Sanırım artık 2 boyutlu dövüş oyunları öldü. Artık göremiyorum yeni çıkan 2 boyutlu oyun. İnternette şöyle bir dolaşırken, SNK yeni bir arşivlik oyun çıkarmış diye duydum. Gittim aldım. King of Fighters 2000/2001 serisinin tek bir oyunda toplanmış haliydi. Oldukça iyi diye düşündüm. Ki öyleydi de... KOF, oldukça iyi bir 2D dövüş oyunudur. 2000 ve 2001 versiyonları ise, aralarında fazla fark olmayan ama birbirinden eğlenceli oyunlardı. Sağolsun SNK Neogeo, 2D dövüş oyunlarının tarih olmaması için ellerinden geleni yapıyorlar.

KOF 2000'de tam 35 karakter var. Bunların çoğunu sizler de tanıyorsunuz. Bazı çizgi filmlerde de rol almışlardı. Hepsinin birbirinden değişik hareketleri, özel hareketleri var. Ayrıca her karakterin bir de yardımcısı bulunuyor bu oyunda. Oyun boyunca, çağırdığınız zaman size bir seferlik yardım eden bir Striker. Hoş bir özellik. Bunu her dövüşte 3 kere kullanabiliyorsunuz ama doğru kullanıldığı zaman, oldukça etkili olabiliyor.

Oyunda, tek kişilik oyun ikiye ayrılıyor. Arcade modu yani, hem tek adamlı hem de 3 adamlı oynanabiliyor. Tek kişi oynadığınız zaman normal ilerliyorsunuz, 3 kişilik team modunda ise, 3'erli takımlar birbirleriyle kapışıyorlar. Birisi safdışı kaldıktan sonra diğeri atlıyor hemen ortama. Ayrıca oyunda bir de memory modu var. Hoşunuza gidecektir çünkü daha önceki KOF oyunlarından görüntüler sunuluyor sizlere.

KOF 2001'de de aynı modlar bulunmakta. Ama bu oyunda 40 karakter var. Oyunlar arasındaki tek fark grafikler ve animasyonlar. 2000 versiyonunda grafikler biraz eski görünmekte. Ses efektleri de fazla önemsenecek şekilde değil. Ama 20001'de büyük bir devrim olmuş gibi, grafikler ve efektlerde büyük değişiklikler olmuş. Karakterler daha detaylı çizilmişler, daha yumuşak hareket ediyorlar. Etraf bile daha detaylı görünüyor. Ayrıca müzikler de oldukça iyi. PS2 kalitesine ayak uyduruyor diyebilirim.

Oyunlarda her bitirdiğiniz mod ile yeni birşeyler açıldığı için, ömrü oldukça uzun olacak. Ayrıca fazla sayıda dövüşçünün olması da, sizin hepsini tek tek oynama ve oyunu onlarla bitirme isteğinizi de kamçılıyor. O yüzden, bu 2'li oyun setinde çok fazla zaman geçireceksiniz.

Aslında oyun hafif zor gibi. Deneyimli kişiler için ortamala zorluk seviyesi bile oldukça zor. Ama eğlenceli olmasına bir engel olmuyor bu zorluk. Biz eskiden beri joystick'lerle ve onun yanındaki düğmelerle oynamaya alıştığımızdan bu oyunları, şimdi gamepad ile kontroller de daha bir zorlaşıyor sanki. Ben uzun zamandır joystick ile oyun oynamadım ama yine de bu tür dövüş oyunlarında arıyorum joystick'leri. Gerçi PS2 için böyle aksesuarlar satılıyor.

KOF 00/01, kesinlikle arşive katılması gereken bir yapım. 2 oyun bir oyun fiyatına ve ikisi de birbirinden kaliteli. KOF zaten bu arenada isim yapmış bir oyun. Arada canınız sıkıldığı zaman veya kardeşinizle kimin markete gideceğine karar vermek için her zaman oynanmaya hazır bir oyun :)