Oyunun kutusunu açtığımda 4 CD'lik bir oyun görünce şaşırdığımı itiraf edeyim. CD'lerden birisi "Arnold Palmer Course Designer" programı için ayrılmış. Bu programa hiç temas etmeyeceğim, çünkü belki akıllı uslu birşeydir diye onu da yüklememe rağmen, gerçekten çok meraklı olunmadığı sürece fazlaca kurcalanmaya gerek olmayan bir program olduğunu idrak edip hemen sistemimden kaldırdım.

Oyunu başlatır başlatmaz, "Bu oyun 3D hızlandırıcı kart ile daha iyi çalışır, madem kartın yok, istersen şu şu özellikleri kapatayım, daha iyi performans elde edersin" gibi bir mesaj penceresiyle karşılaştım. Alt tarafta da kocaman "No 3D Acceleration" neviinden bir yazı vardı. Tabi bir GeForce2 MX kart sahibi olarak bu mesajı ciddiye almadım. Kendi kendime "belki ilk seferinde algılayamadı cihaz" diyerek pas geçtim. Oyuna girer girmez, her oyunda olduğu gibi ilk olarak "options" kısmına girdim. Yine her zaman yaptığım gibi grafik ayarlarının olduğu bölüme geçtim. Ama gördüğüm şey beni epeyce şaşırttı. Çünkü "Device" başlığının altında bulunan listede "Software Renderer" ve "NVIDIA GeForce2 MX" olmasına rağmen bir türlü GeForce'u seçemedim. Buradan birkaç sonuç çıkabilir. Birincisi, sistemimin Windows 2000 olmasından olabilir. Oyun, normal şartlarda bu işletim sistemini desteklemesine rağmen, grafik cihazı ayarlarında bir hata (bug) var. Aklıma gelen diğer ihtimal, benim kullandığım detonatorün sürümü. Ama diğer oyunlar görebildiklerine göre bunun neden göremediğini açıklayabileceğimi de sanmıyorum.

Neticede "sağlık olsun, naapalım" diyerek standart bir şekilde oyun kısmına geçtim. Aslında yalan söylüyorum :) Hemen oyuna geçmedim. Başka neler varmış diyerek, diğer seçeneklere de bir baktım tabi. Ama aşağıda izah edeceğim gibi, bazıları bana yabancı kavramlar oldukları için, bazıları da herkesin zaten bildiği şeyler oldukları için bahsetmeden geçeyim dediydim. Sonra dayanamayıp bu iki satırlık geyiği de yapmış oldum.

Bu incelemeyi, özellikle golf ve benzeri (benzeri oyun ne var onu da bilmiyorum ama olsun :) oyunlara meraklı olanların okuyacaklarını ve aynı insanların, aynı sebepten dolayı Golf 2001 incelememizi okuduklarını ya da okuyacaklarını düşünebilirim sanırım. Her iki oyunun da oynanış şekilleri hemen hemen aynı olduğu için, tekrar mahiyetinde olmaması için benzer şeyleri yazmayacağım. Oyuncu tipleri, vuruş stilleri, delik çeşitleri, eğitim, pratik vs. Hepsi aynı olmuş. Madem hemen herşey aynı olmuş, neden Links 2001 diye ayrı bir oyun var peki? Bu sorunun cevabını vermeye çalışalım ki, verimli bir iş yapma gayretinde olduğumuz belli olsun.

İlk olarak bu oyun 4 CD :) Yani Golf'ün iki katı. İkinci olarak yukarda da söylediğim gibi, hastaları için kurs tasarımlama programı içeriyor. Genel olarak ise, gerek yüklenme-çalışma süresi, gerekse ekran geçişlerindeki performansıyla Golf 2001'in gerisinde kalmasına rağmen, gözönüne alınması gereken kriterimiz, bu performans düşüklüğünün karşısında elimize geçecek değerlerdir. Hemen hepimizin duyduğu ve bildiği "fiyat/performans" ortalaması kavramı, genel olarak bütün alanlarda geçerlidir. E, haliyle oyunlarda da çalışma hızı/oynanabilite/eğlence vs. gibi ortalamalar gözönüne alınması gayet doğal karşılanmalı. Links için, profesyonel olarak golf ile ilgilenen bir oyuncu için, hemen hemen bütün kontrolleri elinin altında bulundurabileceği bir oyundur dersem hata yapmış sayılmam. Ancak golf terimlerine yabancı iseniz ya da bu oyuna karşı aşırı bir ilginiz yoksa size yabancı gelecek kavramlardan bahsediyor olabilirim tabii.

Sadece eğlenmek, zaman geçirmek ve golf zevkini yaşamak istiyorsanız kesinlikle Golf 2001'i seçmenizi tavsiye ederim. Ama "ben bu işi bilirim, bütün inceliklerine ve de sırlarına vakıfım" diyorsanız gerçek 3D ortamda oynayacağınız Links 2001 sizin için biçilmiş kaftan.