Law & Order 2, en sade şekliyle söylemek gerekirse, konusu hariç çok fazla bir dikkat çekiciliği olmayan bir oyun. Lafa başlar başlamaz böyle bir saptama yapınca, tabii insanın içinden bu incelemeyi okumak gelmez muhtemelen ama maalesef gerçek bu.

Oyun 2 CD'de geliyor. İlk oyundan farklı olan tek şey konusu ve mekanların daha fazla oluşu. Oyunu kurduktan sonra tam ekran ya da ortalanmış küçük ekranda oynama seçeneklerinden birini seçiyorsunuz. Ben ilk başta full screen'i seçmiştim. Ancak ilk oyunda gördüğüm farenin aşırı yavaş hareket etmesi problemi, maalesef ikincisinde de devam ettiğinden küçük ekran ve hızlı grafik moduyla devam ettim. Daha sonra full screen ve detaylı grafiğe döndüğümde bu sorunun ortadan kalktığını gördüm. Nedeni hakkında en ufak bir fikrim yok.

Başlamadan önce ana menüden her iki karakaterle ilgili (detective ve lawyer) tutorial bölümlerini izleyip, nasıl oynamanız, nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi edinebilirsiniz. Options menüsünden grafik, ses, efektler ve altyazı ayarlamalarını yapabilirsiniz. Grafik modunu hızlı olarak seçerseniz topladığınız kanıtlar inventory'nize eklendiği halde tekrar aynı mekana gittiğinizde görüntü olarak aldığınız yerde durmaya devam ediyor. Ayarlamalardan sonra tek yapmanız gereken "new game"i seçip başlamak. Yine ilk oyundaki gibi bir cinayet var ve onu çözüp suçluyu adalete teslim etmek de sizin göreviniz.

Oyunun bence güzel düşünülmüş yanlarından biri, iki bölümden oluşması ve her bölümde farklı bir karakteri canlandırıyor olmanız. İlk bölümde tanıkları dinleyip, kanıtları toplayacak, tutuklamaları yapıp bir sanık yakalayacak dedektif rolündesiniz. İkinci bölümde ise avukat rolünü oynuyorsunuz. (Niye attorney veya prosecutor değil de lawyer anlamadım ya neyse).

Oyun bir bug çuvalı olduğundan dakika başı kaydetmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Oynarken bilgisayarım o kadar çok çakıldı ve donup kaldı ki, reset tuşum kullanılmaktan aşındı resmen. Hikayeye başlamadan önce bir dedektif olarak size sunulan 4 yetenekten (skill) ikisini seçmeniz gerekiyor. Bu seçimi bir kez yaptıktan sonra oyun esnasında değiştirme şansınız yok. Ancak oyunun ikinci bölümü yani lawyer bölümüne başladığınızda yeniden bu 4 seçenekten ikisini seçebiliyorsunuz. Dolayısıyla ilk seçimlerinizden hoşlanmadıysanız, değiştirebilmek için bu son şansınız. Örneğin benim gibi "evidence collection" ve "team work" ü seçerseniz, diğer alternatifleri seçtiğinizde toplayabileceğinizden çok daha fazla eşya bulabilecek ve takım arkadaşlarınızdan daha fazla yardım alabileceksiniz.

Hikayemiz kısa bir intronun ardından cinayet mahallini araştırmaya girişmenizle başlıyor. Arabasında vurulmuş olarak bulunan Dr. Ramos'un ölümünün ardındaki sırları keşfetmek ve katili bulmak sizin göreviniz. Ekranınızın altında "space"e basarak ulaşabildiğiniz bir inventory menüsü ve tüm hareketlerinizin kaydedildiği bir "log book" var. Sol tarafta çeşitli mekanlara gitmek için kullandığınız haritanız, hemen yanında kanıtlar ve tüm diğer önemli ipuçlarına erişebildiğiniz çantanız var. Bunun yanında takım arkadaşlarınız ve olayla ilgili çeşitli kişilerin size ulaşmada kullandığı cep telefonunuzla, ana menüye dönmenizi sağlayan menü ikonunuz var.

Burada en önemli aracınız çantanız. Çünkü bu çantaya tıklayarak, topladığınız kanıtları sağ taraftaki tabları kullanarak laboratuar testine, detaylı araştırmaya gönderebiliyorsunuz. Yine sorguladığınız tanık ve olası şüphelilerle ilgili araştırma, takibe alma, psikoloğa yollama gibi araştırmanızda yardımcı olacak detaylı bilgilere buradan ulaşıyorsunuz. Yine bu ekranı kullanarak gerek gördüğünüzde ve yeterli desteğiniz olduğunda kişiler için arama veya tutuklama emri çıkarabiliyorsunuz. Sol taraftaki kanıt ve kişilerin resimlerinin listelendiği kısımda 84 adet slotunuz var. Eğer bu slotların hepsini kullanırsanız ve boş slota ihtiyacınız olursa tek yapmanız gereken, gereksiz olduğunu düşündüklerinizi çöp kutusuna atmak. Ancak bunu yaparken dikkatli olmak lazım, çünkü bir eşya ya da kişi bir kez silindikten sonra bir daha geri koyma şansınız yok.