. Ama pek de beklediğim gibi çıkmadı. Oyunun en başındaki "Kids Entertainment" yazısını gördüğüm zaman, hata yaptığımı anladım.

Oyunun konusu oldukça klişe. Dinoların olduğu adaya bir araştırma grubu gidiyor. Bilin bakalım onlara ne oluyor? Saldırıya uğrayıp, kapana kısılıyorlar. Peki kimden yardım istiyorlar? O sırada monitöre bakan birilerinden :) Hemen adaya yollanıyoruz, olaya dalıyoruz. Oyunda bir dinoyu kontrol ediyoruz. Sağda solda bulduğunuz dinoları yetiştiriyoruz, DNA'larıyla oynayıp değişik özellikler ekleyebiliyoruz. Oyun eğitici olma çabasında ama, yapması gerekenlerden çok uzaklaşmış.

Eski Final Fantasy oyunlarına benzer bir görüntüde ilerliyorsunuz oyunda. Adayı yukarıdan görüyorsunuz. Diğer dinolara saldırıyorsunuz veya onlar beklemediğiniz bir anda size saldırıyorlar. Bunun ardından oyun Beat'em Up görünümüne geçiyor. Street Fighter gibi yani. Burada tuşlarla değil de, ikonlara tıklayarak diğer dinazora vuruyorsunuz veya kaçıyorsunuz.

Savaş esnasında yapabildiğiniz hareketler, dinonuza özgü saldırı hareketleri. Bunları dinonun DNA'sına çeşitli kodlar ekleyerek elde ediyorsunuz. Bu kodlar tetris şekillerine benziyor. DNA karelerindeki boşluklara, uygun olan en çok sayıda şekilleri yerleştirmeniz gerekiyor. Ne kadar fazla yerleştirirseniz, o kadar güçlü oluyor. 4 değişik türde şekiller ile de değişik türde enerjilerinin artmasını sağlayabiliyorsunuz. Zeka, dayanıklılık, kas gücü falan gibi özellikleri var dinolarınızın. Bu DNA işi, pek de sıkıcı bir iş. İnsan hemen aksiyona girmek istiyor ama bu DNA'yı iyi ayarlamazsanız, hemen ölüp, atalarınıza kavuşuyorsunuz. Pek keyifli bulmadım ben bunu.

Savaş sırasında ayrıca, rakibe olan pozisyonunuzu değiştiren ikonlar da var. Yakın durma, orta uzaklıkta durma veya uzak durma gibi. Kuyruk sallama falan gibi uzak vuruşlar için, uzak durmak daha kullanışlı. Dinolarınızın cinsine göre hareketleri de çeşitli. Minik olanlar genelde pençe vurmalarıyla ünlü oluyorlar. Daha büyükleri ise, ısırma, kuyruk vurma veya üstlerine atlama gibi hareketlere sahipler.

Oyunun konusu öyle eğlenceli olmadığından, oyun aksiyondan çok zeka oyunu kategorisine yaklaşmış. Ben hep savaşmak için kastım ama DNA'daki yamukluk sayesinde, iki dakikada öldüm. Oyunda dövüşler çok zor. İki ısırıkta ölüveriyoruz, bu da hemen sıkılmamızı sağlıyor.

Oyundaki grafikler, bence pek iç açıcı değiller. Üstten ada görünümü, 2D ve detaysız. Dino 3D yapılmış ama acaip sırıtıyor. Menü tasarımları karışık. Renkler iç bayıcı olduğundan, hemen sıkılıyorsunuz. Savaş ekranlarındaki detay da hoş değil. Sanki Software Render yapıyormuş gibi bilgisayar. Karakter animasyonları başarısız, koskocaman dino minik birine vurduğu zaman, öyle 2 metre uçurmuyor. Vurduğu bile anlaşılmıyor aslında. Oyun eğitici falan ama, güzel grafikli olsaydı daha iyi olurdu.

Oyunda seslendirme bazında pek birşey görmedim. Dinoların sesleri, böğürtülerden başka birşey değil. Müzikler lisanstan nasibini almışlar sanırım. Ses konusunda fazla bir aksiyon yok, en azından seslerle bir atmosfer yaratılabilirdi.

Oyun sistem olarak fazla birşey istemiyor. Bu, oyunun basit olmasının bir sonucu ve dena halde sıkıcı. Kafa yormak isteyenlere DNA şekillendirmek eğlenceli gelebilir, ama pek sanmıyorum. Beni hemen sıktı, oyunun harddiskimde tek bir dosyası bile kalmadı. Merak edenler, ansiklopedik zeka oyunu Jurassic Park: Dinosaur Battles'i alabilirler. Aksiyon oyunu severler ise hiç bulaşmasınlar...