Her oyuna başlarken işte bu oyun harika olacak diye başlarım. Belki de bu değişen, gelişen dünya içinde oyun sektörünün de gelişmemesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağı gerçeği içindir. Kusursuz bir oyun yapılabilir mi? Ya da sırf taklit olmayan, yeni fikirler ve gerçekler ile donatılmış bir oyun? Tüm bunların mümkün olmaması için hiçbir sebep yok gibi gözükse de yıllardır edindiğim tecrübe ile kusursuz oyun olmadığı kanısına her yeni çıkan oyun ile birlikte daha da fazla inanır oldum. Muhteşem olduğu iddia edilen oyunlarda hatta klasiklerde bile onlarca kusur bulunabilir. Ama bizim işimiz kusurları değil oyun başındayken bizleri gerçekten eğlendiren ve oyun olduğunu kanıtlayan oyunları incelemek ve oyunlardan tat almak, küçük kusurları görmezden gelmek. İşte Just Cause'da tıpkı bunun gibi bir oyun. Ne kusursuz ne de muhteşem bir yapım. Başında sizleri saatlerce eğlendirebilecek eski tatları yeniden yaşatabilecek bir yapım. Tabi bunları tatmak ve yaşamak sadece sizlerin elinde.

Hayır, Che değil, Rico!

Rico, CIA için çalışan özel olması ile birlikte akrobatik ve Antonio Banderas'ı aratmayacak kalitede yetenekli bir ajanımızdır. Amacı San Esperito adasındaki mevcut hükümeti devirerek istenilen yeni bir rejimi hayata geçirmektir. Rico, San Esperito devrim ordusunun yanında yer alarak hem mevcut hükümeti hem de ilişkide olduğu yasa dışı kartelleri de bu amaçla bitirecektir. Oyunun kapağından içeriğine kadar birçok yönden yapımcıların, Küba faslı bir devrimden de etkilendikleri bu yüzden kendini hemen belli ediyor. Tabi hal böyle olunca Rico'da işe 'Her devrim önce kendi çocuklarını harcar' diyerek başlayacaktır.

Oyun oynanış olarak GTA tarzı bir oynanışa ve görev hiyerarşisine sahip. Tıpkı GTA oyunlarındaki gibi belli nokta ve üstlerden alacağınız görevler ile senaryoyu takip ediyorsunuz. Oyun yine bir dönem GTA taklidi olarak görülen ama beklenenden fazla sevilen Total Overdose ile de aksiyon öğeleri yönünden benzerlik gösterdiğini de söyleyebilirim. Yine haritanız aracılığıyla görevleriniz, nereye gideceğiniz açık olarak gösteriliyor. GTA oyunlarından farklı olarak tüm bilgilere ulaşabileceğiniz bir PDA'nız var ve buradan görevler hakkında bilgi alabileceğiniz gibi belli görevleri aktif etmeniz de mümkün. Yine PDA sayesinde kullanabileceğiniz araçlar, adanın diğer bölümleri gibi ayrıntılara da erişebiliyorsunuz. Aldığınız görevler genelde türün oyunlarına benzerlik göstererek belli bir konvoyu takip etmek ya da onu sağ salim belli bir noktadan noktaya taşımak, uyuşturucu kartellerini saf dışı bırakmak, gizli paketlere erişmek ve onları teslim etmek gibi türün bilindik görevlerinden oluşuyor. Bu görevleri yaparken olabildiğince aksiyon içinde kalmanız ve sıkılmadan oynayabilmeniz ise garanti altına alınmış durumda.

Oyunun temel amaçlarından bir tanesi de ada içindeki belli stratejik noktaları özgürleştirmek. Bu noktalar haritada kırmızı halka içindeki beyaz yıldız ile işaretlenmiş durumda. Bu noktalara geldiğinizde devrim ordusu komutanlarından bir tanesi ile karşılaşıyor ve görevi aktif ediyorsunuz. Bu noktadan sonra haritadaki asıl stratejik nokta aktif oluyor ve o noktayı ele geçirene kadar önünüze çıkan tüm muhalif güçleri saf dışı bırakıyorsunuz. Aslında bu görevleri yaparken de illaki önünüze çıkan herkesi öldürmenize gerek yok. Hatta direk noktaya ulaşıp bayrağın yanına sağ salim gelmeniz görevi tamamlamanız için yeterli görülmüş. En azından burada sayı olarak belli bir muhalif gücü saf dışı etmeniz için sınır koyulabilirdi.

Yine bu görevler esnasında ada içerisinde sık sık muhalif çetelere ve kartellere de rastlayacaksınız. Böylelikle bazen kendinizi bir çete çatışması içerisinde bulmanız da an meselesi olacak. Ama düşmanlardan korkmaya gerek yok bu kadar aksiyon içerisinde onlara da mutlaka sıra gelecektir.