Futbol oyunlarında "gerçekçilik"; Herkesin istediği şey bu... Peki nedir gerçekçilik? Ne ister oyun severler? Futbol oyunlarında 2 çeşit gerçekçilik vardır; birincisi grafik yönünden (bakınız Fifa), diğeri AI (yapay zeka) bakımından top kontrolleri, şutlar vs. (bakınız Wining Eleven serisi).

Oyuncu gerçekçilik istediği için oyun yapanlar da bunu ön plana almaya çalışıyorlar. Ama Hem grafik hem de AI konusunda aynı anda çoşamıyolar hiçbir zaman. Örneğin, Fifa grafik olayını abartıp yapay zeka konusunda zayıf kalıyor. Winning Eleven ise grafiğe fazla girmeyip yapay zeka konusunda ileri gidiyor ve kendine ait muhteşem bir tarz oluşturuyor. Bütün bunların yanında bir de eğlencelik oyunlar var ki ne grafik ne de gerçekçilikte coşarlar, o kadar abartmadan eğlencelik oyunlar yaparlar, Sensible Soccer gibi.

Gelelim oyunumuza... Amiga'da Kick Off oynayanlar bilirler, Kick Off'ta top kontrolü oldukça zordur. Şimdi bu bilgilerden sonra oyunu anlatmaya başlıyalım. Oyunda menüler ve grafiklerle uğraşılırken oynanabilirlik fazla yenilik getirilmeden aynen geri getirilmiş. Fakat Amiga dönemlerinde oyunu Joystick ile oynadığımızdan top kontrolü klavyeye göre çok daha kolay oluyordu, daha rahat dönüşler yapabiliyorduk. Fakat oyunu klavyeyle oynamak değil çok daha zor. Oyundaki zorluk derecesi top kontrolü ve kalecilerin yeteneklerinden oluşmakta. Oyunda iyi oynamanız tamamen top kontrolüne bağlı, top kontrolü seçeneğini "beginner" bile yaptığınızda "ball control" yeteneği iyi olmayan oyuncularla dönemiyorsunuz vs. Bence bu çok kötü olmuş ve oyunu öldürüyor, yani amatör ligte oynayan, halı sahada top oynayan ve hatta sokakta gezen biri bile topla birlikte sağa sola rahatlıkla dönebilir. Fakat burada bu iş çok zor. Hele birde klavye ile oynuyorsanız ki tavsiye etmiyorum, beginner skill seviyesinde bile top kontrolünde çok zorlanacaksınız.

Oyunda pas sistemi ölü! Frikik ve kornerlerde herhangi bir ayarlama çubuğu yok. Basılı tutarsanız daha hızlı vuruyor ve yön bildiriyosunuz, sadece bu kadar. Çalım diye bir şey söz konusu değil. Sadece kaleci ile karşı karşıya kaldığınızda lazım oluyor ki o da klavyeyle bayağı zor. Çünkü zaten topu defanstan aldığınız zaman bir kaç ufak dönüşü becerebilirseniz kaleciyle karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Oyunda orta, şut, pas, depar tuşları yok sadece CTRL tuşu ile oynuyorsunuz. Onu da hem orta, hem pas, hem de şut olarak kullanmak zorundasınız.

Bunları okuduktan sonra oyunun oynanabilirliğinin berbat olduğunu anlamışsınızdır, fakat oyun yapay zeka ve grafiği fazla abartmadan çok da gerçekçi olmayarak bir biçimde yapılmış olduğundan Fifa'dan vs. den sıkılan ve eğlenmek amacıyla farklı bir biçimde futbol oynamak isteyen arkadaşların hoşuna gidebilecek bir oyun. Hemen geçelim grafiklere...

Oyunun grafikleri oyunu berbat edecek kadar kötü değil. O kadar iyi olmadığı için fazla detaya inilmemiş ve üstten kamera görüntüsü kullanılmış. Çeşitli kamera çeşitleri bulunmamakta ama oyunun oynanma tarzıyla iyi uyum sağlıyan bir kamera açısı mevcut. Gol sevinçleri, kart göstermeler, uyarmalar, ciddi sakatlıklarda gelen ambulans vs. iyi düşünülmüş. Zaten görüntülerde detaya inilmediği için grafikler açısından fazla bişey söyleyemeyiz ama üstten görüntü ile ne vasata düşen ne detaya kaçan grafikler son derece güzel düşünülmüş ve iyi uygulanmış.

Oyunun Menü müzikleri ise gerçekten harika. Options bölümünden tek bir şarkıyı ayarlayabileceğiniz gibi random (rastgele) olarak müziklerin çalmasını da ayarlayabilirsiniz. Ses efektlerine gelirsek, oyunda maçı anlatan bir spikerimiz mevcut değil. Zaten oyun isim hakları almaya ve bunun için para ödemeye kalkmadığı için isimler de "uydurma" biçimde oyunda bulunuyor. Maç içinde ses efektleri idare eder, taraftar tezahuratları, away team gol atınca yuhalamalar, home team gol atınca "oleey" türünde bağırmalar hoş olmuş. Ses yönünden oyun spiker olmaması haricinde mükemmel.

Oyunu 4 ana başlık altında size tanıttıktan sonra Menü açıklamaları ile yazımı bitireceğim.

Menüler:
Oyuna girdiğimiz anda reklamlardan sonra dil seçenekleri çıkıyor karşımıza, hemen İngilizceyi seçiyoruz:

Görüntülerde de gördüğünüz üzere ana menüde birçok alt menü bulunmakta. Şimdi sizlere bunların önemli olanlarını kısaca listeleyeyim:

Golden Goals: Save edilmiş favori gollerinizi seyredebileceğiniz yer.
Challange: Bu garip bir mod, takımınızı seçtikten sonra sırayla çeşitli takımlarla maç yapıyorsunuz.
Leagues: Buradan çeşitli ligler oluşturabilirsiniz.
Cups: Çeşitli kupalar...
World Cup: Dünya Kupası.
Qualifiers: Dünya kupası elemeleri
Options: Bildiğimiz ayarlar kısmı. Options'a girince 2 çeşit menüyle karşılaşıyoruz bunlar "rules options" ve "graphic options". Rules Options'ta saha durumunu, hakem, top stili, top kontrol zorluğu, kalecinin yeteneği, gece veya gündüz maçı, rüzgar, müzik ve ses ayarları yapabilirsiniz. Graphic Options'ta ise çözünürlük, texture level gibi grafik ayarlarını değiştirebilirsiniz.
Practice: Antreman.
Exhibition: Hazırlık maçı
Team Editör: Kendi rüya takımınızı yaratmak için.

Efendim menüler de kısaca bu kadar bir yazımın daha sonuna geldim. Herkese iyi oyunlar...


Kick Off 2'yi hatırlayalım
Kick Off 2, 1990'da Anco Software tarafından Amiga için geliştirilmiş ve "hit" bir oyun olmuştu. Yapımcıları orjinal Kick Off'u yapan Dino Dini (oyun) ve Steve Screech (grafikler) idi. Kazandığı popülarite sadece Amiga'yla kısıtlı kalmamış, ATARI ST, Commodore 64 ve Amstrad 6128 platformlarında da yayınlanmıştı.