Psikopatça oyunların insanların ve gelişim dönemlerinde olan çocuklara olan negatif psikolojik etkisi tartışıla dursun, hergün bu tür oyunların yeni ve daha çok şiddet içeren versiyonları ortaya çıkıyor. Gelişen teknoloji ile oyun yapımcıları günden güne daha gerçekçi oyunlar yaparlarken bu tür oyunlarda söz konusu teknoloji akımlarından olabildiğince yararlanıyorlar. Bu tür örnekler Quake 3 ve hemen ardından adamları 21 farklı yerinden yaralayabildiğiniz Soldier of Fortune ile devam etti. Yakında Ge-Force 2'yi bile ikiye katlayıp tozu dumana katacak olan Ge-Force Ultra da çıkıyormuş. Bu da demek oluyor ki yakında ekrandaki adamlara iğne batırdığımızda kan çıkacak.

Herneyse, her ne kadar bu oyunlarda ESRB'nin Mature(şiddet) logosun verilmesi ve 17 yaşından küçüklere satılması uygun bulunmasa da (peki sen niye inceliyorsun bu oyunu yaşın tutmuyor ki!). Türkiye gibi kopya oyunların kontrolsüz kapışıldığı yerlerde pek işe yaramıyor. Ayrıca bu tür oyunların toplumun bazı kısımları tarafından stres atıcı ve dinlendirici olduğu düşünülmesi de yapılmalarındaki en büyük etkenlerden biri.

Kiss: Psycho Circus ilk bakışta gerçeklerle alakası olmayan, zaten konusu kabuslar olan bir First Person Shooting oyunu. Adına bakılınca Kiss ismi oyuna biraz ilginç bir şekilde tutturulmuş. Sakın oyunda önünüze gelen zombi, izbandut, kabuklu böcekler, ateş kusan minik ejderhaları öpeceğiniz aklınıza gelmesin aksine onları elinizdeki alet edevatla bir güzel kıyma, antrikot, kaburga ve butlarına ayırmanız gerekiyor. Tabi bu o iğrenç denilebilecek yaratıkları yiyeceğiniz anlamına da gelmiyor, eğer hayatta kalıp dünya gözüyle oyunun sonunu görmek istiyorsanız... (siz en iyisi ilk denemede onları öpmeye çalışın ama pek işe yarayacağını zannetmiyorum)

Oyun sorunsuz bir kurulum ardından oyunun ana menüsünden play komutunu verdiğinizde oyun bir defaya mahsus olmak üzere sisteminizi kontrol ediyor. Grafik kartınızı tanıdıktan sonra çözünürlük ayarını da istediğiniz şekilde ayarladıktan sonra oyuna giriyoruz. Karşımıza hikayeyi anlatan çok kaliteli gibi görünse de orijinal olmayan bir slideshow geliyor. Pek doyurucu olmayan bu slideshow'a aslında demo demek doğru mu bilmiyorum (Biz oyunun başında demo olmadığını kabul ediyoruz). Menüler dizayn olarak oyundaki genel psikolojiyi yansıtıyor. Karanlık ve belirsiz. Oyunun ayarlarını yapacağınız Setup bölümü, oyuna girmek için game bölümü, ve çıkmak için quit gibi seçenekler mevcut. Menü sistemi testimizden tam not alamadı çünkü, menülerdeki seçeneklerden bazıları 800x600x32 gibi yüksek sayılabilecek bir çözünürlükte bile dalga dalga silinik görünüyor. Belki de oyunu yüklemeden her ne kadar orijinal Cd'nin içerisinde bulunmasada Direct Play, Intel Indeo5 ve DirectX media 6'nın multimedia extensions sürücülerini yüklemek bu soruna çözüm getirebilir (Biz denedik olmadı).

Oyunda girerken en önce zorluk derecesini(başka bir değişle ne kadar cesur olduğunuzu seçtikten sonra adamınızı seçiyorsunuz. Bu iki opsiyon her ne kadar ayrı ayrı konulsa da her zorluk derecesini bir adamı var ve sadece o adamla o zorlukta oynayabiliyorsunuz. Neyse bu arada size zorluk derecelerini kısaca tanıtalım.

* Lullababy (en basit başlangıç)
* Day Dream (basit başlangıç)
* Sleepless (normal başlangıç)
* Cold Sweat (zor başlangıç)
* Nightmare (kabus)