Uzun süre önce yapımcısıyla röportaj yaptığımız oyun sonunda piyasalarda. İncelemeye başlamadan önce belirtmek istediğim bir şey var. Biz oyun eleştirmenleri genelde oyunlara karşı oldukça acımasız oluruz ve yarısında su olan bir bardağın yarısının boş olduğunu dile getiririz. Bu yazıda bardağın "boş" olan kısmından değil "dolu" olan kısmından bahsedeceğiz. Ancak fazla da umutlanmayın bardağın yarısı değil 5 te 2'si dolu. Bunu da belirttiğimize göre artık rahatça incelemeye geçebiliriz.

Gelelim LH'ye yani Lanetin Hikayesine. Oyunumuz DVD kutusu içinde geliyor. Ancak küçük bir talihsizlik sonucu elimdeki kutuda küçük bir hasar vardı. Belki sadece benim elimdeki kopyada bulunan bir hatadır ancak can sıkıcı bir durum.

Bu noktada incelemeye bir sonraki paragrafta geçeceğimizi belirtmek zorundayım çünkü oyunun piyasaya çıkış hikayesinden kısaca bahsedeğeceğim. Uzun bir belirsizlik süreci (ki önceleri oyunun bir gazete ile verilmesi dahi düşünülmüştü) Dinç Interaktif'in "işe el atmasıyla" sona erdi ve Türkiye'ye yurtdışında "value" olarak bilinen oyunları getiren Alsan Elektronik'te oyunun dağıtımını üstlenerek oyunun şimdiki hale gelmesine epeyce katkıda bulunmuş oldu.

Neyse fazla uzatmadan oyuna dönelim. Oyunumuzun konusu şöyle:

Aslı Şen, başarılı bir gazeteci. Her zamanki gibi yine gazete binasına geldi, yeni haberler yapmak için. Ofisinden içeri girer girmez hemen okuyucu mektuplarına bakmaya başladı. Bir mektup onun bir hayli şaşırmasına neden olmuştu, Mektupta gizli bir projeden bahsediliyordu. Mektuba göre özel bir serum geliştiriliyordu ve bu serum sayesinde ölü hücreler diriltilecekti. Bu deneylerin yapıldığı yer hükümet tarafından gizlenen gizli bir kamptı ve biyolojik silahlar üretilmek isteniyordu. İşin korkuncu ise bu deneyler canlı ya da cansız insanlar üzerinde deneniyordu. Gizlice yapılan deneyler sonucu yeni bir savaşçı yaratık ırkı geliştirilmişti ve bu ilk yaratık son derece acımasız bir varlıktı. Bu varlık kıyamet yaratığıydı ve ortalıkta terör estirmek için yaratılmıştı, yani biyolojik terör. Bu olay Aslı'nın dikkatini çekmişti ve hemen ertesi gün yola çıkmak üzere hazırlanmaya başladı.

Oyuna oldukça fantastik bir şekilde başlıyoruz. Basit bir gazeteci olan Aslı şans eseri birkaç milyon dolarlık bir Apache'yi düşürüyor. Daha sonra kimse ona bir şey yapmadan başka bir odada uyanıyor ve sizin de yardımınızla etrafı kolaçan etmeye başlıyor. Tabii bu sırada dikkatinizi çeken şey oyundaki her şeyin "Türkçe" olması bu da oyunun en büyük artısı. Ayrıca etraftaki şeylere ait kısa açıklamalara da yer verilmiş. Kısıtlı bile olsa oyunda çevreyle etkileşim artıyor böylece. Bu da bir artı olmuş. Oyundaki seslendirmeler profesyonel sanatçılar tarafından yapılmamış ve bazı cızırtılar duyulmakta. Ancak bunun gibi birtakım ayrıntılara fazla takılmazsanız oyun genel olarak fena değil ve oynanıp bitirilmeli Türk oyunseverlerce.