Göründüğü üzere Lego Star Wars (LSW) daha çok küçük yaştaki ve ilk üçlemeden habersiz oyuncular için yapılmış olsa da, oyunun değişik yapısı oldukça geniş bir oyuncu kitlesini kendisine çekmesine yetiyor. LSW'nin oynanış sistemi benzerlerinden farklı; oyun bölümleri geçmekten çok, içinde barındırdığı gizleri açmaya yönelik yapılmış. Oyun içinde kırdığımız lego maketlerinden aldığımız parçalar sayesinde, bölümleri seçmek için kullandığımız bara yeni karakterler alabiliyor ve oyuna bıyıklar, komik ışın kılıçları gibi değişik eklentiler ekleyebiliyoruz. Daha önce oyunun bir bar üzerine kurulduğundan bahsetmiştim; bu bardaki odalar sayesinde episode'lara göre ayrılmış olarak bulunan odalardan bölümleri seçebiliyoruz. Bunun yanında bölümlerden topladığımız lego parçacıkları sayesinde gizli karakterleri açabiliyoruz. Bu karakterler barın içinde sessiz sedasız gezerlerken, bardan çıktıklarında Lego sokaklarında bulundukları taraflara göre kavgalara tutuşuyorlar.

Oyun küçük yaştaki oyuncuların ilgisini çekmek üzere yapıldığı için oynanış ve bulmacalar mümkün olduğunca basite indirgenmiş. Dövüşler zaman zaman zorlasa da, LSW'de ölüm diye bir kavram bulunmadığından, canlarımız tükendiğinde sadece topladığımız lego parçalarını kaybediyoruz. Bulmacalar da oldukça basit; genel olarak jedi legoların çevredeki parçaları kullanarak değişik maketler oluşturmasına dayanıyorlar. LSW nin oynanışı çok kolay, normal olarak saldırabiliyoruz, zıplayabiliyoruz ve belirli bölgelerde özel yeteneklerimizi kulanaibiliyoruz, hepsi bu. Ne red key'ler, ne karmaşık kombo hareketler, ne de bir başka şey; sadece saf aksiyon ve eğlence.

Oyunun sesleri ve grafikleri oldukça doyurucu olsa da, Traveler's Tales en çok oynanabilirliğe önem vermiş. Oyunda bölümler türdeşleri gibi atlaması zor basamaklar ve karışık bölümler yerine oyuncunun incelemesine ve keşfetmesine izin veren bir dizayna sahip. Bulunduğunuz episode'lara göre çevre detayları ve karakterler filmlere göre değişkenlik gösteriyor. Filmlerde olmayan bazı değişiklikler olsa da genel olarak ana hikayeye mümkün olduğunca sadık kalınmış. Ancak, bütün üçlemenin hikayesini oyundan takip etmek zor; oyunda daha çok aksiyon ağırlıklı önemli sahnelere yer verilmiş. Hikayeye göre pod race'lere katıldığımız veya uzayda dog-fight'lara girdiğimiz bölümler de mevcut.