Ne zamandır şöyle eğlenceli konusu olan fantastik bir aksiyon oynu oynamamıştım. En son PSX'de birşeyler oynamıştım ama o da sonuna kadar RPG öğeleri ile doluydu. Adını bile hatırlamıyorum, ama kardeşim "domuzlu oyun" diyordu :) Kaan, aslında adı gibi bize çok tanıdık gelen bir oyun. Ta Amiga zamanlarından kalma aksiyon oyunları gibi, kılıç sallaya sallaya, köyleri dolaşıp prensesler kurtardığımız bir oyun.

Oyunun başında, ufak birkaç dövüşün ardından, prensesi kurtarıyoruz. Tam "biraz erken oldu" diye düşünürken, asıl olayın prensesin ülkesine saldıran kötü adamlar ve yaratıklar olduğunu öğreniyoruz. Bunun ardından, uzun bir yolculuk başlıyor. O diyar senin, bu diyar benim dolaşıp duruyoruz. Biz bir barbar olduğumuzdan, hem mekanlar hem de biz ortama ayak uydurmuşuz.

Aslında oyun eğlenceli, ama oynanmasını neredeyse imkansız yapan çok ölümcül hataları var. Ben de zaten oynayamadım, daha doğrusu dayanamadım. Bu hatalardan daha sonra bahsedelim ve şimdi oyunu normalmiş gibi incelemeye devam edelim. Oyunun kontrolleri oldukça basit. Güçlü ve zayıf vuruşlar, zıplama, korunma, hızlı koşma gibi hareketleriniz var. Birkaç tane silah çeşidiniz de var ki bunları da kafanıza göre değiştirebiliyorsunuz. Oynanış da oldukça kolay. Size saldıran düşmanlar asla ama asla herhangi bir zekaya sahip değiller. Sadece biryerden ışınlanıp üzerinize saldırıyorlar. 3-4 vuruşta da ölüyorlar. Bir tane boss yendim, o da ilk boss olduğundan mıdır nedir, 7-8 vuruşta ölüverdi. Anlamadım nedendir.

Oyun, oldukça basit bir oyun. Tek CD olarak geliyor ve 500Mb kadar bir yer kaplıyor. Öyle üzerinde süper çalışılmış, emek harcanmış bir oyun değil. Grafikler çok sönük, aynen konsol oyunlarındaki gibi poligon sayısı çok düşük karakterlerden oluşmuş. Mekan grafikleri iyi gibi ama fazla detaysız ve sönük durmakta. Aslında bu söylediklerim oyuna ayrı bir hava katmış, yani tam bir konsol veya Amiga oyunu havası katmış denebilir. Eğer oyun düzgün çalışsaydı, bir gecede sonuna kadar oynamayı planlamıştım, olmadı, kısmet değilmiş :)

Seslendirme olarak oyunda hiçbirşey yok. Karakterler seslendirilmemiş. Araya giren oyun motorundan oluşmuş görüntülerde de ne olursa olsun sadece müzik çalmakta. Kılıç sesleri veya karakterlerin sesleri yok. Müzik de her zaman aynı ve temposunu hiç değiştirmiyor. Bir süre sonra da baygınlık geçirtiyor insana. Oyun ses yönünden oldukça zayıf, hatta ölü gibi birşey.

Oyunun en ölümcül hatasına geldi sıra. Bir oyunda, yapay zeka olmayabilir veya bildiğimiz ufak tefek hatalar olabilir. Bu oyundaki hata asla affedilmez bir hata. Oyun dev sistemlerde bile yavaş çalışmakta. Her zaman değil ama meşale veya benzeri ışık kaynaklarını gösterdiği zaman müthiş yavaşlamakta. Öyle ki, 4 saniyede bir kare gösteriyormuş gibi falan yavaşlamakta. İşin kötüsü bir yavaşlamaya başladı mı oradan kurtulmak için dakikalarca uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da oyunun oynanmasının imkansız olduğunu gösteriyor. Ben ilk bölümü oynayıp kapatmak zorunda kaldım. Çünkü 1 bölüm oynamak bile saatler sürebiliyor. Oyunun böyle yavaşlamasını sağlayan nedir bilmiyorum, sanırım mühendislik hatası var. Bu kadar düşük bütçeli ve basit bir oyuna patch de çıkmaz gibime geliyor. Bakalım, ilerleyen günlerde birşeyler olur.

Aslına bakarsanız başka sistemlerde deneme yapmadım. Hani bendeki sürücülerden falan kaynaklanan bir sorun olabilir, başkalarında böyle bir yavaşlama olmazsa, yorumlarda belirtebilirler. Boş yere günahını almayalım yapımcıların.

Basit ama eğlenceli bir oyundu Kaan ama böyle hataları olduğu sürece, almaya ve yüklemeye değmez. Oynayamadıktan sonra bir oyunu almak ne derece mantıklıdır zaten? Bir patch çıkmadan ve yavaşlama sorununun giderildiğine emin olmadan bu oyundan uzak durun. Aksi halde, aslında eğlenceli bir oyun var karşınızda..