Önümüzdeki yılın oyunları da yavaş yavaş dökülmeye başladı. Bu sefer de sevgili Microsoft firmamızın golf oyunu geldi, Links 2003. EA'in golf oyununa rakip olabilecek en kaliteli golf oyunu bu. Zaten piyasada başka golf oyunu var mı bilmiyorum. İkisi arasındaki ezeli rekabet, önümüzdeki yıllarda da süreceğe benziyor, çünkü Microsoft, yine kaliteli bir oyunla karşımıza çıkmış.

Bir golf oyununun yeni versiyonlarında, fazla bir yenilik beklemek saçma olur. Çünkü golf, golftür. Değişik kurallar eklenecek hali yok. Sadece grafikler, oynanış tarzı, oyuncular, mekanlar, fizik motoru falan yenilenebilir. Bu oyunda da aynen bunlar olmuş, oynama biçiminden tutun da, grafiklere kadar elden geçirilmiş. Önceden golf oyunlarında, mekan 3D olurdu ama adamlar video görüntü gibi olurdu, nefret ederdim, tiksinerek bakardım. Artık 3D olmuş, şirin poligoncuklar yumağı olarak topa vuruyorlar.

Oyuna 6 tane şampiyona eklenmiş. Bunlara teker teker katılarak, kupaları evinizin en cici köşesindeki dolaba koyabiliyorsunuz. Oyun yine biraz online ağırlıklı olarak tasarlanmış. Bu olaya daha sonra değinmekte fayda var. Şimdi biraz oyunun teknik özelliklerinden bahsedelim.

Oyunun motoru yenilenmiş. Gayet güzel görünen adamlar var oyunda. Yer şekilleri, otlar, ağaçlar falan da tamamen gerçekçi gözüküyorlar. GPS verilerinden faydalanarak oluşturulan mekanlar da, söylememe gerek yok, tablo gibi duruyorlar. Oyuna eklenmiş yeni dinamik kamera ile, topunuz havada giderken, istediğiniz açından olanları izleyebiliyorsunuz. Ayrıca topun zemine göre hareketini hesaplayan sistem de, yenilenmiş ve güçlendirilmiş. Golf severlerin dikkatine sunarım :)

Bahsettiğim gibi, oyunun grafikleri oldukça geliştirilmiş. Hatta aşırı abartı güzel grafiklerle karşılaşabilirsiniz. Çünkü nasıl olsa öyle fazla aksiyon ve hareket olmadığından, istedikleri kadar detay verebiliyorlar oyunda. Göllerin yansımaları, ağaçlar, çimler ve diğer detaylar hoş tasarlanmışlar. Oyunu oynarken çevrenin doğallığı, sıkılmanıza engel oluyor.

Oyundaki seslendirme de sade olmuş. Kötü değil ama fazla çeşitli de değil. Efekt olarak sopanın rüzgarda sallanması, topa vurması, topun yere düşmesi gibi efektler var. Ufak diyaloglar falan ve çevre seslendirmeleri de arada sırada sizlerle buluşuyor.

Oyunun kontrolleri kolay. Mouse'u ileri iterek vurma olayı benim hep hoşuma gitmiştir. İstemeyenler yine tıklayarak vurabilirler ama en zevklisi mouse hareketleri ile vurmak. Böylece gerçeğe çok yakın sonuçlar alabiliyorsunuz. İş biraz da sizin kabiliyetinize kalıyor, bu da oyunun zevkini doruğa taşıyor. Oyunda seçtiğiniz golfçünün kabiliyetine kalmak, öyle fazla eğlenceli bir olay değil tabi. Oyunda bir de alıştırma yapabileceğiniz bir yer var. Training Facility. Burada her türlü alıştırmayı yapabiliyorsunuz, bir yandan da kolanızı yudumlayabiliyorsunuz.

Online yeteneklere gelince, oyunda istediğiniz gibi bir karakter yaratabiliyorsunuz. Bu karakterle oyun içindeki gerçek golfçülere kafa tutabiliyorsunuz. Bunun yanında internet vasıtasıyla başka sanal golfçülerle de kapışabiliyorsunuz. Oyundaki arkadaş bulma ve eşleştirme servisi sayesinde, kendinize rakip bulmanız da çok kolaylaşacak. Online oynamak oldukça zevkli bu oyunu. En azından yapay zekaya karşı değilsiniz. Fazla hızlı bir bağlantıya da gerek duymuyor. Ama uzun bir turnuvanın sonucu, yüklü bir telefon faturası demek olduğundan, turnuvada kazandığınız kupayı satıp, telefon faturasını ödemek zorunda kalabilirsiniz :)

EA'nın golf oyunları mı, yoksa Microsoft'unkiler mi derseniz, ben karar veremiyorum aralarında. İkisi de oldukça sağlam yapımlar. Bence golf severler, bu oyunu almalılar. Ayrıca bu golf severler, Ankara'da golf topunu nerede bulabileceğimi bana maille söylerlerse acaip sevinirim. Harika bir el yapımı putterım var, evde golf oynayacağım ama topu kaybettim :) En iyisi topu bulana kadar, Link takılıyım biraz...