Bioshock neden şok etkisi yaratmış, neden beğenilmişti bu kadar? Şöyle bir hafızamızı yoklayınca hatırlıyoruz ki büyük bir sürpriz olmasıydı bunun en büyük nedeni. Birçok güzel FPS'nin çıkacağı bir dönemde aralarından fırlayıp �İşte ben!� diye haykırıyordu adeta. Genellikle sürpriz olarak piyasaya çıkmış başarılı bir oyun, beklentileri karşılayarak çıkan ismi bilinir kaliteli bir oyundan daha fazla zevk verir insana. "Genellikle" diyorum çünkü Diablo II gibi oyunlar, beklentileri tamamen karşılamamalarına rağmen deli gibi oynatmışlardır kendilerini. İşte sıra tabanlı strateji ve RPG sevenleri bekleyen bir sürpriz ile karşılaştı bu sene oyun dünyası: King's Bounty: The Legend.

Kimler okumalı, kimler oynamalı?

RPG seviyorsanız seveceğiniz, strateji seviyorsanız çok seveceğiniz, sıra tabanlı stratejilerden ve özellikle Heroes of Might & Magic serilerinden hoşlanıyorsanız mutlaka bitirene kadar oynayacağınız, hem RPG hem sıra tabanlı strateji seviyorsanız oyundaki her bölüğü yok etmeyi, tüm yan görevleri yapmayı, oyundaki her ayrıntıyı çözmeyi bitirmeden bırakamayacağınız bir oyundan bahsediyorum. Bu türlerden hiçbirisiyle ilgilenmiyorsanız; denemeyi bile düşünmüyorsanız sizler açısından yabancı terimler barındıran, sıkıcı bir yazı olabilir. (Uyarmadı demeyin.)

Başlıyoruz, ata binmeyen ünite kalmasın!

Karakter yaratarak oyuna başlıyoruz. Karakter yaratma ekranının resimleri mevcut. Warrior, Paladin ve Mage olmak üzere 3 karakter sınıfı var. İsmimizi yazıyor, oyunun zorluğunu seçiyor, karakter sınıfımıza karar veriyor, oyunda işlevi olmasa da kendimize özel bir sembol seçimi yapıp oyuna başlıyoruz. Karakterlerin farklarına yazının devamında değineceğim.

Öncelikle seviye (level) atlama olayı bu oyunda farklı. Seviye atladığınız zaman size Rune taşları ve Leadership gibi bonuslar veriliyor ve ek olarak seçeceğiniz bonus tercihinize bırakılıyor. Rune taşları bu oyunda ne işe yarıyor, sonraki satırlarda açıklamasını bulabilirsiniz. Bu bonus seçeneği her seviyede değişiyor. Örneğin, "+7 Mana / +1 Intellect" gibi iki seçenek veriliyor ve siz hangisini seçerseniz onu veriyor size. Bazen büyük tereddütler yaşayabiliyorsunuz. Verdiğim örnekte bir Mage büyük tereddüt yaşayabilirdi mesela.Not: Leadership, Mana, seviye, deneyim gibi kavramlara yabancı olan arkadaşlar için resimler üzerinde yüzeysel bir anlatım yaptım, türe yabancıysanız büyük yardımı dokunacaktır.(Lütfen bkz. Sayfa 4)

Bu oyunda "Rage" ve "Chest of Rage" isimli kavramlar bizlere yabancı. Rage dediğimiz şey, savaşçının Mana'sı gibi bir şey. Savaş modunda aldığınız ve verdiğiniz hasar başına belli bir miktar Rage kazanıyorsunuz. Rage, bizim büyü kitabının savaşçılar için versiyonu olan Chest of Rage içindeki güçleri kullanmamıza yarıyor. Bu Chest of Rage, 4 ruh saklıyor içerisinde ve hepsinin farklı güçleri, bu güçlerin de belli Rage değerleri var. Bir güç kullandığınız zaman gücün gerektirdiği dinlenme miktarı kadar gücünü kullandığınız ruh dinleniyor, birkaç round kullanamıyorsunuz o ruhu yeniden. Bu ruhların ve güçlerin çeşitlerine resimlerden ulaşabilirsiniz. Karakter sınıflarının farklarından birisi bu Rage olayı. Savaşçı Rage miktarını çok çabuk doldururken Paladin biraz daha zorlanıyor, Mage ise Chest of Rage'i diğer iki karakter sınıfına göre çok daha az kullanabiliyor.

Büyü kitabının görüntüsünü ve büyüler hakkındaki bilgileri yine resimler üzerinde bulabilirsiniz ancak büyü kitabıyla ilgili olarak bize yabancı bir kavram var: Magic Crystals. Büyüleri büyü kağıtlarından (Magic Scrolls) öğreniyoruz ve öğrenmek için bizden belli bir miktar bahsettiğimiz kristallerden istiyor. Öğrenince işimiz bitmiyor, eğer az sonra bahsedeceğim yeteneklerimizden üst sınıf büyü yapabilme yeteneklerini açtırdıysak kitabımızdaki büyüleri bir üst seviyeye geçirebiliyoruz. Etkileri değişiyor, gelişiyor, hasar veren büyülerin hasar miktarları artıyor. Dolayısıyla bazı büyülerin Mana gereksinimleri de artış gösteriyor. Ona göre, geliştirmeden önce gereksinim duyacağı mana miktarına ve kapsayacağı yeni etkilere iyi bakın. Taşıyabileceğimiz büyü kağıdı miktarı sınırlı ve sınırı doldurduğumuz zaman yeni büyü kağıdı satın alamıyoruz, bunu da ek bilgi olarak belirtelim.