Evet beyler... Beyler dedim çünkü oyunumuz ve bu yazı beylere yönelik olacak. 18 yaşının altındaki arkadaşlarımız ve bayanlar lütfen sol üstteki "Ana sayfa" linkine tıklayarak başka bir yazı okusunlar :)

Öncelikle Leisure Suit Larry serisinin kahramanını bir tanıyalım. Serinin ilk oyunu: In the Land of the Lounge Lizards. Kahramanımız Larry Laffer, orta yaşlı, abazan, disko, bar vs. takılan ve göze çok batan bir adam. Her şey iyi güzel ama Larry'nin ciddi bir sorunu var. Larry hala bakir. Lost Wages isimli şehirde yaşayan Lary'nin bekaretini bozmak için sadece bir gecesi var. Bozdu bozdu. Bozamadı... Siz düşünün :) Barda viskisini yudumlarken, gazinoda kumar oynarken, marketten alış veriş yaparken Larry'nin gözlerini dört açması gerekiyor. Her an avının peşinde olmalı. O gece Lost Wages'in kızlarından birini, yani biriyle, yani işte bişeyler yapmak zorunda.

İşte Larry ile böyle tanıştık. Sonra o kadar sevildi o kadar sevildi ki yanılmıyorsam seri 7 oyunla devam etti. Larry'yi aşağı yukarı tanıdık. Ama Larry'yi tanımlayacak tek bir kelime var ki "cuk" diye oturuyor. Larry tam bir "loser". Yani, saf, beceriksiz ve hep kaybeden bir adam Larry. Günümüzde artık cinsellik içeren bir sürü bilgisayar oyunu mevcut ama bunların büyük bir kısmı "*****". Yani ciddi bir cinsellik içeriyor. Larry'de ise durum farklı. American Pie (Amerikan Pastası), ya da "There is something about Mary (Ah Mary, Vah Mary)" filmlerinin adını verirsem, oyunumuzun ne tür bir oyun olduğunu anlarsınız herhalde.

Size Larry Laffer'i tanıttım ama yeni oyunun kahramanı Larry Laffer değil. Kahramanımız, Larry Laffer'in yeğeni Larry Lovage. Bu çok da şaşırtıcı değil çünkü serinin son oyunu Love for Sail'i oynayanlar bilir, o oyundan sonra artık Larry'nin saf, garip, sürekli kaybeden imajı kaybolmuştu. Ayrıca yeni bir karakter demek, serinin daha yeni oyunlarının gelebileceği anlamanıda gelir (umarım).

Yeğen Larry, 80'li yıllarda Walnut Logg Community isminde bir üniversitede altıncı yılını geçirmektedir. Vaktinin büyük kısmını ya yurtta odasında (tahmin edin ne yaparken?) ya da kampüste kızların peşinde geçirmektedir. Hayatından bezmiş, sıkılmış, heyecan aramaktadır. Tam bu sırada kampüse bizdeki eski saklambaç ya da şimdiki biz evleniyoruz (hatta iyice abarttılar kaynana gelin aynı evde oturuyorlar. Buradan sırası gelmişken kocaman bir Yuh! demek istiyorum) gibi saçma sapan televizyon şovlarından birinin geleceğini öğrencince, kafasında şimşek çakar birden. Artık tek uğraşı bu şova çıkarak oradaki üç hatundan en az biri ile... yani en az birinin gönlünü çalmak olacaktır. Yapımcılar ile görüştüğünde ise Larry şova katılabilmek için bir (ya da bir kaç :)) hatun kişi bulması gerektiğini öğrenir.

Larry, bildiğimiz klasik point & click 2D adventure'lardan değil. Oyunumuz 3D ve içimden bu oyuna pekte adventure demek gelmiyor. Çünkü bir çok adventure öğesini yeni Larry içermiyor. Oyunda bence hiç bulmaca yok. Diyalogları bile çok farklı bir yolla yapıyoruz. Doğru düzgün bir envanter sistemide yok. Larry'ye verilecek oyun türü ismi bence "arcade" dir.

Larry, içerisindeki mini-oyunlarla daha çok ön plana çıkıyor. Çizgi filmsi grafikler, köşeleri eğik büğük duvarlar, capcanlı renkler, güzide karakter animasyonları ve armut tipli, Larry Laffer saçlı kahramanımız. Bu arada Larry'nin boyu oyundaki hatunların bir çoğunun göğüslerine gelecek kadar (hmmmmm, Larry'nin buna pek bir itirazı yok, bu onun için iyi bir şey)