King of Fighters... Az veya çok herkes oynamıştır bu oyunu. Atari salonlarında başlayan birlikteliğimiz, günümüze kadar konsollar aracılığıyla gelmiştir. Karşımıza her çıkışında değerini bir kez daha anladığımız serinin son oyunu, King of Fighters 2006, sonunda oyuncularla buluştu.

King of Fighters'ın en az bir Tekken, Street Fighter veya Mortal Kombat kadar derin bir geçmişe ve bu derin geçmişle beraber bir çok fanatiğe sahiptir. Hatta çoğu kişiye göre King of Fighters'tan daha iyi dövüş oyunu yoktur... Serinin yeni oyunu The King of Fighters 2006'yı oynadıktan sonra ben de bu şekilde düşünmeye başladım.

Oyunumuzu büyük bir heyecanla konsolumuza yerleştirdikten sonra, nextgen grafikleri aratmayacak bir giriş videosu ile karşılaşıyoruz. Tahmin edebileceğiniz gibi introda oyundaki karakterlerin tabiri caizse tepinmesini izliyoruz. Zaten introlarda ki asıl amaç izleyeni gaza getirmektir, iyi bir intro izlendiği zaman oyuncuda "bir an önce oyun başlasa da, önümüze geleni dövüp eşeği sudan getirsek" şeklinde sabırsızlık hissi uyandırır. Need for Speed, Tekken ve şu anda incelediğimiz oyun, The King of Fighters 2006, bu konuda oldukça başarılı.

Introyu da geçtikten sonra nihayet oyunumuza başlayabildik. Oyun hakkında genel bir fikir sahibi olmak istiyorsanız, Versus modunda birkaç dövüş yapabilirsiniz. Ama ondan önce practice moduna uğramanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Tabi her seferinde dayak yemek istiyorsanız başka. Şaka bir yana oyun yeni başlayanlar için gerçekten çok zor. Rakiplerimiz neredeyse yarı yaşam barımızı götüren kombolar yapabiliyor, bu nedenle yarım saat kadar sabredip, practice modunda birkaç sağlam kombo öğrenseniz iyi olur. İsterseniz oyundaki seçeneklere yüzeysel olarak bakalım. Daha önce dövüş oyunu oynamış biri, doğal olarak oyun seçeneklerinin ne olduğunu kabaca biliyordur. O yüzden çok fazla ayrıntıya girip, sıkıcı olmaya gerek yok.

Story: Oyunumuzun ana kısmını bu seçenek oluşturuyor. Her karakterin ayrı ayrı hikayeleri var, buradaki amaç oyunu mevcut tüm karakterlerle bitirip herkesin hayat hikayesini öğrenmek. Aralarında acıklı olanlarda var, o yüzden "skip" yapıp geçmemek lazım bu kısımları. Genellikle 7 dövüşün ardından seçtiğiniz karakterin tüm hikayesini öğrenebiliyorsunuz, tabi son savaştığınız adam son derece güçlü oluyor. Boss dediğimiz bu tiplerle kapışırken, PS2 gamepadinizin sağlığı açısında fazla sinirlenmemekte fayda var. Sırf bu yüzden ayda bir gamepad değiştiren kişiler tanıyorum. Oyunda 40 kadar karakter olduğunu düşünürsek, Story bölümü sizi baya bir oyalayacaktır.

Versus: Her dövüş oyununda gördüğümüz bir seçenek. Bu seçenekte düşmanlarınızla teke tek kapışabileceğiniz gibi, kendi kurduğunuz ekiple düşman ekibi yok etmek için soğuk terler dökebilirsiniz. Versus modu, özellikle arkadaşlarınızla King of Fighter partisi düzenlediğinizde oldukça işe yarayabiliyor.

Challenge: İşte oyunun en önemli kısmı. En önemli diyorum çünkü KoF 2006'yı diğer dövüş oyunlarından ayıran hemen hemen tüm özellikler bu seçenek altında bulunuyor. Bu seçenek 4 farklı oyun modundan oluşuyor, hepsine tek tek göz atmakta fayda var.


Time Attack: Time Attack'ın Versus modundan hiçbir farkı yok. Tek fark zamana karşı yarışıyor olmanız. Amacınız, 7 düşman karakteri en kısa sürede yenerek her seferinde yeni rekorlar kırmak.

Quest Survival: Çok eğlenceli ve uzun bir mod. Tam 200 tane rakibimiz var. Hemen gözünüz korkmasın, hepsi aynı anda üzerimize çullanmıyorlar. Sırayla 200 rakibi de yenebilirsek büyük ödül bizi bekliyor. Açıkçası büyük ödülün ne olduğunu bende bilmiyorum, henüz 200 rakibi devirebilecek kadar tecrübe sahibi değilim oyunda. Ancak bazı kurallar var. 200 rakibi de 5 dakika içinde yenmek zorundasınız, her dövüşten sonra belirli puanlar kazanıyorsunuz. Bu puanlarla yaşam barınızı (Her dövüşten sonra yaşam barınızın tamamen dolduğunu düşünmüyordunuz herhalde) doldurabileceğiniz gibi, sahip olduğunuz zamanı da uzatabilirsiniz. Eğer 200 rakibi devirmeden süreniz biterse maalesef "game over" oluyor.