Bok sevgili Lucas Amca'nın aklına mı geldi yoksa torunlarından biri mi önerdi bilinmez, 2005 senesinde ilk LEGO temalı Star Wars'u her platformda bizlere sunmuştu yaşlı kurt. Tabii ki isim sahibinin yanında bu işin altından başarı ile kalkan yapımcı Traveller's Tales�ı da unutmamak lazım. Alınan olumlu eleştirilerden olsa gerek, seriyi The Original Trilogy ile devam ettirme kararı almışlardı. Ama ne yazık ki hatalarla dolu bir yapımdan daha ileriye gidememişti. Aradan geçen zaman ile birlikte yaptıklarından ders alan T.Tales ekibi geçtiğimiz ay PS3, Xbox 360, Wii ve Nintendo DS için gözden geçirilmiş ve ilk iki oyunun birleşimini içeren yeni bir LEGO Star Wars ile kozlarını bir kez daha oynadılar. Biz de DS'imiz ile ufak ekranlarda ışın klıçları ile neler yapabileceğimizi yakından inceledik.

Güç seninle olsun, bana yaramıyor zaten

The Compete Sega, tüm Star Wars bölümlerinin (Lego Star Wars I, II) bir toplamı niteliğinde. The Phantom Menace'dan Return of the Jedi�a kadar tüm Episode�ları, her biri 4-6 ayrı ufak parçaya ayrılmış şekilde keşfediyoruz. Filmler boyunca karşılaştığımız önemli ve akılda kalıcı sahnelerden oluşan bu bölümlerde, seri süresince tanıma imkanı bulduğumuz tüm karakterler ile oynama şansına erişiyoruz. Episode I, II, II'de 51, IV, V ve VI'da 63 olmak üzere toplamda hayli tatmin edici bir kadroya sahip. Tüm bu isimleri hikaye takibi nedeniyle kontrol edemiyorsak da, her bölümün bitimi ile açılan 'Free Mode' sayesinde yeteneklerini sergileme imkanına erişiyoruz. Aslında bu Free Mode'un amacı sadece istediklerimizle oynama olanağı değil. Önceden bitirdiğimiz ama keşfedemediğimiz yanları olan bölümleri tekrardan denemek için oyuncuya verilen ikinci bir şans.



Her Episode'a ait parça bölümlerde toplamamız gereken sıradan ve özel LEGO parçaları mevcut. Sıradan parçaları yol üzerinden veya kırıp, parçaladığımız yerlerin bir 'hediyesi' olarak toplamak mümkün. Özel parçalar ise genelde gizli köşelere ya da odalara saklanmış olarak bulunuyor. Kapalı alanlarda bulunan bu parçaları almak için ise çoğu zaman özel karakterler gerekiyor. İşte Free Mode sayesinde, oynadığımız bir bölüme daha sonra gereken karakter ile geri dönerek, açamadığımız odanın icabına bakıyoruz. Tüm topladığımız bu LEGO parçaları sayesinde kantindeki mağazadan Star Wars evreninde isim yapmış karakterlerden özel silah eklentilerine, oyun hakkında ufak ip uçlarından mini oyunlara kadar birçok şey satın almak mümkün. İçindeki gizleri bulma hevesi ile kendini uzun süreler oynatan bir oyun The Complete Saga.