Öyle ya da böyle araba yolculuklarından nefret ediyorum. Otobüs de olabilir. 2-3 saatten fazla olduğu zaman hemen midemden garip sesler gelmeye başlıyor ve kendimi dışarı atma ihtiyacı hissediyorum. Ya yolculuklar 24 saat sürse neler olurdu? Bunu hiç düşünmek bile istemiyorum. Ben 2 saatte ölmek ile yaşamak arasında gidip gelirken, 24 saat süren bir yolculukta son 20 saati ceset olarak gerçirirdim.

Herkes Le Mans olayını az çok bilir. Garip garip pistlerde dönüp duran arabalar vardır. Uzun süre döner dururlar ve onların mideleri hiç bulanmaz. Demek ki ben Le Mans pilotu olsam, ilk turda elenirdim. 24 saat süren bu turlar, inanın oldukça sıkıcıdır. Gerçek hayatta bu kadar sıkıcı olan bir olayın oyununun yapılması tahmin edebileceğiniz gibi sıkıcı çarpı sıkıcıdır. Hele bir de berbat bir oyun olursa, ses ve grafik olarak ve geri kalan diğer özellikler olarak sıfırın altındaysa, sıkıcının en önde gidenidir.

Oyunumuz lisanslı bir oyun. Ama bunu pek kullanabildiğini söyleyemeyeceğim. 70 civarı araba var oyunda ve gerçek hayattaki tüm pistler de var (12 tane olması lazım). Ama herbiri sanki birbirleriyle aynı. Oyunda bir tane pist olsaymış, farklı bölüm diye çaktırmadan bize oynatılsaymış, anlamadan oynardık. Nasıl olacaksa artık :) Ne yalan söyliyeyim, oyun gerçekten çok kötü olmuş ve oldukça sıkıcı. Aslında oyun hakkında yazacak hiçbirşey yok. Bildiğiniz yarış oyunu özelliklerine sahip ama sadece sahip. Bunları geliştirerek oyunculara hiçbirşey vermiyor.

Oyunun ana menüsü sade tasarlanmış. Belki de tasarlanmamış. Bunu tam bilemiyorum. Quick Race, Championship gibi modlar seçebiliyorsunuz. Bu zaten artık her yarış oyununda bulunmakta. Geriye kalan kısımlar ise işe yaramayan ve alışılmış özellikler. Menüden kurtulduğunuz zaman Le Mans seçeneği ile orijinal yarışlara geçebiliyorsunuz. Burada tüm kurallar, pistler ve arabalar gerçekleriyle aynı. Ama işin kötü yanı birbirleriyle de aynı. Bu nasıl oluyor demeyin. Oyunun yapımcıları aşırı derece tembel olursa, oluyor işte!

Oyun grafik olarak tam anlamıyla ilkokul öğrencisinin resim-iş dersinde yaptığı resimler gibi. Arabaların grafikleri berbat. Doğru dürüst detay yok. Köşeli ve neredeyse hiç poligon kullanılmadan yapılmış :) Adam gibi bir efekt yok. Düz yolda odun gibi gidiyorsunuz. Pist grafikleri ise, kör ve yaşlı bir kadının tabloları gibi. Köşeli grafikler ve detaysız resimler midemizi bulandırmaya yetiyor. Hele seyirciler çok komik. Hepsi hemen hemen aynılar. Sanırım yarış trübününe girerken herkese bedava şapka, tee-shirt falan dağıtılmış. Oyunda yarışlar uzun sürdüğünden, gece-gündüz olayı koymuşlar. Bu da renk değişiminden başka birşey değil ama yine de bunu düşünmeleri iyi olmuş. Şaşırmadan edemedim. Oyunda fazla uğraş gerektirmeyen işler eksiksiz yapılmışlar. HUD yeterli derecede olmuş. Hızımızı, kaçıncı olduğumuzu falan eksiksiz gösteriyor.

Oyunun sesleri için yazacak birşey bulamıyorum. Çünkü oyunda ses bulamıyorum. Oyunda sivrisinek vızıltılarından başka birşey yok. Sesler berbat, müzikler garip. Hatta sesler yok. Oyunu oynayacak baba yiğitler varsa, ses sistemlerini kapatırlarsa oyundan daha erken soğumayı engellemiş olabilirler. Oyunun seslerinden daha fazla bahsetmek istemiyorum çünkü sinirlerim bozuluyor yavaş yavaş.

Oyun bu kadar kötü olmasına rağmen, kendisini diğer yönlerden de kurtarmaya çalışmamış hiç. Ben çok kötü ses ve grafiklere sahip oyunlar biliyorum ama oynanabilirlik ve eğlence bakımından çok iyi yerlere gelebilmişti. Ama bu oyun aşırı derecede zor. Oyun yapımcılarının hepsi fizikten kalan kişiler. Arabayı yolda tutmak için tüm tekerlekleri yola çok güçlü bir yapıştırıcı ile yapıştırmak gerekli. Yoksa yolda gitmek imkansız. En güzeli durmak. Başka yolu yok. Zaten herhangi bir pistte bir tur bile atmadan sıkılıp kapatacaksınız. Bu nedenle arabayı yolda tutmak sizin için fazla bir dert olacak gibi görünmüyor. Ayrıca oyun sanki çok komplikeymiş gibi sistemleri de zorluyor. İçi böcek (bug) dolu olduğundan, sistem taşımıyor herhalde. Bakın oyunu oynadıktan sonra ne de kötü espriler yapıyorum. Oyun hayatımıza da etki ediyor arkadaşlar.

Oyun devamlı çöküyor. Kilitlenmelerin yanında, şanslıysanız windows'a geri dönmeler de yaşanabiliyor. Genelde ekranda karışıklık arttığında, sistem anında kilitleniveriyor. Ben fazla sistemde test edemedim (bilgisayar sahipleri oyunu yüklememe kızdılar, haklılar). Ama genelde kilitlendiğini biliyorum. Zaten oyun kilitlenmezse, siz kilitleneceğinizden ve kendinize reset atamayacağınızdan, bu oyundan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Son sözlerim bunlar sevgili okuyucular. Bu oyunun güzel olmasını çok isterdim. Ama değil. yarış oyunlarını severdim eskiden. Ama artık cici oyunlar fazla çıkmıyor piyasaya. Çıkanlar da kötü olduğundan, yavaş yavaş soğumaya başladım yarış oyunlarından. Artık gelecek olan yeni NFS ile ve Schumi abimin Kart oyunu ile kendimi avuturum. Bu arada çaktırmadan tavsiye yaptım. Değerlendirile. Görüşmek üzere...