İnsan artık yarış oyunlarında da çeşit arar oldu. Sadece arana yarışı veya motorsiklet yarışı yetmiyor. Bunu duyan oyun yapımcıları oyunlarına ağır vasıtalar da kattılar ama bu da yetmedi. GTA ve Midtown Madness, ağır vasıtaların kullanılmasına izin verdi, ama bize saf kamyon yarışı gerekiyordu, aşağısı kurtarmıyordu. Beklediğimiz oldu, buyrun size King of the Road. Yolların kralı :)

Gönül isterdi ki bu oyun Türk yapımı diyebileyim ama değil ne yazık ki. Oysa Türk yapımı olabilirdi. Bu oyun için ülkemizde oldukça fazla malzeme var. Bir kere dünyadan ayrı bir kamyon ve kamyoncu kültürümüz var, bu bile 6-7 oyunluk bir seri demektir. Ama bu oyun Jowood Productions'dan geliyor. Gelmekle iyi mi yapıyor kötü mi yapıyor yazının ilerleyen kısımlarında göreceksiniz ama, ben size şimdiden bir ipucu vereyim, bu oyunu benim pek gözüm tutmadı.

Oyun bir kere kamyon yarışı değil. Yani saf arcade havasında bir yarış değil. Oyunun içinde yarış mantığı var ama bu sizin sandığınız gibi değil. Oyunda resmen kamyonculuk yapıyorsunuz. Sizin kamyonunuza mal yüklüyorlar, ardından onu istenilen yere götürüyorsunuz. Bu kadar. Oyunun başka bir aksiyonu yok. Tabi devamlı mal taşımak da bir süre sonra sıkacaktır. Ama oyunda bu sıkıcılığı yenebilmek için hiçbir aksiyon yok. Sadece yolda gidiyorsunuz, taşımanızı istedikleri şeyi gerekli yere götürüyorsunuz. Bunun sayesinde para kazanıyorsunuz, ardından upgrade olayına girişiyorsunuz. Taşıma işlemi sırasında, rakipleriniz de aynı işi yaptıklarından, işte bu esnada yarış olayına biraz giriyorsunuz ama aslında fazla da alakası yok.

Oyunda yollarda pek birşey göremiyorsunuz. Sadece düz yol, başka birşey yok. Bazı minik arabalar, başka kamyonlar ve seyrekçe yerleştirilmiş hız levhaları var. Başka hiç birşey olmadığından, oyun aşırı derecede sıkıcı oluyor. Dümdüz yolda gidip gelmekten başka yapacak birşeyiniz olmuyor. Arada hız sınırını aştığınızda peşinize polis takılıyor, sizi durduruyor. Ceza yazıyor falan. Kaçarsanız da tekerleğinize kurşunu sıkıyor. Bu sefer de tamir masrafları çıkıyor falan. Bunlarla uğraşarak para kazanmaya çalışıyorsunuz.

Ben oyunu oynamaya çalıştığımda fazla dayanamadım ama inceleme yapacağımdan şöyle 3-4 saat başında durdum. Oyun gerçekten çok lineer ve sönük. En azından yola ilerlerken çevreye şöyle eğlenceli olaylar koysalardı iyi olurdu ama hiç değişmeyen grafiklerle onca yolu gidiyorsunuz ve içiniz dışına çıkıyor. Gerçek kamyonculuk bundan çok çok zevkli olmalı. En azından bir gördükleri şeyi bir daha görmeyecekler. Ama biz bu oyunda, aynı pikselleri görmek zorunda kalıyoruz.

Oyunun motoru kötü denebilecek kadar kötü :) Kamyonlar ağır vasıtalardır, kullanması zordur, öyle balon gibi hareket edemezler değil mi? Peki bunu neden oyunun yapımcıları bilmiyor? Bir yere çarptığınız zaman kamyonunuz sizi güldürecek kadar komik tepkiler verebiliyor. Başka araçlarla çarpışmalar genelde yanlış hesaplanıyor. İç içe geçmeler oluyor, kilitlenmeler oluyor. Anlayacağınız oyunun motoru sınıfta kalıyor. Zaten dokular oldukça detaysız ve donuk, patlama efektleri falan da çok kare kare gözüküyor göze. Yoldaki herşey de kendini tekrar ettiğinden, oyun grafik olarak pek birşey veremiyor bizlere.

Ses efektlerinin de sağolsun grafiklerden aşağı kalır yanı yok. Müzikler ve seslendirmeler oldukça kalitesiz. Zaten ses denebilecek pek birşey yok oyunda. En azından yanımıza sohbet edecek bir adam verebilirlerdi :) Bize yapacak, sadece dümdüz yolda tıngır mıngır ilerlemek düşüyor.

Oyun P2-500 128Mb RAM ve 16Mb Ekran kartı istiyor. Bu sistemi de hiç zorlamadan çalışıyor. Zaten yüksek sistem falan isteseydi, herhalde tırları kaldırmıyor sistem falan derdik, sesimizi çıkartmazdık. Aklıma gelmişken, oyunda türlü türlü buglar mevcut. Kırsal kesim olduğundan olsa gerek :) Ben devamlı kilitlenmeler yaşadım ama inşallah siz yaşamazsınız. Çünkü oyunu almayacaksınız biliyorum :) Ben tavsiye etmedim ki, neden alacaksınız.

Tavsiye dedim de, ben bu oyunu tavsiye ederek siz oyun severlere kötülük yapamam. Özgün bir konusu olabilir, hatta bazılarının hoşuna da gidebilir ama bir süre sonra kamyoncuların harbi kralını bile sıkacaktır. Çünkü adam zaten gerçek hayatta 24 saat direksiyon sallıyor, oyunda sallasa ne olacak :) Çok merak ediyorsanız gidin alın, ama merak etmemenizi tavsiye ediyorum. İşte böyle...