The Thing oyunu hoşunuza gitmişti değil mi? Kafanızda tonlarca soru işaretiyle koridorlarda ilerlemek, etrafta neler döndüğünü bilmeye çabalamak eğlenceli ve eğlenceli olduğu kadar da korkutucuydu. O zaman yanınızda dostlarınız da vardı. Her ne kadar bazen sizden şüphe de etseler, yine de yanlız olmadığınızı bilmek insana güven veriyordu. Peki yine soru işaretleriyle dolu bir ortamda, peşimizde nelerin olduğunu bilmeden dolaşsak ve bu sefer tamamen yanlız olsak neler olur? İşte bu oyunda öyle olacak. Yanlızız, kadınız ve elimizde sadece tabancamız var. Koskocaman bir adada tek başımızayız.

Kitty Hawk. Tanıştırayım, karakterimiz. Tipim değil ama yine de çekici bir kişilik. Helikopter pilotu. Ansızın bir saldırıya uğruyor ve helikopteri düşürülüyor. Bu saldırı esnasında da kocası öldürülüyor. Tek başına kalıyor ve tek silahı da tabancası. Hiçbirşeyden haberi olmadan koskocaman bir adada yanlız kalıyor. Kocasının katillerini ve kendisine düzenlenen bu saldırıyı çözmesi gerekli. İlerledikçe kafasını karıştıracak, dönüm noktası niteliğinde olaylara rastlayacak ama ilk başlarda bunların hiçbirisinden haberi yok.

Anladığınız üzere, oyun action/adventure tarzında. Şiddetten çok kafa çalıştırılması gerektiğinden bahsediyor oyunun yapımcıları. Gerçekten de öyle. Daha çok oyunun konusu ön planda ve kafanızı kullanmanız gereken tonlarca olay çıkacak karşınıza. Bu olaylardan çoğu sizi şoka sokacak nitelikteler. Artık bunlardan bahsedersem oyunun zevki kaçacaktır. Bu nedenle ağzımı sıkı tutuyorum. Oyunda tek yardımcınız silahlarınız olacak. Oyuna tek bir tabancayla başlıyorsunuz ama ilerledikçe süper silahlarınız oluyor. Otomatik tüfekler, roketatarlar, bomba atarlar falan. Gittikçe şiddetlenen bu kavgada, silahlarınız olmadan da ilerleyemeyeceksiniz, kafanız olmadan da. Pek dengeli değiller ama en çok kafanızı kullansanız daha iyi edersiniz.

Oynanabilirlik konusunda oldukça başarılı olmuş oyun. JoWood firmasından çıkan bir oyun için oldukça iyi. Tuşları mantıklı bir şekilde ayarladığınızda, zorlanmadan her işin üstesinden gelebiliyorsunuz. Karakterimizin çeştli engelleri aşmak için bir dolu hareketi var. Lara teyzesine çekmiş yani. Düşman da armut toplamıyor aynı zamanda. Yapay zeka olarak zeki sayılabilirler. En azından kendilerine doğru gelen parlak çisimlerin kurşun olduklarının bilincindeler ve kafalarını falan eğerek, olmadı kutuların arkasına saklanarak canlarını kurtarabiliyorlar. İnsan düşmanını küçümsememeli.

Grafikler son derece iyi. Full detaylarda oynadığınızda etraf gözlerinizi şenlendirecek. Bitkiler, böcekler, sulardaki yansımalar, iç mekan tasarımları, korktucu ışıklandırma... Hepsi süper yapılmışlar. Karakterler, özellikle de bizim kız oldukça detaylı. Üzerindeki herşey belli oluyor..!

Seslendirme olarak da dinamik müzikler herhalde en başarılı ve en önce bahsedilmesi gerekenler. Moda olduğu üzere başınız belaya girdğinde hemen saz heyeti konçertoya başlıyor. Silah seslendirmeleri, 4 yönden gelen efektler oldukça başarılı ve temizler. Konuşmalar iyi, aksan farkları hisedilebilir ve mantıklı olmuşlar. Bunun için de tebrik ediyorum yapımcıları.

1Ghz bir sistem ve 128Mb Ram olan bir makineye 32Mb'lık bir ekran kartı takarsak ne olur? Bu oyun tıkır tıkır çalışır tabi ki. Eğer sizde de bu ve dengi bir bilgisayar varsa, tadını çıkara çıkara bu oyunu oynayabilirsiniz. O kadar detay grafiğe karşın bu kadar yumuşak olması, iyi bir işçiliğin ürünü olduğu anlamına geliyor.

Son sözler şunlar. Bu oyun kesinlikle alınmalıdır! 3rd person oyunları ve kadın kahramanları seven herkes alsın. Bakın dikkat edin, sadece kadınları seven demedim, 3rd person kadınları seven dedim. Aha gene olmadı, neyse :)